• bu sorunla ilgili olarak "şahsi fikrime göre", "onlar hergün yıkanıyor. o yüzden bizden daha temizler" argümanı çarpıktır. çünkü; konu ayrı milletlerin temizliğe verdikleri önem veya öncelik değildir. (evet orası daha temiz. hatta belki insanları da daha temiz.bunun nedenlerini ekonomiden kültüre kadar birçok alanda arayabiliriz.ama konumuz bu değil) asıl konu taharet mantığının (ki başka bir başlıkta da tartışılmıştı bu konu) avrupa temizlik kültüründe yer almamasıdır. eğer konuya bir iktisatçı gibi yaklaşırsak ve diğer bütün parametreleri (hergün banyo yapmak, parfüm kullanmak..) sabit tutarsak (ceteris paribus) taharet alan insan taharet almayan insandan daha temizdir. çünkü basit olarak götü boklu değildir. (ki avrupalılara bok atmak istemem. boklu mudurlar değil midirler bilmem. banane elalemin götünden) bu adamın daha sonradan banyo yapması misler gibi olması taharetin bizi temizliğe yaklaştıracağı tezini yanlışlamaz..

edit: bir zamanlar buralar entry dolu olduğundan biraz havada kalmış benim entrym şimdilerde. özür diliyorum..
  • (bkz: her boka baslik acmak) bu baslik cesitli varyasyonlarla defalarca acilmis ve tartisilimis. aramaya inanmiyorsun bari boktan konulara girme.

edit: "avrupa'da tuvaletlerde taharet musluğu olmaması" diye bir başlıktan taşınmıştır.
  • yurt disinda yasamayanlarin rahatca salladigi baslik. avrupa'dan temizlik konusunda ileri oldugumuzu acik ve net bir sekilde gosterir canim taharet muslugu. tatile turkiye'ye geldigimde icimi bir heyecan sarar tuvalete giderken, kosa kosa sicmaya giderim. hele o suyun siddetini ayarlayip nokta atisi nisanlamak yok mu? tarif edilmesi imkansiz duygular bunlar. vaktiniz ve imkaniniz varken, benim icin, gidin bir kere daha sicin ve tazyigi basin gote.

edit: gelen mesajlara binayen: oncelikle, amerika'dan almanya'ya ordan rusya'ya goc ettim. sabit evim olsa, odama perde takmadan once takdiririm muslugu, gider sirf zevk icin arada gote tazyik basar, kurular cikarim. amazon'daki seye ( dilim varmiyor taharet muslugu demeye, diyenin de kalbini kirarim) kac kere bakip bakip ciktim, olum tazyiksiz tadi olmaz lan o berber fis fisi gibi bisey ondan ne anliycam ben. ucuncu olarak da sunu belirteyim ki tuvalette eriyen islak mendiller oldugunu onlardan kullanabilecegimle ilgi bir mesaj aldim. cok afedersiniz ama sikerler erimesini ben zaten bayaa bi kagit islatip onla giriyorum isim bitince de atiyorum tuvalete, eyy avrupa'dan intikamimi bu sekilde aliyorum.
  • avrupanin gotu bokludur, turkun de eli bokludur.
  • söz konusu avrupa toprağı avusturya'ysa, taharet musluğu olmamasının yanında, biraz büyükçe evlerin çoğunda banyo ve tuvaletin birbirinden kesinlikle ayrılmış olması ve tuvalette el yıkayacak bir lavabo olmaması, duruma tüy diken bir olgudur.

bu durumu "icraattan" sonra keşfeden, avusturya'ya yeni gelmiş normal bir türk için, "sorunsal" kelimesi olayı tarif etmekte hafif kalacaktır. (bkz: şok)
  • bu sorunun kısa,orta ve uzun vadeli çözümleri vardır.

