• behlül'ü son anda yaban'a benzetmiş, onca duygusallıktan sonra tahminimce herkesi kendine güldürmüş dizidir.
  • finali çok güzel olan, kendini senaryo yalanıp yutulmasına rağmen ekrana ağzı açık kitleyen bir diziydi efendim. her şey güzeldi hoştu ama o behlül'ün normancı sakalı neydi öyle? sorarım sana ey yapımcı! ey makyöz! ha bu ne du ya?
  • büyük hayal kırıklığı finalle biten dizi.

dün sözlükte senaryonun etrafta döndüğü ile ilgili entryleri tek gözüm kapalı bir şekilde okumuş ve sonunda “behlül kaçar” yazdığı iddia edilen senaryonun kesinlikle gerçek olamayacağına kendimi inandırmıştım. zaten gerçek olduğuna inansaydım bu gece 2 saatimi bu boktan finale ayırmam söz konusu dahi olmazdı. bunun hayal kırıklığımdaki etkisi büyük olsa gerek.

bir kere her şeyden önce tüm çözümlerin tek bölüme sığdırılması ve olayların garip bir şekilde ardı ardına patlaması tam bir fiyaskoydu. en azından bari beşir geçen bölümlerde ölseydi.

anlatım bozuklukları hat safhadaydı. nihal pelin’e amerika’ya gidince babasından ayrı kalacağını dile getirirken “hiç bu kadar ayrı kalmamıştık” tadında geçmiş zaman cümleler kurdu. madem adam gibi kurgulayamıyorsunuz bari bunlara dikkat edin.

behlül maskeli kına gecesi tam bir faciaydı. nihal’in ruh hali ve behlül saplantısıyla dalga geçmek adına komikti aslında.

ama beni en çok benden alan bihter’in mezarı başında tibette 7 yıl kalmış brad pitt’in yandan yemişi behlül oldu. bu nedir lan!?!

tek güzel bir sahne vardı. o da koru dönüşü bihter kendini odaya kitledikten sonra, firdevs’in içeri girişi ve yatak üzerindeki konuşmaları, sarılışları. o da kurtarmaya yetmez.

özetle, senaristler rtük’e hareket çekti şeklinde algılıyor, seyirci olarak bu rezaleti hiç üzerime alınmıyorum.
  • finalde behlül'ün sözlüğü de becerdiği dizi.
  • hatanın tüm yükünü bihter'in çektiği, kaymağınıysa matmazel'in yediği bir finalle sonlanmış dizi.

--- spoiler ---

bugün sızdırılan senaryodaki behlül'ün mezarlıktaki konuşmasını okurken çok üzülmüştüm. diziyi izlerkense kahkahalar attım. bu bölüm, beren saat ne kadar iyiyse kıvanç tatlıtuğ o kadar kötüydü.

beş bininci tekrar olacak ama, o sakallar neydi öyle, cidden?

--- spoiler ---
  • sözlük error verdiği için nette dolaşırken bir forum sitesinde hakkında şöyle bir yorum gördüğüm dizi- son teşekkür kısmına dikkat!- :

"silainan94 tarafından gönderildi
    çok üzüldüm çooook...
    neyi, ne şekilde ifade edeceğimi bilmiyorum.
    yıkılmış durumdayım...
    nasıl bir veda'dır bu
    bu dizide ağlayacağımı hiç düşünmezdim.
    yıkıldım yaa...
    bihter yıktın beni, beni benden ettin
    hiç bu kadar üzülmemiştim bir diziyi seyrederken
    değer miydi hiç behlül için...
    ooooffff ooooofffff

herşey bir yana...
    başta halid ziya uşakligil ve beren saat olmak üzere
    tüm ekibi tebrik ediyorum.
    emeklerine sağlık..."

yorumsuz.. hani "x'in kitabı çıkmış diyen iki genç duydum.." kalıbı artık klişe oldu galiba bu yeni bir hareket, halid ziya uşaklıgili tebrik etmek. ee o da ekipten sayılır artık yüreğine sağlık.*
  • tanım tadında başlamak gerekirse, tüm izleyenlerinin rüyasına behlül maskesi sokacak dizi. açıkçası ben korkuyorum, bu gece oyuncak ayımla uyuyacağım.

