8830 entry daha
  • (bkz: #164179903) ilgili giride eksik-hatalı bilgiler bulunmakta.
    2023 itibari ile göçmen geçmişi bulunmayan almanların sayısı ve genel nüfusa oranı 58,968,000 70.3% şeklindeymiş. yani etnik alman nüfusu bu şekilde. aynı zamanda bu kısmın ortalama yaşı 47. gitgide yaşlanıyorlar. "in 2022, 41 percent of the under-15 age group had a migrant background". bu da demek oluyor ki gelen nesil ve oluşan nüfus yapısı giderek daha çok kültürlü çeşitli bir hale geliyor.

özellikle yeni doğan çocuk oranları fransa, hollanda, belçika gibi ülkelerde etnik olarak o bölge insanı olmayan kesimler lehine bir durumda güncel olarak.
  • güldüren bir karşılaştırma : https://twitter.com/…?t=xjhov9egnbpem8l0eybb3g&s=19

ayrıca bir üstteki entry'e katlıyorum. nedense avrupa'da büyük bir mülteci sorunu varmış gibi algı oluşturuluyor. evet var ama türkiye ile karşılaştırılamayacak kadar iyi durumdalar. bizde vatandaş olamamış kişilerin 1 milyon çocuğu ilköğretimde mesela. düşünün yani. 13-15 milyon kişi girmiş çoktan. çöplüğe dönen biziz almanya değil. bizden çok daha iyi durumdalar.

"batı çok kötü aman oraya özenmeyin haaa" algı operasyonunun bir parçasıdır belki bu da. bilmiyorum.

tanım: bir ülke.
  • kimyasal işlemlerle zehir saçan havlu fabrikalarını kaparmışlar sonunda. artık güneş enerjisi ile kurumak zorunlu. alkışlıyorum. darısı bize. kocaeli artık yaratık dolu. ailem muş'ta ama komşularımız ısparta'da. onlardan haber aldık. berlin aucthegesen pilot bölgede insanlar avel avel am izliyormuş bu sabah. haberlerden ben utandım. balkonda kendisini kurumaya almış kadınlara laf atmışlar. çoğu da, akp seçmeni gurbetçi çomar tipi. bu hayvanlar yüzünden, bizim de başımız yanıyor işte. damda salça üretimine 2 yıla kadar hapis cezası var. şunları görünce ağlamıyorum da, gözüme medeniyet bulamacı kaçıyor işte. yok yok ağlamıyorum korkmayın. ağlasam derim. kesinlikle ağlamıyorum. gözüme göbiş pamuğu kaçtı loloronzo bsw. ağıt mı? asla.
  • yaklaşık 83 milyon olan toplam nüfusun yaklaşık 21,2 milyonu göçmen kökenli.

yanlış bilgi yayılmasın.

çocuklarımın gittiği okulun yüzde 70’i göçmen kökenli çocuklardan oluşuyor. vatandaşlıktan bahsetmiyorum. aralarında dördüncü nesil yabancı kökenli alman vatandaşı çocuklar da mevcut. fakat kökenin yabancı olduğu gerçeğini değiştirmiyor üç veya dört nesil alman vatandaşları olmaları.

yaşadığım şehirin yüzde 40’ı göç geçmişi olan insanlardan oluşuyor.

artık diversity değil, multidiversity mevcut.
  • ghettoda oturan turklerin sosyokultur hakkinda ahkam kestigi ulke.
  • izmirlilerin kendi aralarında çiğdem dediği avrupa ülkesi.
  • youtube'da az önce ikinci dünya savasi gazisi olan almanlarla ilgili söyle kisa bir videoya denk geldim. sanirim bir belgeselden alinmis.

savas müzesini gezen alman yaslilarla hollandali bir genc kadin arasinda savasla ilgili bir tartisma yasaniyor. beni etkileyen sanirim hayatimda ilk kez nazi almanya'sini savunan almanlari görmem. adamlar güya tüm avrupa'yi ruslardan ve bolsevizmden korumak icin savasmislarmis. hadi bu propagandayi gecelim, üstüne üstlük bir de wehrmacht'in asla sivillere kötü davranmadigini iddia ediyorlar. genc kadin "köyümüzü basip erkekleri komple kamplara götürdüler, öldürdüler" diyor, bunlar "kanitin var mi?" diyor. kadin "evet geri dönmediler cünkü" diyor. kadin "ülkemizi isgal ettiniz diyor", "evet izin almadan saldirdik" diyerek dalga geciyorlar. videonun son saniyelerinde kadinin soke olmus yüzünü görüyoruz. belgeselin tamamini izlemek isterdim.
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap