• efes pilsen basketbol takımının yeni reklamının başlığı.. gerçekten mükemmel olmuş. kimin fikriyse, kimin organizasyonuysa helal olsun..

http://www.youtube.com/…2afb25g4vm&feature=youtu.be

edit: arak varmış gencolar, bilemedim, olmayaydı iyiymiş ama arak iyi kotarılmış en azından.. hüzünlüyüm..

http://www.youtube.com/watch?v=z1gjthn_fis
  • reklamcı gözüyle;

artıları:
    - ses getirdi mi? getirdi
    - beğenildi mi? çakma diyenlerin bile çoğu beğendi.

eksileri:
    - türkiye pazarında payını artırmaya çalışan heineken en az efes kadar konuşuldu mu? konuşuldu.
    - heineken'in reklamını izlemeyen kaldıysa bu sayede izlettirildi mi? izlettirildi.
    - herhangibir reklamın çakması/kopyası/esinlenmesi yapılabilecekken, en tehlikeli rakiplerden birinin reklamı seyircinin kafasına kazındı mı? kazındı.

edit: heineken'i efes getiriyormuş. sıkıntı yok o zaman. bir taşla iki kuş hatta.
    editiki: heineken'i kimin getirdiğini bilmeyen reklamcı gözümü de zikim afedersin.
    editüç: ula efes getirmiyomuş ki! bütün dediklerim geçerlidir. beni yanıltan dhögü zikim afedersin.
  • daha once yazildigini biliyorum, fakat arada kaynamasin. anadolu grubu'na asil surprizli video burada!

termik'e inat, yasasin hayat:

http://www.youtube.com/watch?v=pyzqwfppfgw

[sinop gerze'de termik santral inşaatına direnen halkın kendilerine "itiraz edenler bir avuç insan" diyen tuncay özilhan'a türküyle verdikleri cevap. "git git anadolu grubu, biz yesili severuk"]

(bkz: gerze)
  • heineken'in reklamının eline verecek reklam olmuştur. tartışmasız başarılıdır.
  • esinlenmedir, doğru ama olaya bambaşka bir boyut kazandırmıştır. anadolu efes'inkinde -belli ki- üzerinde çok fazla çalışılmış koreografi var. 19 mayıs/23 nisan gösterilerinizi hatırlayın lan! bir karton tutmak için kaç hafta çalışıyordunuz?

örneğin; hamlet bir danimarka mitidir. shakespeare onu alıp bir şahasere dönüştürmüştür. ona da arak diyebilir misiniz? bence hayır.

bana kalırsa muazzam olmuş. biraz da alkışlamasını bilmek gerekiyor.
  • oha harika lan! yıllarıdır böyle şeyleri hep gavurlardan izleyip adamlar yapıyor ya demeye alışmıştık. ezberbozan bir çalışma olmuş aferin lan!

edit: aaa heineken reklamından arakmış :( tüm hevesim kursağımda kaldı. hay sikeyim heineken'inizi ulan! bu ülkede böyle işler yapılsın da arak marak idare ederiz. zamanla biz de yaparız heralde. hemen itin götüne sokmayın ulan.
  • gercekten cok guzel dusunulmus bir organizasyon. takimimla gurur duydum resmen. goruyoruz ki bu sene anadolu efes icin isler sadece saha icinde degil saha disinda da oldukca yolunda gidiyor. umarim boyle guzel bir ortam yakalanmisken buyuk basarilar elde ederiz.
  • bokcuların yine iş başında olduğunu gördüğümüz video.

heineken organizasyonunu öne sürüp bok atmak da pür heves izleyenleri "oha harika olmuş" tepkisi vermek üzere olanları bi soğutma, bi ayıplama sebebi olmuş. hayır arak olayları pekala görüyoruz zaten. (bkz: intikam) öyle bişey mi olmuş? eğreti mi durmuş? kötü mü olmuş? baya baya türkiye'de hiç bir zaman yapılmayacak bi iş yapılmış. kaç senedir de bunu yapıyor anadolu efes. neyini bokluyorsun arkadaşım? sana batan çıkan ne? derdin ne? amacın ne?

iyi bişey yapıldığında, ister esinlenilmiş, ister kopyalanmış her ne haltsa takdir etmek bu kadar zor mu ya? nasıl yetiştirildiniz siz anlamıyorum? kim bu kadar yerden yere vurdu da bi "iyi olmuş" cümleciği kuramıyorsunuz?
  • orjinalinde (heineken) hiç kimse, hiç bir meslek grubu rencide edilmezken, söz konusu çakmasında klasik müzik camiasını gayet güzel yerler altına alan reklamdır en çakmasından...

dikkatli irdelendiğinde orjinalindeki ince düşünce, söz konusu fake eventin, "maç günü" yapılması ve oyuncuların kız arkadaşlarının zoruyla konsere getirtilmesidir. oyuncular, kız arkadaşları ile birlikte gayet şık giyinmiş, ortamın, olayın adabına göre, huşu içerisinde sanki yıllardır hiç bir klasik müzik etkinliğini kaçırmıyormuşcasına gelmişler. sıkılsalar, akılları maçta kalsa dahi, profesyonel biçimde belli etmemeye çalışmışlar. ayrıca kız arkadaşlarını kırmayıp maçı ekiyor olmaları, centilmenliklerinin de göstergesidir. iyi sporcu, önce kendi hanesinde centilmen olmalıdır.

bizim ileri zekalı abilerimiz de sağolsunlar sonrasında çekilen ropörtajlarda "klasik müzik konserine getirildik, çok sıkılacağımızı, işkence olacağını sanıyorduk" türevi demeçler versinler, sen de kurgula ve yayınla !.

ayrıca kendi oyuncuları için kültürsüz, hiç bir şeyden anlamayan, odun yerine koyan bir firma ben görmedim daha önce...

hem gel, en yakın yabancı rakibini böyle bir reklamı ilk düşünüp çektiği ve gayet zekasıyla, incelikleriyle başarılı olduğu için kendi müşterilerine takdir ettir, hem kendi oyuncuna salak de, hem de o kadar para harca, günlerce haftalarca orkestranın bulunması, mekan kiralanması, jenerik şarkının aranje edilmesi, orkestra ile prova edilmesi için uğraş, didin dur.

olmadı efes... bundan sonra bir "klasik müzikçi" olarak bilerek ve isteyerek heineken içeceğim. artık bu göbeğin altında o bira yok hacım !..
  • çalıntı falan olmayan reklam filmi. papağan gibi çalıntı deyip durmayın şuna amk. klasik müzik ve şaşırtmak dışında bir benzerlik göremedim ben. haa ajans heineken reklamından habersiz mi çekti? hayır, tabii ki izleyip esinlenmişler. ancak heineken reklamından çok daha iyisini ortaya koymuşlar bence. ''direkt çalıntı yeaa'' , ''abi biz türkler her şeyi çalıyoz'' gibi ekşici piçliği yapmayın.

hakikaten de arkadaş bi siki de beğenin be!
hesabın var mı? giriş yap