bihter'in ölmesine üzülenlerdenim, ne kadar yasak ne kadar alçak olursa olsun aşk cezalandırılmayı hak etmez bence. hilmi'yi de sevmem, melih bey takımı taraftarıyım. sorum şu, hilmi bihter'in cenazesinde ne arıyordu? hilmi'yi öpüp başıma koyayım gerçi ben, kötü adam filan ama en azından bi' duruşu var. babası kadar şerefi olmayan ikiyüzlü nihat o cenazede neden ağladı? anlayanlar anlamayanlara anlatsın! peyker'e de kılım.

firdevs'i o hallere düşüren senaristler utansın. hükümet gibi kadına inmeyi indirdiniz ya daha ne diyeyim.
    firdevs annemi o halde bırakıp giden çetin özder iflas etsin. ofisindeki altın varaklı kanepeleri spotçular en fazla 10tl'den alsın. şatosuna devlet el koysun, interpol çetin'i kırmızı bültenle arasın. çetin, hayatını idame ettirmek için noel baba kılığına girmek zorunda kalsın. göbek salıp kırmızıları çeksin. lanetlensin ve her noel'de bihter'in zombisi peşine düşsün.

beşir'i cenazesinden bahsedecek kadar önemsemedim ben.

katatonik nihal rocks! \m/
    kanal d ve ay yapım yetkililerinden bir küçük ricam olacak. dizinin yayınlanacak tekrarlarında ve muhtemelen yakın zamanda piyasaya çıkacak dvd'lerde nihal'li sahneleri kessinler, yerine katatonik nihal koysunlar. belermiş gözleri çok güzel**.

senaryoya göre birkaç gün, çıyan behlül'ün kara sakalına bakılırsa 1 ay sonra, mezar başındayız. şeref, haysiyet insanı behlül, bihter'i sevdiğini itiraf edecek ama utanıyor! "hadi aşkım."

en çok da behlül kaçamadan bihter'in eli mezardan fırlayıp behlül'ün bileğine yapışsın istedim, olmadı. alternatifini çekerlerse önerimi resmi olarak yapımcılara sunabilirim. twilight'tan daha çok iş yapar yeminlen.

ezel'de kullanılmayan mevsim geçişi bulamamışlar. ezel tü kaka!

"canlıyım bir kere"
    ölünün arkasından konuşulmaz adnan, ne kadar ayıp. hava mı attın ben anlamadım? laf soktuğun artık bir mezartaşı canım farkında mısın?

son olarak, nihal o halde matmazel'i adnan'a yamamaya mı çalıştı yoksa ben çok mu fesadım?
  • kıvanç tatlıtuğ'un oyunculuğundan sonra gördük ki, biz futbol seyircisi yıllardır usta aktorlerle muhattap olmuşuz.. misal arif erdem, yeşil sahalarda 10 behlül gücünde.. "arif kaçar" dese son sahnede olduğu gibi, na buraya yazıyorum yurdun çeşitli illerinde göz yaşından kaynaklı onlarca su baskını olurdu..
  • garip bir halet-i ruhiye icinde kalakaldim ey sozluk. lost ve canım ailem'in yokluguna alismaya calisirken bi de simdi bu. isin ilginci ask-i memnu tum detaylarini ve sonunu cok iyi bildigimiz bir roman. buna ragmen her persembe buyuk dikkatle izleyip ardindan sozluge kosardim/k negzel.
    son bolumdeki yaban kilikli behlul sahnesi haric tum detaylar sahneler ve oyunculuklar asmisti. beren saat hele, beni empatide tavan yaptirtti.
    bak entry'yi bie kisa tutmak gelmiyo icimden ordan anla halimi.

ednan, bulent ve nihal sahnesindeki sen yine bana tatlilar yapacaksin seklinde konusan ednan'a ve o ucluye dayanamadim agladim. bihter'e cok uzulsem de, o sahne daha fena etkiledi beni.
    daha dun mujde ar'li eski ask-i memnu finalini izlemistim. ve final neredeyse bire bir sadik kalinarak cekilmisti. yani yaprak dokumu kadar lastik etmedikleri ve konudan sapmadiklari icin ben ayrica tebrik ediyorum kendilerini.
    behlul asil senin olmen gerekiyordu, bu sekilde bir kitaptan şaşmaya sanırım kimsenin gıkı çıkmazdı.
    neyse ben biraz yağmurda yürüsem ya da koruda falan yürüsem de bi hava alsam kendime gelsem.

susam krokan kaçar.
  • hilmi önal'ın cenazeye katılarak kafasının bayağı karışık olduğunu gösteren dizi. ama bir dakika, şurada hepimiz aynı cemiyetin insanlarıyız öyle değil mi?
hesabın var mı? giriş yap