• "yavru" vatan kktc bizden yardim istiyor . ecevit garantorluk hakkini kullanmak icin ingiltere'ye gidiyor ve "beraber mudahele edelim" diyor . ingilizler sallamiyorlar i$lerine gelmiyor . o zaman da ecevit ankara'ya telefonu aciyor ve diyor ki: "ay$e tatile ciksin" .

(bkz: kibris bari$ harekati)
  • benim bildiğime göre de, doğrusu "ayşe tatile çıktı" değil, "ayşe tatile çıksın"dır.

turan güneş görüşmelere gider, gitmeden önce de bu parola kararlaştırılır.

batı, görüşmeleri -beklendiği gibi- zaman kazanmak için kullanmaya gayret eder, oysa kıbrıs'ta neredeyse her gün bir türk köyü toptan katledilmekte, toplu mezara konmakta ve rum kuvvetleri de ilerlemektedir.

görüşmelerden bir bok çıkmayacağını anlayan turan güneş, kendisine telgrafla ya da telefonla ulaşan bir yetkilinin "efendim bir de eşiniz aradı, kızınız ayşe tatile çıkacakmış, ertelesin miymiş?" sorusuna, "ayşe tatile çıksın" yanıtını verir. böylece bir taraftan büyük ihtimalle iletişimi dinleyen yabancılara, "türk tarafı olayın büyüyeceğini düşünmüyor" mesajı verilir, diğer taraftan tsk'nin vakit ve dolayısıyla mevzi kaybetmesi önlenir.

"ayşe tatile çıktı" ise sonraki günlerde gazetelerin çok kullandığı bir ibaredir. harekatın kod adı da olabilir.
  • kıbrıs ile ilgili ingiltere'deki barış görüşmelerinde çözümün olmadığının görülmesi üzerine dönemin dışışleri bakanı turan güneş'in kızı ayşe güneş ayata'nın ismi, türk silahlı kuvvetleri tarafından şifre olarak kullanılmıştır. görüşmelerin tıkanması üzerine bakan'a "kızınız ayşe tatile çıktı" mesajı gönderilerek, türk silahlı kuvvetleri'nin ada'ya doğru harekata başladığı bildirilmiştir.

şu günlerde gene ortam karıştığı ve türk ordusu'nun olası irak harekatı gündeme geldiğinde sevgilim'den (bayan) müthiş bir yorum geldi:

"o zamanlar ülkenin başındakiler özgür kararlar verebiliyordu. ayşe tatile gidebiliyordu. şimdi gitmesine izin vermezler. malesef ayşe, coni'yle evlenmiş. kocasından izinsiz tatile çıkamıyor. nerde o eski ayşeler? aahh ah..."
  • kıbrıs harekatının başlaması için verilen şifre ancak dışişleri yetkilileri bunun bir şifre olduğunu anlamamaış ve turan güneş'e bu mesajı çok geç iletmişlerdir. bu mesajla birlikte turan güneş müzakereyi sona erdirmiş ve yurda dönmüştür. akabinde harekat başlamıştır.ayşe turan güneş'in kızıdır..
  • ... cenevre'de bekledigi cevabi alamayan zamanin disisleri bakani turan gunes, derhal bulent ecevit'i arayarak; "ayse tatile ciksin" der. ayse, turan gunes'in kizi ve ikinci harekatin parolasidir. 14 agustosta baslayan operasyon 3 gun surmus ve 16 agustosta bitmistir.
  • kim 500 milyar ister isimli yarışma programında geçen yıl sorulan ve yarışmacının dumura uğraması sonucu cevaplayamadığı soru...
  • kibris cikartmasi sirasinda türk silahli kuvvetlerinin kullandigi parola.
  • insan hayatımın bebeklikle ergenlik arasında ki donem idir.

o zamanlar daha cocuktum. hayal meyal hatirlayorum. ayşe'nin tatile çıkacağı haberi, tüm yurtta büyük bır sevinç ve şaşkınlıkla karşılanmıştı. çünkü o donemde tatil yapmak, gereksinim dısı olan ve aynı zamanda gösterişli bır şeydi. hal boyle olunca bu durum ayşe'yi tahakküm altında bırakmıştı. ama gene de ayse, o tatile çıktı ve geri dondü mü yoksa donmedi mı, inanın hala bilmiyorum.
  • bugün olsa, izin almadan tatile çıkamayacak ayşe ile alakalı cümledir ..

t : onurlu bir dışişleri bakanı'nın, onurlu ve dik bir başbakan'a telefonda sarfettiği şifreli mesajdır .. mesaja konu ayşe'den 'gender and politics' dersini almışlığım vardır ..
  • adı geçen ayşe dönemin dışişleri bakanı turan güneş'in kızıdır
    başarılı bir şifre olduğunu düşünüyorum, benim bildiğim versiyonuyla "ayşe tatile çıktı"dır yalnız (hem de daha az şüphe çekiyor)
hesabın var mı? giriş yap