• oncelikle sunu dikkatli bir okumak gerekiyor. ozellikle su kismini:

"...o dönemde köşk'teki müstahdemin, yaverlerin, muhafız polislerinin iaşesi ve köşk'ün diğer masrafları da atatürk tarafından karşılanıyordu. başvekil ve vekillere ödenen harcırah cumhurbaşkanı için söz konusu olmadığından seyahatlerde ulaşım dışındaki, yemek ve içki dahil bütün masraflar, tamamen kendi kesesinden çıkıyordu... "

o zaman neredeyse cumhurbaskanligi butcesi anlamina gelen bir parayla bugunku cumhurbaskani maasini karsilastirirsan boyle oran cikar tabii.
    (bkz: beyin bedava)
  • atatürk'ün kınanması gerekir. sen tut bugünün parasıyla 620.000tl al sonra vefatının ardından tüm mal varlığını türkiye cumhuriyeti'ne bırak. olacak iş mi bu şimdi.
  • her ay kaydadeğer bir kısmı harcanmamış, neticede vasiyeti sonrası yine büyük kısmı türk dil kurumu ve türk tarih kurumu'na bağışlanmıştır. ne oldu beğenemedin mi? karıyla kızla yediğini falan mı sanıyordun? te allahım ya her pazartesi ulu önder'e yeni bir argümanla saldırmaktan bıkmadınız ulan. ekşi sözlük ata saldırı kalkanı timi kurup sizlere başlıklarda tarihi ayarlar vermeye and içmeye çok az kaldı..
  • ortada bir arguman var: ataturk'un maasi
    kanit, kaynak: simdilik yok
    1920 ve 1930'larda odendigi varsayilan paranin bugune nasil bir formul ile cevrildigine dair bir bilgi de yok.
    bu kerameti kendinden menkul veriler isiginda abuk sabuk cikarimlarda bulunmak paha bicilemez.

ek bilgi geldi yancilardan (bkz: adamcağız)

bi de su var müddei iddiasını ispatla mükelleftir
  • manevi kızından başka resmi hiç kimsesi olmayan bir adamın almayacağı para. alsa bile, kendinden 70 yıl sonra bu paranın muhabbetini ettirmeyeceğinden bunu gayet kolaylıkla saklayabilirdi.

ikinci cevap, işyerimde bir ağabeyimizden geliyor: ulan 1972 de memuriyete başladığımda bir maaşımla 41 koç alabiliyordum.

ufak bir hesaplama da biz yapalım.

1 koç: 900 lira
    41 koç: 36.900 lira
    1 memur maaşı (yeni başlayan) : 1100 lira
    burdan hesaplayın işte.

bilmem anlatabildim mi.
  • atatürk'ün maaşını şu an cumhurbaşkanlığı'na ayrılan bütçe ile karşılaştırabiliriz. şöyle ki; adama ayrılan her hangi bir bütçe yoktu. yani çankaya köşkü'nün tüm masrafı şahsi servetinden karşılanıyordu.

yanarım yanarım troller buraya kadar inmiş ona yanarım.
  • zübeyde hanım'ın ak sütü gibidir. bilmem anlatabildim mi?
  • cumhurbaşkanlığının toplam bütçesidir. o dönemde çankaya'nın tüm masrafları atatürk'e ödenen bu maaştan karşılandığı için aylık 620 bin (her ne kadar farazi bir rakam da olsa bu örnekten gidelim) yılda 7.4 milyon lira eder. 2010 yılı c.başkanlığı bütçesi ise 72 milyon lira olarak bilindiğine göre atatürk'ün çankayası abdullah gül'ünkinden 10 kat daha az bütçeye sahipti. bu da 80 senede türkiye'nin milli gelir artışıyla kolayca açıklanabilir.
  • demin tuvalette dusunurken bir doga kanuna daha vakif oldum: bir iddiadaki kaynak sayisi ve saglamligi, unlem sayisinin karesi ile ters orantilidir!! (bu arada su cumleyi yazinca bir kanun daha gelistirdim: ben birsey bulunca direkt kanun seviyesinden literature giriyor, hipotez teori falan ugrasmiyorum)

forward maillerde bile bir kaynak belirtme ihtiyaci hissediyor insanlar; "amerikanin en saygin universitelerinden dortmuntgen college'in yaptigi arastirma"dan bahsedilmezse o seyleri yazan kisi dahi rahat uyuyamiyor. yahut bizim evrenimizdeki ismi ilknur gunturkun kalipci olan boyutlarotesi ataturk filozofuna bakalim, o da en azindan olmayan unesco metinlerini, isvecce atasozu uzmanlarini, "liderleri cok siki elestiren en unlu lider elestirmeni"ni filan kaynak gosteriyordu (sonuncusundan iyi bir superkahraman olur...yahut bir muzik grubu ismi * *)

"ulan o kadar da sallamayayim" otokontrolunun disavurumu olan bu uydurma kaynak arayisi, hem yaratici bir ugras oldugundan en azindan bir sanat dali olarak degerli, hem de zar zor secilebilen bir vicdana isaret ediyor. insani hayvandan ayirdeden ozellikler bunlar, bu gelenekleri kaybetmeyelim. duzgun kaynak yoksa verin uc bes kurus, bir web sitesi hazirlatin, ona link verin. wikipedia entrysini degistirin, baskasi duzeltmeden screenshot alip bize gosterin (screenshot'a da caps diyeni sevmem, kiz alip vermem; tekilini cogulunu bilmeyen kim oldugunu da bilmez). var bunun yollari sonucta, bana gelin yardimci olmaya calisayim, yahut parasi neyse verip lagrimadan yardim isteyin, size mutlaka bir kaynak bulur (bkz: #20926854)
  • bunu hesap edenlerin first lady nin koskun perdeleri icin ne kadar harcadigini, koskte toplam kac gorevlinin calistirildigini, aylik mutfak masrafinin ne kadar oldugunu , kac tane arac tahsil edildigini ve bu araclarin modellerini, piyasa fiyatlarini .......... da arastirmalarini siddetle tavsiye ederim

ha bir de ortulu odenek diye bir sey var onu da aciversenize eliniz degmisken yiyorsa...
    boylece neremize neyin ne kadar girdigini, kimin neyi ne kadar goturdugunu belki algilayabilirsiniz
hesabın var mı? giriş yap