• mecediyeköy meydanını alın, istanbul kadar büyütün, merkezi yerlerine biraz levent ekleyin, sarayların çevresine ankara, nehir kıyısına sultanahmet serpiştirin, nehrin karşısına venediğin gecekondu versiyonunu koyun, kalan boşlukları altın yaldızlı kırmızılı tapınaklar ve tropikal bitkilerle silme doldurun, sonra iyice sallayıp birbirine karıştırın, bol baharatla hafif ateşte kızartın, dumanı tüterken servis yapın, işte bu bangkoktur...
  • geçen ocak ayında ilk defa ziyaret ettiğim, bir daha kolay kolay gelmem dediğim, ancak dokuz ay içinde üçüncü defa yolumun düştüğü şehir.

toplamda 20 gün kadar zaman geçirdiğim bu şehirle ilgili deneyimlerimi daha detaylı paylaşmak istiyorum.

öncelikle şehrin(ve hatta tayland'ın genelinin) adının seks turizmiyle çıkmış olması sizi aldatmasın, hem bangkok hem de tayland size bundan fazlasını sunuyor ve bana kalırsa ailecek gelmenizde bir sakınca yok.

ben ilk geldiğimde, batıdaki şehirlerde alışkın olduğum şekilde, her yere yürüyerek gitmeye çalışmak gibi bir hataya düştüm ve belki de şehri sevmemiş olmamdaki en önemli sebebin bu olabileceğini düşünüyorum şu an. bu şehri yürüyerek gezmeniz mümkün değil. mutlaka ya raylı sistemi kullanmalısınız ya da taksi kullanmalısınız. kolay kolay yoldan taksi çevirmeyin derim, uber benzeri bir uygulama olan grab kullanabilirsiniz. ben bu son gelişimde her yere grab ile gittim, fiyatları oldukça uygun.

bangkok oldukça pis bir şehir. ıssız tenha yerlerde yürürken koca koca sıçan sürülerinin kedilerin etrafını çevirip haraç aldıklarını falan görebilirsiniz*

taylandlılar çok misafirperver insanlar, daima gülümsüyorlar ve her konuda yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

tayland mutfağı için konuşmam gerekirse ilk gelişimde pek bir şey deneyememiştim, pek gözüm kesmemişti açıkçası. bu gelişimde biraz daha cesur davrandım. ilk gelişimden sonra asya'da başka ülkelerde de 4-5 ay kadar zaman geçirdim, onun da etkisi olabilir yemeklerini denemek için gözümü karartmamda.

tayland mutfağının abartılmış bir mutfak olduğunu düşünüyorum. güzel yemekleri var ancak bana kalırsa türk mutfağının falan çok gerisinde kalıyor.

en meşhur yemekleri pad thai. bunu sevdim. pad thai içn önerebileceğim lokanta thipsamai. michelin kataloğunda olan bir lokanta ve fiyatları da gayet uygun. bu lokanta ayrıca portakal suyu ile de meşhur giderseniz mutlaka portakal suyu için.

tayland mutfağında önemli yer tutan başka bir şey de çorbaları. çorbaları kocaman kaselerde geliyor ve yemek gibi düşünebilirsiniz aslında tek başlarına. çorba için de "krua apsorn" isimli lokantayı tavsiye ederim. burası da meşhur bir lokanta ama daha çok yerel insanların tercih ettiği bir yer.

bunların dışında bir de yengeçli omleti çok sevdim. bunun içinde en meşhur yer "jay frai". bu lokanta michelin yıldızı alan ilk sokak yemeği satıcısıymış ancak hem fiyatı çok pahalı hem de önünde saatlerce sıra beklemek gerekiyor, ben bunun yerine yukarıda bahsettiğim krua apsorn'u tavsiye edebilirim.

bangkok çok güvenli bir şehir. gece gündüz hiç bir zaman tedirgin olmadım.

eğer tayland'a tatil için geliyorsanız bangkok'a zamanınızın üçte birinden fazlasını ya da yedi günden fazlasını ayırmayın derim. tayland'ın doğası gerçekten muhteşem, zamanınızı koh tao, koh chang, koh phi phi ya da chiang mai gibi yerlerde değerlendirmenizi tavsiye ederim.
  • guzel bir gece kulubune gittiginizde tuvaletine ugrarsaniz eger, siz pisuvarda iserken ensenize sicak havlu koyup omzunuzu biri ovmaya baslar. el yikamaya gectiginizde bir kisi sivi sabun doker elinize ve bu arada birisi sirtiniza yine masaj yapiyordur. hemen islak havlu ve kagit havlu servis edilir takim elbiseli calisanlar tarafindan. kafa iyiyken bi ara birisi eline alip beni isetecek, bitince sallayacak diye beklemedim degil acikcasi. ha ayilik etmeyin 20-30 baht bahsis verin ki 1 dolari gecmiyor bu miktar ve sukranla egiliyorlar. ulan para sen nelere kadirsin.
  • her yerde böcek yenildiğini ve sağda solda ladyboy olduğunu sanan, sözlüğü forum zanneden insanların gitmeye çalıştığı şehir.
  • objektif rapor ile baslarsak, hava cok sicak ve nemli yani sort, tisort ve bol ketenden baska hicbirseye ihtiyaciniz olmayacak, delikanli gozukme kayginiz yoksa flip flop da getirin o da bir terlik en nihayetinde yada adidas duz terlik getirin yerel halka veya kumburgaz amcalarina benzersiniz

