• ideal tatil koyu. sabah uyanip mezopotamya gunesi altinda kutuklerin uzerinde bir kosu, ogle yemegine kadar siyasi egitim, ogle yemeginden sonra birbirinden eglenceli aktiviteler (kalasnikov tak-cikar, mayin avi, kasatura firlatmaca, molotof kokteyliyle jonglorluk gibi), aksamustu vadi etrafinda kesif turu, "mk 82"lerin varliginda guzellesen gun batiminin tadini cikarma imkani, karanlik coktugunde civar koylerine inme, gece gorus durbunu ile dogal guzelliklerin**** tadini cikarma gibi seceneklerle benzerleri arasinda rakipsiz bir tatil mekani, sanki cennetten bir parca. vadiden ayrilirken uzerinde "ay lav bekaa" yazan intihar komandosu ceketlerinden temin etmeniz mumkun.
  • asi nehri'nin dogdugu vadidir.
  • lubnan'da yer alan, oldukca guzel, dunyaca unlu baalbeck kalintilarina da ev sahipligi yapan guzel bir vardi. gittim, gordum; galiba teror kismi suriye tarafinda kaliyor.
  • beyrut'tan baalbek tapinagi'na geçerken, 6 ayri jandarma checkpoint'inden gectigimiz, vadiye gecerken dag yollarini gecmeniz gereken, uzum baglari, sarabi, uyusturucu kacakciligi, asiret kavgalari ve teroristleri ile unlu vadi, 2011 mart ayinda bir grup estonyalı bisikletci filistinliler tarafindan kacirildi, 1986-1990 ic savasi sirasinda da en az 88 yabanci kacirilmisti burada. ayrica bekaa'da nisan ayinda bile tepelerde kar gorebilirsiniz.
  • baalbek'e giderken her 100 metrede askerlerin nöbet tutup kontrol ettiği, insana ister istemez emniyette olmadığını düşündüren yer. eli silahlı askerlere türk olduğunuzu söylemenizle gülümseyerek "polat alemdar yallah" demesi ve pasaport kontrolsüz geçişiniz olasıdır.
  • ksara şaraplarının tadım merkezini, jüpiter ve venüs tapınaklarını içinde barındıran harika bölge.
    ayrıca bölgenin "güvensiz" olduğu pek söylenemez. ülke genelinde bütün turlara ve gezilere eşlik eden turizm polisleri var
  • 2020 yılı ağustos ayında baalbek yakınlarında bulunan duris köyünde, bundan 500 sene önce hac yolunu korumaları amacıyla yavuz sultan selim tarafından yerleştirilmiş türkmen köylerini ziyaret edip halihazırda çok zor koşullarda, derme çatma çadır yapılarda yaşam mücadelesi veren türkmenleri gördüğümde, kendileriyle türkçe konuşurken hissettiğim şeyleri tarif edemem, etmek de istemem.. ölene kadar unutmak istemediğim çok güzel çok duygusal bir anı.. hani daha olgunlaşmamış kayısıya çağla diyoruz ya, işte onlar da çağla diyor ve 'biz de çağla dirik' diyerek ifade ediyor.. duygulanmak neymiş o an, 39 yaşımda öğrenmiştim
  • an itibariyle estonyalı 7 turistin teröristler tarafından kaçırıldığı vadi.
  • zamanında "sabahlara kadar devam eden işkence sonucu atılan çığlıklarla yankılananan" bir yermiş.

http://www.turkiyegazetesi.com/…bas_belasidir_.aspx
hesabın var mı? giriş yap