• pinhaninin mukemmel otesi ruhani oyun havasi;
    bir kac soz etmeden sözlerini yazmak istiyorum suraciga hemencecik..

gormezdim onumu gormezdim
    okudum yillarca hep okudum
    okumaktan boynumu buktum yoruldum
    bilmezdim adimi bilmezdim
    aradim her sehirde aradim
    kostum dere depe astim dolastim
    kimin ugruna?
    ne ugruna?

herkes kosesini kapmis
    iyi ama ben nasil büyük adam olucam
    bir tek seni bana cok gordu dunya
    iiler bu savasi kaybetmis
    peki ama ben nasil büyük adam olucam
    kotu olmak seni geri getirir mi acaba?

sevmezdim okulu sevmezdim
    okumaktan boynumu büktüm de yoruldum
    bilmezdim oyunu bilmezdim
    denedim her sekilde denedim
    denemekle olmadi zaten yenildim
    kimin ugruna?
    ne ugruna?

herkes kosesini kapmis
    iyi ama ben nasil büyük adam olucam
    bir tek seni bana cok gordu dunya
    iiler bu savasi kaybetmis
    peki ama ben nasil büyük adam olucam
    kotu olmak seni geri getirir mi acaba?

sözleri böyleyken, yarin bi gun roll dergisine roportaj falan verirlerse umarim "biz bu sarkiyi les sinavi icin yazdik" falan demezler.. pinhanidir,sanatcidir falan anlamam sokarim bicagi..
  • "kotu olmak seni geri getirir mi acaba?" ne kadar da yerinde bir sorudur, bugüne dek nasıl olmuş da sorulmamıştır, şimdi düşünüyorum da aklım ermiyor. zira bir ilişki klasiğidir, iyi olmak kaybettirir eninde sonunda, çok nadirdir karşısındakine insan gibi davrananların kazandığı bu hayatta. nedense çoğu zaman kişi ancak sürüne sürüne sıtkı sıyrılıp da sırtını döndüğünde değere biner, pinhani'nin bir diğer muhteşem parçası haftanın sonu'nda da dile getirdiği gibi: "kıymetini giderken anlamak gibi"... kötü olmak ise çoğunlukla geri getirir ama iş işten geçmiştir bir kere - evet, oyun öğrenilmiştir ama bu yenilmediğimiz anlamına gelmez.
  • uzun zamandan beri turkce sarki dinlemekten neden imtina ettigimi hatirlatmis sarkidir.

sene 2011, mevsimlerden yaz, gunlerden dun...

sarki acik, sicaklik sebebiyle kapi da acik, sozleri duyan baba iceri girer:

... iyi ama ben nasi buyuk adam olucam? ...

+ bu ne simdi? ** (dinlemeye devam eder)
    - ehm kem kum...

... sevmezdim okulu sevmezdim, okudum yillarca hep okudum...

+ okulu sevmeyen adamdan bi bok olmaz. duzgun sarkilar dinle.
  • bizim gibi kaybedenlere uygun bir sarki. ya da kaybetmeye mahkumlara diyeyim. biz kimiz, bilmem. ben iste.
  • hatunların efendi adam yerine piç tercihine sitemde bulunan çok güzel bir pinhani şarkısı.

- iyiler bu savaşı kaybetmiş peki ama ben nasıl büyük adam olucam?
    kötü olmak seni geri getirir mi acaba?
  • şarkıyı ilk dinlediğimde bir kereyle yetinemeyeceğimi anladım ve o akşam motora atlayıp dağlara çıktım, mp3 player da şarkıyı loop a atıp en bi ıssız manzarada beyaz bi sokak köpeğiyle arkadaş olduktan sonra 4 bira bitimilik dinledim şarkıyı. ve karar verdim ki iyi şarkı bu..
  • okul bitince ne bok yiyecegim diyen öğrencinin, is hayatinin cildirtan tekerrurleri içinde kaybolmuş icindeki ozgur ruh katledilmis insanın ve daha nicelerinin başucu şarkısı. duygusal ama gerçekçi faydalı bir eser.
  • sınavlardan çakmanıza sebep olabilecek pinhani şarkısı*. velhasıl ders çalışırken dinlenmemesi gerekiyormuş efendim ya da -daha iyisi- hiç ders çalışmamak gerekiyormuş.

ayrıca okulumu uzatmayı garantilediğim şu günlerde "bi tek ben değilmişim" hissini içime yerleştirmiştir; kendilerini buradan tebrik ediyorum*.
  • 'sevmezdim okulu sevmezdim
    okumaktan boynumu büktüm de yoruldum'

kısmını söylerken dinleyenleri kendilerine hayran bıraktıkları pinhani şarkısı.
  • sabah işe giderken dinlenmemesi gereken bir şarkıdır;
    şarkının sözlerindeki "kimin ugruna? ne ugruna?" soru cümleleriyle kendinizi otobüse binerken değil, iskele yanı banklarında denize dalarken bulabilirsiniz. "bir tek seni bana cok gordu dunya" söz öbeğiyle de daldığınız denize bir daha dalar; kaçırırsınız otobüsü.

bu süreç 4 dakika 27 saniye sürer ve siz tekrar bir 4 dakika 27 saniye daha şarkıya dalarsınız.
hesabın var mı? giriş yap