• bu sozu soyleme durumunda karsilasicak soz obekleri de insani soyledigine soyleyecegine pisman edebilir. bu yuzden dilde onemli bir yeri vardir.

-bana mi dedin ?
    - yok ebene

-bana mi dedin
    -kime diycem ulan dingil tabi sana diyorum

-bana mi dedin
    -etrafta baska biri varsa goster de ona da diyim

-bana mi dedin
    -sen kimsin ki sana bi sey diycem hıyar
  • doğru telaffuzu bağa mı didin şeklinde olan soru cümlesi
  • -baaaa mi dedin?
    -bilmem, sana mi dedim acaba, oyle bi bok yemis olabilirmiyim acaba.
  • polis filminde musa rami ile taksici arasında geçen diyalogda taksicinin tek repliği.. olay şöyle gelişir. musa rami kafası bir milyon olduğu halde kaldırımda durmaktadır boş boş. sağ üst köşeden birisi ses tonunun olanca sertliğiyle "bana mı dedin" der. musa rami bişey anlamaz "efendim" der, taksici yeniden "bana mı dedin" der. aynı şey yanılmıyorsam iki kez daha olur. sonra musa rami ortamı terkederek döngüyü sonlandırır.
  • cevabı “sana, sana, sana, hepinize be! rezil iğrenç yaratıklar!!” şeklinde olan sorudur.
  • kavgada zaman kazanma için sorulabilecek en ideal sorulardan biri. sana dedi tabi, adın gibi bilirsin de zekice bi cevap hazırlamak için, ya da daha sakat durumda yumrugu indirmek için zihinsel, hatta fiziksel olarak hazırlanman gerekiyordur. o aradaki boşlugu böyle sorularla doldurmak mümkün, türevleri için

(bkz: kimsin lan sen)
    (bkz: ne dedin sen)
    (bkz: sen kime .. diyosun lan)
    (bkz: bak o elini indir)
  • duymak ama duymamak, kendisinden bir sey istenmesini yadirgamak, kendini farkli kaliplara koymak, sinirlenmek, duydugu kelimelere anlam bicememek, kelimeleri beyin hucrelerinde yerine oturtamamak durumunda bazi zat-i muhteremlerin gayri ihtiyari sarf ettikleri soz obegi.
  • - bana mı dedin.
    - sana dedim, ona dedim, herkese dedim, tüm dünyaya söylüyorum. dünyamıza sahip çıkalım, çiçeklere böceklere ev kuralım, bio sistemimizi çökertmeyelim, kendimiz edip kendimiz bulmayalım, ofsaytı kaldıralım, cart yapalım curt yapalım, höbelim, gaöbelim, gömelim....
    - hay dilimi sikim nerden dönüp bana mı dedim, elimi de tuttu bırakmıyor ibne, ulan ofsaytın ne alakası var bunlarla anlamadım ya neyse
  • dalgınlık esnasında bize yöneldiğini sandığımız bir iletiyi tam arkasını dönüp kaçıcakken tutma teşebbüsü ya da söylenenin anlaşılması durumunda ya anlamamazlıktan gelinmesi ya da söylenene kızılması üzerineverilen tepki-ki bunu zaten tekme ve tokadın takip etmesi muhtemeldir.
hesabın var mı? giriş yap