• bi gün siyasi polis gelmişti çalıştığım işyerine. yüzüme dikkatli dikkatli bakıp, "ben seni hiç aldım mı daha önce?" diye sormuştu. "sen beni alaman, paran yetmez" demek vardı ama diyemedik, yemedi.
  • polis okulu öğrencilerine uygulamalı öğretirler bunu aynı tonda söylemelerini. her polis farklı olsa da ton aynıdır. ayrıca böyle demeyene 10 şınav ceza vardır.

edit: ciddiyim.
  • arka sokaklar'ın senaryosunun yarısını bu replik oluşturur.
  • olay yerindeki komiser repliğidir. komiser yoksa sırf memurlar varsa "bin bin bin bin bin"e evrilir ekip otosu orada demektir.
  • -açın poliiiis
    -dıngıdı dıngıdı tak tuk güm pat çat..
    -al bunu al al al..

baskın yapılan evde, gruptan bir şekilde ayrı düşmüş göstericileri işaret ederken veya herhangi polisli ortamlarda sıkça duyulan replik. o kadar dillerine pelesenk olmuştur ki polislerin, ne onlar ne biz fark ederiz insanca olmayan bu söylemi..

al bunu al al al ile kastedilen gözaltına almaktır kişiyi. ancak hayatımızın her ayrıntısına sinmiş o kabalık neyle yıkarsanız yıkayın çıkmaz bir türlü.. "memur bey" tamlamasında geçen "bey" kısmını nasıl sindirmişiz, şaşıyorum.

bu toprakların polisi, bu toprakların insanlarına, bu toprakların diliyle hitap etmiş. gökten üç elma düşse ne olur bu saatten sonra, düşmese ne..?
  • - eeee ne yapıyorsun görüşmeyeli kardeşim
    + iyi ya işte polis olduk, istanbul'dayız
    - hadi ya görev ne peki?
    + polis memuruyum.
    - al bunu al al al al al al'daki alan adam mısın? :p
    + aynen öyle ordaki alan adam benim kardeşim.

yaşanmıştır.
  • arka sokaklar dizisindeki ali'nin, genelde yapacak bir şey bulamadığından ötürü, ortalık hafif durulduktan, suçlular gururumuzu okşayan bir şekilde yakalandıktan sonra, kendisini gaza getirmek için, rütbece kendisinden düşük polislere sarfettiği replik. takip eden replik ise genelde "arkadaşlar burda işimiz bitti, burayı savcılığa bırakıyoruz" olur.
  • eşiyle birlikte alışverişe çıkmış kadın beyanatı.
  • -al bunu la la la la
    +bu gün çok neşelisiniz komserim

....
hesabın var mı? giriş yap