• süper mixtape'ler yapan ve bu mix'leri soundcloud'da paylaşan belçikalılar.
    hepsi birbirinden leziz hepsi birbirinden disco balearica!

edit: artık tek kişiliktir aeroplane, balearic sularında da değildir. house, nu-disco kulvarlarında cirit atmaktadır vito de luca
  • stephen fasano'nun aklını erol alkan çeldi de gruptan ayrıldı iddialarından pek hoşlanmayan vito de lucanın kendi projesi olarak devam fantastik oluşum. aeroplane havası belki biraz baydı, erol alkanla beraber cayır cayır electro yapmak istiyor olabilir stephen ama vito derki 8 senedir götgöte baydık be hacılar, biraz da kendi yolumuzdan gidelim. debut albüm şahsen bende pek tatmim yaratmadı, ama soundcloud sağolsun aylık mixtapeler obsesyon yaratıcı, iş başa düştü vitocum hadi bileğine kuvvet. yaz da yaklaşıyor festivaller o biçim, gel de havamızı bulalım.
  • son zamanlarda elektronik müzik sahnesinde adı sıkça duyulan ülke olan belçikadan çıkan en süper gruplardan.
    efes one love da yapılmış bir röportaj için:

http://www.resetmagazine.net/…oplane-roportaji.html
  • başarısız bir red hot chili peppers albümü olan one hot minute'te yer alan ve grubun kalitesine yakışan tek şarkıdır.
  • sabahtan beri londra'da minimum kazançla nasıl yaşarım ve ay sonunda bana ne kadar kalır diye hesaplıyorum. açtım önüme google'ı, aldım bir kağıt-kalem asgari ücretten hesaplamaya başladım. sonuç olarak gayet güzel bir şekilde yaşayabileceğime karar verdim ama detaylarını bu başlık altında anlatacak değilim.

ben bu araştırmayı yaparken karşıma bir şekilde aeroplane'in london bridge şarkısı çıktı. bastım play tuşuna, o saatten beri kapatamıyorum. dinlemeye başladığımdan beri thames nehri kenarında, kulağımda kulaklıklar dolanıyor; tower bridge'i seyrediyor, akabinde tower bridge'den londra'yı seyrediyorum. ama gözümü bir açıyorum ve dolar 8,19 tl, gram altın 500 tl. sonra google'ı açıyorum ve yazmaya başlıyorum; türkiye alkol fiyatları güncel 2020...

edit: şarkıyı eklememişim.
  • nickime ilham kaynağı olan red hot chili peppers şarkısı. şöyle ki, ben bu şarkının nakaratındaki "i like pleasure spiked with pain" kısmını çocukken dinlediğimde i like the sound of music olarak anlamış, yıllar içinde de sözlerine hiç bakmamıştım. çok kısa bir süre önce "dur lan şarkının geri kalanında ne diyormuş bu anthony dayı" düşüncesiyle bakıp dumura uğramıştım.`:tamam tamam, nicki almadan önce emin olmak için baktım, yaklaşık 10 dakika önce...`

neyse, grubun haliyle en çok hakkı yenmiş albümünün albümün genel sound'undan farklı olan ve yanılmıyorsam çıktığında da bu farklı sound yüzünden sevilen, albümün radyo dostu yüzü olan şarkılardan biridir.
  • tal bachman'in en bi' güzel şarkısı.
  • red hotın parcasında aeroplane aslında heroindir, music is my heroin olayı.. ama plak şirketinin olaya karışmasından dolayı yumuşatıp aeroplane olmuştur.
  • big boys don't cry ile yardırmaktadırlar. elleri dert görmesin.
  • şimdiye kadar yaptıkları sayısız güzel mix ile zaten nu disco, italo disco ve de balearic tarzları ile kendilerinden yeterince bahsettiren belçikalı elektronik grup; bu yıl breakbot'ın baby i'm yours isimli parçasına yaptıkları 80's flashback ayarı ile beni ayrıca mest etmişlerdir. şu sıralar dijital platformda paylaşıma sunulmuş `we can't fly` adlı albümün hemen öncesinde; liverpool'da verdikleri görkemli konser sırasında kaydettikleri '500th essential mix' isimli sette, birbiri ile alakasız gibi görünen parçaları ne kadar ustalıkla mixlediklerini bir kez daha göstermişlerdir. daha çok yeni olan albümlerine gelirsek oldukça başarılı bir albüme imza attıklarını söyleyebilirim. albüme adını veren 'we can't fly', gospel müziğini sevenler için özellikle dinlenilesi. 'i don’t feel' e eşlik eden zenci bayan vokal merry clayton ise tina turner edası ile bizi studio 54'e davet eder nitelikte. bu şarkıya eşlik eden, glam soslu gitar ritmlerini 'the point of no return' isimli enstrumental parçada da duymak mümkün. 'my enemy' ile de son 10 yıldır piyasada duyulan italo disco ritmleri (bkz: giorgio moroder) 80'lere göz kırpar nitelikte. şimdilik ilgimi çeken parçalar bunlar. ayrıca;

albümün track listi

01. mountains of moscow
    02. we can`t fly
    03. superstar
    04. london bridge
    05. i don’t feel
    06. without lies
    07. the point of no return
    08. good riddance
    09. caramellas (album version)
    10. fish in the sky
    11. my enemy