havalanindan ileri kurguluyoruz devamini : insanlar cok kibarlar , taksiler saka denecek kadar ucuz ama bunun altinda yatan sebebin arabanin ortasinda likit petrol tanki olmasi da muhtemel , bu arada taksiciler arasindan az da olsa sizin turist olmanizdan istifade edenler cikacak , soyleki saraya gitmek istiyorum, turbeler, buda heykellerine gitmek istiyorum dediginizde adam cok trafik var 3 saat te gideriz ben sizi suraya gotiriyim diyorsa direk durdurup inin ya da inmekle tehdit edin.

turist yerine konulmak genelde soyle oluyor, basinizdan asagi kaynar sular dokulecegi nokta , aslinda sicak oldugu icin surekli olan bir olgu ama cumle icinde kullanmak icin , taksici cok trafik var 2 saat surer o noktaya su yoldan gidelim tekneye birakiyim nehirden gecin kisa olur der, sizi indirir, tekne sahibi anlasmali oldugu ozel bir teknedir, adam sizi nehirden karsiya gecirmek icin kisi basi 700 baht gibi anormal bir rakam ister, siz de olayin farkina varip yok bize gelmez dersiniz

toplu tasimada yukardan giden bts cok faydali , zira sehirde ıstanbul u ozleten ve insani aglatan bir trafik var, yinede taksiler cok cok ucuz, ustelik pespembe yada yesil sari, binerken insani gulumseten ve muntazaman gay lestiren araclar. bilinmeyen bir sebepten kirmizi isik 300 saniye kadar yaniyor her yone ve trafik bu sebepten ya sabir dedirten bir olgu bangkok da

sehir pis, sanitasyon sistemi gelismemis, sokaklarda gece cop torbalari goruyorsunuz, bununla beraber cok fazla sokakta yemek satan var ve bunlarin artiklarindan dolayi ve sicakla birlesince oldukca agir bir koku var sokaklarda surekli, buna alismak benim icin oldukca zor oldu, hatta alisamadim, iki de bir midem kalkti

bangkok un iki yuzu var, hayir daha seks turizmi kismina gelmedim ama sabirli ol kucuk sozlukcu orayada deginecegim elbette , benim su anki argumanim batili ve gelismemis bangkok

eger luks otellerde kalir, expat mahalleleride takilir ve onlara hitap eden kafe , restoranlara, alisveris merkezlerine giderseniz bangkok avrupa yada amerika gibi gayet temiz, duzgun ve medeni bir yer, ustelik sizi surekli memnun etmeye calisan kapikulu kulturu de cabasi. elbette bunlar bir fanus benzetmesi gibidir.
    boyle yerler cok konsantre ve sinirli sayida, ayrica dedigim gibi 5 yildizli bir otelde kaliyorsaniz icerdeki fiatlarda o sekilde( ornek esim otelde masaj yaptirdi saati 85 dolar , ben ara sokakta yaptirdim saati 8 dolar)

bu sekilde gercek bangkok u gormenin imkani yok tabi, o yuzden gunes gozlugu, sort , tisortunuzu giyip sokaga cikin, sokakta tavuk yiyin, tuk tuklara binin, yuruyun, sicaktan bunalinca bir yere girin, her yer klimali disardaki havadan oturu ve gercek sehri gormeye calisin.

masaj olayi, mutlaka yaptirin bu fiata bulamazsiniz her yerde, hele benim gibi saatinin 70 dolardan basladigi bir yerden geliyorsaniz, gizli bakiniz ile amerikanin kopegiyim ingilizcem super yazmak istiyorum ama yapamiyorum neyse, mutlaka masaj yaptirin, ister happy ending ister normal, ben normal thai masaj a karar verdim , ara sokakta gayet temiz duzgun bir yerde 1 saat boyunca hamam tellagi cekistirmelerine maruz kaldim fakat ciktigimda tuy gibi hafiflemis hissettim kendimi

yemek kulturleri, pek bizim agiz tadimiz degil, yalan yok, bir halta benzemiyor yemekleri, noodle corba olayi gayet guzel yanliz zaten o tat bizde yok, bol mango, papaya ve karpuz da yiyin. kahvaltida biraz bangkok lu olun fried rice with pork, dumpling filan deneyin , wonton corbasi icin, guzel iste, surekli turist olmayin.

hormonlari yerinde duramayan yasli, genc erkek sozlukculer, iste beklenen paragraf, cok kisa ozetle: 3 bolge var, patpong en meshurlari ama biraz turistiklesmis ve sulalenizi, ceddinizi alip gidebileceginiz bir yer haline gelmis, biraz daha agir ve tabiri caizse hardcore eglence icin soi cowboy yani kovboy sokagi ve nana plaza denen meydana gidin. butun kopmus showlar, alenen fuhus, yoldan cikma, cehennemlik ve cenabet olma durumlari buralarda ve hersey serbest, zaten barlarda onunuze menu gelir( icki menusu degil) , go go kizlarin uzerinde numaralar var, ben bingo cekilisi sandim once, degilmis. transseksueller ve kadinlari karistirmazsiniz merak etmeyin, zaten barlari birbirinden farkli , isimlere girmeye luzum yok, herseyi yapabilirsiniz , benim gibi evli cocuklu iseniz seyredin oturdugunuz yerden, iki singha ( yerel bira) icip 300 baht verir, tuk tuktugunuza biner otelinize donersiniz.

gidip hangover tadi yasamak gayet mumkun, yanliz maymun goremedim, sordum yok dediler, kedi ,kopekleri sevin , insanlara egilerek selam vermeyi unutmayin, sizde kibar olun, sicak iklimli, kibar insanlari olan bu sehrin tadini cikarin.
  • kadınlar vücuduna zehir sürüyormuş, bunu yalayan adam bayılıyormuş o yüzden meme uçlarını filan emmemek gerekiyormuş.

yani arkadaş bu işlerden anlamam ama yalamayla bayıltan zehir, ter bezlerinden kadının vücuduna geçmiyor muymuş. bi tek sindirim yoluyla mı etkiliymiş, nasıl bir zehirmiş o.
  • ezik backpacker gibi sadece khaosan ve yöresi gezilirse, ‘ayol burayı çok methediyorlar’ diye chatuchak’a filan gidilirse beğenilmemesi normal olan şehir.

gideceğiniz yerler;

sabah kahvesi, brunch veya akşam yemeği için; phrom pong, thong lo, ekkamai, lang suan ve lumpini

sosyalleşme, partileme ve bilimum gece hayatı için; j. barosky, 12x12, mustache, china town civarı indie barlar (ama china town’dan uzak durun) veya soi 11’daki kalite mekanlar. oskar, sugar, havana, levels vs.

alışveriş için; ıcon siam, em quartier, siam discovery

normal masaj için; thong lo

diğer masaj için; phrom pong

ben asmalı çocuğuyum sokakta takılırım için; silom soi 4-12, thong lo - beam civarı

meme görmek için; black pagoda

memeyi ellemek için; bada bing

ladyboy için; stranger bar (gidince oradakilere sorun daha kaliteli yerlere götürürler sizi)

thai mutfağı için; sra bua (ama hesap kol gibi gelecek zira 2 michelin yıldızlı mekan kendileri)

hayvani partileme için; sugar, mustache, de commune, beam

uzak durmanız gereken yerler; nana ve soi cowboy
  • 10 gün kadar kalmıştım burada.
    zaten gezilecek yerleri anlatmış herkes okuduğum kadarıyla.

benim bu şehre dair en çok dikkatimi çeken şu olmuştu; insanları aşırı kibar. kibarlıktan ölecekler. ama her kesimden... ara sokaklarını da gezdim, lüks yerlerini de, en lüks otelinde yemek de yedim, sokak kenarındaki böceklerden de yedim, taksiye bindim, metroya bindim, o 10 günde hastanesine dahi gittim.
    buralardaki tüm insanlar oldukça kibardı.

türkiye'den gelince dikkatini çekiyor insanın haliyle...
  • amsterdam'ın oryantal versiyonu, tayland'ın ve fuhuşun başkenti.
  • onlarca katli gokdelenlerin arasinda neredeyse butun dortyol agizlarinda bir tapinagin bulundugu, her kosesinde taze ciceklerden yapilmis suslerin asili oldugu, nehrin diger tarafinda su ustundeki derme catma klubelerde yasayan insanlarin gozunden sehrin zengin kiyisini anlamaya calismanin sonucsuz kaldigi, tuk tuk lardan birinde neredeyse dortnala giderken trafigin istanbul unkini hic aratmadigi, her seyin bir arada ama apayri oldugu, pazarlarinda cicek, bocek, meyve ve sebzenin bir arada satildigi, her an bir kapinin kirilip icinden dovusen cekik gozlu insanlarin cikmasinin cok normal gelecegi, bu kadar cok renk bir sehire nasil sigar diye dusunmeden edemedigim masal diyari...
hesabın var mı? giriş yap