• 8 mart 2011 ankara'da kar yağışında saat 18.00 civarlarında başlayan eve ulaşma mücadelemin ancak sonlandığı tarih olan 9 mart 2011 tarihinde hala devam eden yağıştır.

kızılay'daki işyerimden çıkıp keçiören'deki evime gelmem ancak bu saati buldu inanın ki..

evet, akşam 18.00 civarlarında işten çıkmıştım. kızılay'daki durumu görüp otobüslerden umudu kesmem zaman almadı. sor durumda kaldığımda çağırdığım taksi arkadaşı aradığımda ise tren garı civarında mahsur kaldığını ve ne zaman gelebileceğinin belirsiz olduğunu belirtti. ortalıkta başka cengaver takisici de görünmüyordu. görünenlerin de hepsi doluydu ve trafik de bir milim ilerlemiyordu zaten. işyerime dönüp bir süre bekledim. ancak taksici arkadaş gelmesinin 1-2 saati bile aşabileceğini söylediğinde, artık kızılay'da zaman geçirmekten başka çarem kalmamıştı.

arkadaşlarla sık sık gittiğimiz bir lokale bu kez tek başıma gittim. üstelik bugün için hiç böyle bir planım da yoktu.eve gidip öyle bir geçer zaman ki dizisini izleyip, biraz kitap okuyup sonra da vakitlice yatmaktı niyetim.

mekanda canlı müzik vardı..8 mart kadınlar günü dolayısıyla gelen kalabalık bir kadin grubu, ben gibi eve gidemeyip gelenler, bir kaç masa da hergün gelen müdavimler doldurmuştu mekanı..bu kadar doluluğa rağmen mekan sahipleri ve garsonlar sağolsunlar beni açıkta bırakmayıp iyi bir masaya aldılar. yirmilik bir rakı, balık ve birkaç meze söyleyip, koca masada tek başıma demlenmeye başladım. hayatımda ilk defa tek başıma bir rakı sofrası kurmuştum.

tek başına bir rakı masası ve hele de kalabalık bir mekanda yalnız bir kadınsan gerçekten güven, özveri ve tecrübe isteyen bir iş..(gerçi mekanın düzeyi iyiydi.ama yine de tedirgin ediyor bu toplumda..gerçi farkında olmadan 8 mart'ın ruhuna uygun bir tablo çizmiş de olabilirim bu arada, bilemiyorum.)

tek başınalığın verdiği sıkıntıyla açıp kitabımı okumaya başladım. * canlı müzik yapan grubun söylediği parçalardan beğendiklerim olursa okumayı bırakıp dinliyordum arada. koskoca bir 3 saat geçirdim bu şekilde..ilginçtir kafayı da bulmadım. en son durumum, hüdayda, misket tarzı parçalarda oynamaya başlayan kadın grubuna el çırparak eşlik etmek kıvamındaydı..biraz daha otursam kalkıp oynar mıydım bilemiyorum. (gerçi ister-istemez edindiğim, "yalnız başına adam gibi içen güçlü kadın" imajımı sarsabilirdi bu durum bir nebze de olsa ama umrumda da değil böyle birşey. zaten çok kafayı bulmadıkça asla oynamam ama kafayı bulmuşsam oynar ve zevk alırım bundan.)

neyse, yaklaşık 3 saat demlendikten sonra taksici arkadaş aradı ve saat 11.30 civarı ancak tenhalaşmış yollardan 12.00 civarında evime dönebildim..

peki ankara'ya en çok yakıştığı söylenen kar'dan ankaralıların bu kadar nefret etmesi normal mi? elbette değil. yaklaşık 20 yıldır belediye başkanı olduğu halde bir metre bile metro yapmayı başaramamış ve en sonunda yine kendine özel bir yasayla yapımı ulaştırma bakanlığı'na havale edilmiş metroyu yapamayan i. melih gökçek kişisinin eseridir bu durum..sözlükte yazılanlara bakıyorum, en fazla tuzlama aracının gelmemesi, duyuru yapılmaması ya da kar kürüme makinasının gelmemesi noktasında eleştiriliyor belediyeciliği bu adamın. bunlar asıl soruna değil sonuca dönük bir eleştiri. asıl eleştirilmesi gereken konu, toplu ulaşımın yükünü hala yeraltına taşımayı (metro) başaramamış olması değil midir? keçiören,sincan,çayyolu metrolarının yapımını bitirebilmiş olsaydı (-ki yaklaşık yirmi yılda bunların bitirilmesi gerekirdi) bugün bu yollarda bu kadar özel araç olur muydu, bu kadar insan otobüs, dolmuş ya da taksi bulmaya çalışır mıydı sizce?..nüfusun büyük yoğunluğunu oluşturan bu bölgelerin insanı, kardan, tipiden etkilenmeksizin metroyla evlerine ulaşmış olacaktı ve bu sorunlar yaşanmayacaktı. ankaralılar olarak hep birlikte geç kalmış kar'ın keyfini çıkaracak, şehrimize ne kadar yakıştığını hatırlayabilecektik...normal olan buydu.