kısa vadeli çözüm: eğer bir kaç günlüğüne gittiyseniz, gittiğiniz ülkeye ayak basar basmaz en yakın marketten büyük bir şişe su alın. şehrin sokaklarını keşfe çıktığınızda, romantik paris cafelerinde otururken, floransa'da stendhal sendromu yaşarken yada sıcak bir endülüs akşamının keyfini çıkarırken kah o sudan için kah tuvalette kıçınızı gönlünüzce yıkayın. şişedeki su bitince bir yenisini alır, yada musluktan üstüne takviye yaparsınız. hatta aşk çeşmesinden falan takviye yapın, tadına doyum olmaz.

orta vadeli çözüm: yüksek lisans veya doktora yapmak için avrupada bulunuyorsanız fazla masrafa girip yeni tesisat yaptırmaya falan gerek yok. hem zaten yurtta veya tek odalı kiralık bir evde böyle radikal değişiklikler de yapamazsınız. bu durumda önünüze iki yol çıkar: gelenekselden şaşmıyorsanız, daha oryantalist zevkleriniz varsa göt yıkamada muhafazakar bir eğilim içindeyseniz ibrik sizin için biçilmiş kaftandır. yok ben yeniliklerden hoşlanırım, göt yıkama konusunda farklılığa açığım diyorsanız o zaman taharetmatik kullanın derim.

uzun vadeli çözüm: bir avrupa ülkesinde yerleşik hayata geçecekseniz ve ben götümü tuvalet kağıdının üstüne damlatılmış bebe yağının yumuşacık dokunuşuna emanet edemem diyorsanız, ki bu başlığa baktığınıza göre diyorsunuz, o zaman en kesin çözüm tuvalete taharet musluğu yaptırmak olacaktır. her ne kadar usta bulup anlatmak etmek zahmetli olsa da orada yaşayacağınız uzun yıllar boyunca suyun tazyiğini her hissedişte verdiğiniz emeğe değdiğini görürsünüz.

sosyal içerik: götümüzü şakır şakır akan suda temizlemeyi istemek nasıl ki en doğal hakkımızsa, insanın kendine yakışanı yapmasıysa, bu konuda verdiğimiz savaşın yarısını da taharet aldıktan sonra elimizi yıkama konusunda verelim diyorum.
  • avrupaya çizdiğimiz bir mekanik tesisat projesinde sıhhi tesisat paftalarında klozetlere eklediğimiz taharet muslukları ve bağlantılarını "adamların bunlar ne biz bunları kullanmıyoruz silin bunları" demeleri üzerine tek tek silince bana giren sorunsal.
  • olay sadece su mendil temizlik olayı değil arkadaş ben akan suyu kıçımda soğuk soğuk hissetmeliyim diyenlerdenseniz (aa bu benim lan) ve de uzun süreli yaşayacaksanız ilk haftanızda hiç uzatmadan ebay'den bidet denen aparatlardan alınız ve tuvaletinize monte ediniz. hem türkiye'de her tuvalette olanlar gibi dandik değildir.
    a. su musluğu öyle açıkta durmaz, dışkılaşım sırasında kendisi de pislenmez, sadece suyu açtığınızda ortaya çıkar meret
    b. süper bir açıyla nişan alır, poponuzu sağa sola dans ettirmezsiniz. alet su basıncıyla yatayın 45 derece altında uzar sonra 90 derece açı vererek suyu gönderir. suyu kapatınca tekrar kaybolur. kirlenmez.
    c. su ayarı aşağılarda bir yerde değildir, oturduğunuz yerin sağında durur. uçak kullanıyormuş gibi hissedersiniz.
    d. ucuzdur (posta hari. 50 lira civarı), takması kolaydır, dandik durmaz.

mendil kullanma demiyorum hobi olarak yine kullan.
  • büyük problem ve sıkıntı sebebidir.

çok şeyde ileri olan europenin böyle hayati meselede, afrika standartlarına sahip olması ibretliktir..
  • avrupadan "sıçmak" konusunda ileride olduğumuzu gösteren hede.
hesabın var mı? giriş yap