• severim. elimde gameshow un ilk sayisi ile gidip `apo abi biz bu dergiyi cikarticaz` dedigimde kasasini acip birkac tane eski 64ler i cikartmi$ti ve `yapmayin etmeyin, bi gun batar, olur, cok uzulursunuz` demi$ti. dolan gozlerine bakamami$tim. operim apo abi. ellerinden de, gozlerinden de...
  • nokta dergisinin 22-28 haziran 2001 sayısındaki söyleşinde, ilahiyat eğitimi almasına karşın gazeteciliğe 1969 yılında yeni istanbul gazetesinde başladığını, ardından sabah, hergün, politika, hakimiyet, ortadoğu, tercüman ve türkiye gazetelerinde çalıştığını daha sonra hhb, kanal 6 ve tgrt'de çeşitli deneyimlerinin olduğunu belirten kişi. bizim onu tanımamıza vesile olan 64ler dergisi için şunları söylüyor:
    "benim çıkardığım dergi bilgisayar ihtisas dergisiydi. 1988 yılının ortamında türkiye'de henüz bilgisayar bilinmiyordu. ama ülkemiz gençlerinin bu makine ile tanışmasını çabuklaştırmak gerektiğini düşünüyordum. yatırımı tamamen kendime ait olmak üzere önce "msx bilgisayar" daha sonra da "64'ler bilgisayar" adlı iki dergi çıkardım. hbb'de işbaşı yaptığım güne kadar dergiyi çıkarmayı sürdürdüm. bu dergide tamamı ortaöğrenim ve üniversite öğrencisi 65 genç çalışıyordu. bunlar türkiye'ye gelen oyunların pik ve pook'larını çözüyor, oyunu sonuna kadar oynuyor ve püf noktalarını yazıyorlardı. ayrıca amerikan ve ingiliz dergilerinden tercüme ederek bazı önemli bilgisayar programlarıyla ilgili bilgileri okuyucularımıza akarıyorduk. 7 forma ve tamamı dört renk kuşe kağıda baskılı dergi o yıllarda en çok satan dergi ünvanını da almıştı. şimdi o günlerden bugüne kalan tek şey o günkü benim minik yaramazlarımın her biri çok önemli yerlerde çok önemli kişiler olarak hizmet veriyor olması. ben de bununla gurur duyuyorum"

söyleşide kendisine yanağındaki 5 parmak tokat izi muammasına ilişkin bir soru sorulmamış olduğunu da belirteyim.
  • deniz can çelik'in yaptığı aşırı derecede başarılı raportajında bizi yeniden eskilere götürmüş insan. "tek istediğim türk gençliğini bilgisayar ile tanıştırıp, önünü açmaktı" ve "dergi kapandığında elimizde kalan sayıları kamyona yükleyip seka'ya yolladığımızda oturup hüngür hüngür ağladım" diyerek bizimde gözlerimizi yaşartan yüce insan. ayrıca murat adanç ile ilk tanışma anının murat adanç'ın belindeki saçlarını çekerek olması da ayrıca gülümsetmiştir beni. (ki murat adanç'ın cevabı "saçlarıma dokunma" olmuştur)

böyle iyi niyetli, böyle ilerici bir adamın boktan piyasa kanunları ve ciğeri beş para etmez insanların içi kof sözleri yüzünden bizlerden ayrı bırakılması çok ama çok yazık.. kendi cebinden devam ettirdiği dergisi nice genci bu sektörde söz sahibi hale getirmesini, gençlere ve çocuklara yepyeni bir ufuk açmasını ve şahsım adına idolüm murat adanç'ı bizlere kazandırdığı için binlerce teşekkür ve minneti hak eden insan, apo abi.

(bkz: geçmişte yaşamak)
    (bkz: ağlamıyorum gözüme bişey kaçtı)
  • 64ler okurlarından bu gün bile hala "apo abi'ye nooldu" diye merak edenler eminim var. kendisinin facebook sayfasına http://www.facebook.com/abdpala adresinden ulaşabilirsiniz.
  • kendisi ile yakın zamanda 64'ler hakkında bir röportaj yapılmış kişi. röportaj'da bu başlığa da referans verilmektedir. deniz can çelik'in türkiye bilgisayar oyunu dergileri tarihi adına yaptığı roprtajlar zincirinin (bkz: tunç dindaş/18) son halkasıdır.

röportaja erişmek için:

http://www.students.itu.edu.tr/…kdeni/rop/pala.html

deniz can çelik'in müze sayfasına erişmek için:

http://www.students.itu.edu.tr/~celikdeni/
  • 1953 dogumluymu$. 64 ler'den once bir msx dergisi de cikarmi$ti. islami kanallarda bayagi cok i$ yapmi$a benziyor 90'lardan sonra.
  • osmanlıca yazdığı editör yazılarıyla bir kuşağın jargonuna yerleşmiş idi.ünlü laflarindan biri de; barika i efkardan mukaddeme i hakikat dogar idi
  • yıllardır uzak kaldığımız yazılarını özleten insan.
  • şimdilerde türkiye gazetesinde tv eleştirmeni olmuş.
    barika i efkardan mukaddeme i hakikat dogar tiribinden anlamıştım ben kendisinde ki yeşil filizlenmeleri.
hesabın var mı? giriş yap