belediyecilik anlayışı sanki herşey tamammışçasına vur-patlasın, çal-oynasın şenlik yapmak, festival düzenlemekten öteye gitmeyen bu adamın yaklaşık 20 yıldır belediye başkanı seçiliyor ve muhtemeldir ki seçilecek olması beni bugün yaşadıklarımdan sonra birkez daha çıldırttı.. nasıl işsiniz siz abicim ya? ..planlanan barajları yapmaz yazın mevcut su yetersiz kalır halk aylarca susuzluktan kırılır, altyapıyı yapmaz su kanalları patlar ve etrafı sel basar, güzelim kar cömertçe yağar ulaşım felç olur, tıklım tıkış otobüslerde fahiş fiyatlarda yolculuk yaparsınız ananız ağlar yine de bu adamı seçersiniz..ne iş anlayamadım..

ama ben bu gece herşeye rağmen, cömertçe yağan güzelim kar' ın şerefine, bu güzelim kar'ı ankaralı için çileye dönüştürenlerin şerefsizliğine içtim..(üstelik hiç de niyetim yoktu..)

not: bu arada akp iktidarına sormak istiyorum; içelim mi içmeyelim mi biz abicim? karar verin artık..içmeyin diyorsunuz, tamam, dediğiniz gibi olsun deyip, adam gibi vakitlice evimize gitmek istiyoruz, bu kez dışarda mahsur bırakıp, zorla içirtiyorsunuz adamı..bu ne yaaa?...
  • lan o kadar rus edebiyatı okudum ben böyle kar böyle mağduriyet orada bile görmedim. böyle devam ederse arabayı satıp kızak troyka falan alacam.
  • kar yüzünden yiyecek bir şey bulamayan hayvanların da düşünülmesi gereken yağıştır.

pencerenin önüne ekmek koyduğunuzda göreceğiniz manzara için, [http://i51.tinypic.com/2r7wljm.jpg http://i51.tinypic.com/2r7wljm.jpg]
  • birçok iş yerinin tatil ilan etmesi sebebiyle 2012 ocak ayında nüfus patlamasına sebep olacak hava olayıdır.
  • ankara' da kara gömüldük. dün herkes mahsur kaldı, hayat durdu kimse ankara'dan bahsetmiyor. şu an habertürkte hem anadolu hem avrupa yakasından hem de akom'dan canlı yayın yapılıyor. yok kar başlayacak hah başladı bak diye. ankara'dan ne bir canlı yayın var ne de belediyenin yetersiz çalışmaları nedeniyle felç olan hayat hakkında bir haber.... türkiye istanbul'dan ibaret sanki...
  • 1- dünyadan kar manzaraları diye videolarla insanları kandırmaya çalışan, tuzlamadığı yolların faturasını araçlarıyla yollara düşen insanlara çıkaran i. melih gökçek! koskoca 20 yıldır belediye başkanlığını yaptığın şehrin metro hatları şehri örümcek ağı gibi sarmadığı için, tıka basa dolu belediye otobüslerine binemeyeceğini anlayan insanlar araçlarına "3-4 saat karın altında yürüyüp de zatürre olmaktansa arabada sıcak otururum" diye biniyor olabilir, bir düşün.
    2- hava koşullarının sadece istanbul'u etkilediğini zanneden başta ntv olmak üzere haber kanalları! ne zaman başkentin ankara olduğunu fark edeceksiniz?
    3- günler öncesinden meteorolojinin uyarmasına rağmen okulları tatil etmeyen ve zaten kaosa dönüşmüş trafiğin daha da içinden çıkılmaz hale gelmesine sebep olan valilik! bir şehir ne kadar öngörüsüz, hazırlıksız idare edilir gösterdiğiniz için teşekkürler.
    4- kimi yalnız, kimi çoluk çocuk ailesi ile gecenin geç saatlerine kadar kar altında evine yürümek zorunda bırakılan ankara halkı! lütfen bu yaşadıklarımızı unutmayın, saçma sapan vaatlere kanarak bu adamlara oy vermeyin artık.
    5- şu anda tipinin içinde kaybolmuş ankara! bütün çirkinliğini örten karınla güzelsin şimdi.
  • ankara'da karın erimeme sorunsalından yola çıkarak, şu an sokaklardaki kar haziran 2017'de eriyecek gibi görünüyor. artık iflah etmeyiz diye düşünüyorum. kar motorları tükenmeden alalım.
  • arabamı güvenlik caddesi'nde park edip bırakmıştım. akşam ne halde olduğuna bakmak için gittim. giderkenki taksi şoförü belediye'ye ve başkanına galiz küfürler ediyordu. dönüşte bindiğim taksinin şoförüne "belediye çalışıyor ha?" diye zarf attım. aldığım cevap:

"onu bilemem de abi, çok yağdı kar. rahmet bu rahmet. çok görmemek lazım arada böyle hoşlukları. bunlarla barajlar dolacak"

al sana 47% işte.

o değil de, güvenlik caddesi'nde terkedilmiş bir belediye otobüsü gördüm lan?!?
  • efendim hakkında i.melih gökçek; yollarda tuz yok diyen vatandaşa, twitter'dan buyurmuşlar :

" murat inan yollar tuzlu. nasıl inandırayım bilmiyorum ki, tatsan mı acaba:) "

kısaca inanmayan yalasın demiş.

yalayan bu adama oy vermeye devam edebilir sevgili ankaralılar.
  • o kadar abartmıştır ki, kendisini şu başlığa göndermek farz olmuştur.

(bkz: hele otur bi soluklan yiğenim)
hesabın var mı? giriş yap