• şehit sayısının 8 olduğu da söyleniyor.
    dakikalardır bakıyorum bir polis çocuğa tokat atsa ortalığı kaldıran sözlüğün sevgi pıtırcığı orospu çocuklarından çıt yok.
  • suçlular eylemsizlik kararı alınca üzerlerine gidilmemesi gerekiyormuş, örneğin uyuşturucu tacirleri "biz şu tarihe kadar eylemsizlik kararı aldık polis üzerimize gelmesin" diyebilir. e güzel kardeşim sen bu suçu işledin mi? evet işledin, artık yapmıyorum ya da şu tarihe kadar yapmayacağım demen bir şeyi değiştirir mi? bu güne kadar dünyanın hiç bir ülkesinde değiştirmedi, bundan sonrada değiştirmez.

ha diyorsan ki benim olayım farklı, ben zaten bu devlete de bu yasaya da karşıyım; ben de derim aynısını, ne lan bu içki serbest sigara serbest ama esrar yasak sokarım öyle kanuna da öyle devlete de, olur mu? mis gibi de olur senin mantığınla düşünürsek.

kendinizi mi çok akıllı zannediyorsunuz, yoksa karşınızdakileri mi çok aptal? sen elinde otomatik silahlarla, kanasla, roketatarlarla, bkc, doçka gibi ağır makinelilerle dolaş, elinde istediğin zaman istediğin yere döşeyebileceğin, uzaktan patlatıp sırra kadem basabileceğin mayınlar ve el yapımı bombalar olsun. sen 24 saat karakolları, alayları tugayları vb. tüm askeri birlikleri gözetle, sen hep gör ama görünmez ol, istediğin zaman saldır, istediğin zaman saklan; yani tüm inisiyatif sende olsun, asker de "lan ne zaman saldıracaklar acaba" diye diken üstünde oturup, senin yığınak yapmanı, erzak ve silah depolamanı tüm yollara ve patikalara mayın döşemeni beklesin ya da senin sözüne güvenip "lan söz vermişler çocuklar, bak bir daha yapmayacaklarmış" diye götünü devirip keyfine baksın.

aynı şeyi sen yapar mıydın? varsayalım ki türk askeri kandil dağı ve diğer kamplarınızın etrafında tim düzeyinde küçük birliklerle konuşlandı, sürekli gizlenip senin kamplarını gözetliyor, üstüne de "tamam lan rahat olun, bayrama kadar ateşkes ilan ettik" diyor. sen ne yapardın? mağaranda ya da çadırında "nasılsa söz verdiler" diye rahat rahat uyuyabilir miydin? yeryüzünde böyle bir ordu var mı ki, ülke sınırları içinde potansiyel bir tehlike varken hiç bir şey yapmadan dursun?

madem ateşkes ilan ediyorsun, ya silahını bırakıp köyüne dön ya da bi zahmet siktir olup kimsenin sana karışmadığı hatta koruyup kolladığı ırak'ın kuzeyindeki dağlarına çekil.

madem kimsenin ölmesini istemiyorsun, bırak silahını sorunu siyasi ortamda halledilsin. benim taleplerim var, istediklerim yerine gelmeden silah bırakmam gibi salakça bir argümanla da ortaya çıkma sakın; senin taleplerin varsa, devletin de var. ben istediğim yerde silahlı olarak gezeyim ama devletin ordusu bana karışmasın dediğin zaman kendin inanabiliyor musun bu lafa?

çuvaldızı kendimize batırmamız gerekirse ki gerekiyor.

lan bu nasıl bir askeri operasyon mantığıdır ki, 25 yıldır en ufak bir değişme olmuyor, görmüyor musunuz bir sizden bir bizden mantığıyla zerre kadar yol alınmıyor, lan hangi akla hizmet yıllarını dağlarda geçirmiş deneyimli eşkîyanın karşısına (yarısı sikimsonik yanaşık düzen eğitimi saçmalığından ibaret olan) 3 ay eğitim görmüş aklı teskere alıp evine, sevdiklerine geri dönmekte olan 20 yaşındaki ana kuzularını gönderiyorsunuz? ulan eşek bile bir kere ayağının takıldığı yoldan ikinci kez geçerken dikkat eder aynı yere basmazken sizin bu inadınız niye?

farkında değil misiniz hep aynı şekilde kayıp veriyoruz?
    sen 15-20 teröristi bulmak için 500 tane adamı dağlara salıyorsun, düşman rastgele sallasa en az 3-4 kişiyi tutturacak.
    askerlerin sırtlarında 35-40 kilo yük var, düşmanın elinde sadece silahı var.
    asker mayın korkusuyla gıdım gıdım ilerliyor, terörist rahat çünkü pusu kurmuş bekliyor.
    sen düşmanın nerede olduğunu bilmiyorsun, o ise seni birliğinden çıktığın andan itibaren izliyor.` : yandaşları sayesinde`
    çatışma yerini o belirliyor, kaçacak yerleri çoktan hazır, ana kuzuları ise hiç bilmedikleri bir arazide ateşin nereden geldiğini bile anlayamıyor.

yoksa sizin derdiniz başka mı, ne bileyim yani ne zaman kürt sorunu siyasi düzlemde tartışılmaya başlansa ya bir karakol baskını ya büyük bir operasyon ve şehit askerler, arkasından da milliyetçi hezeyanlar; asalım keselim kıralım dökelim edebiyatları. hayır yani paranoyak olmanın alemi yok ama yine de hatırlamakta fayda var.
    (bkz: bingöl katliamı)
    (bkz: güçlükonak katliamı)
    (bkz: tsk'nın dağlıca baskınından haberdar olması)
    (bkz: tsk'nın aktütün saldırısından haberdar olması)
    (bkz: binbaşı ersever'in itirafları)
    (bkz: memur ve hakimlere bombalı oryantasyon uygulaması)
    (bkz: askerin sahte pkk saldırıları düzenlemesi)

elbette bu yazdıklarım olayın sadece askeri boyutu, çuvaldızı biraz daha derine batırmak gerekirse, ki o da gerekiyor.
    bir de senelerdir değişmeyen kafalar, sırf adamları dağa çıkarmak için kasten yapılmış gibi görünen akıl almaz işkenceler, bok yedirmeler, kürtçe konuştu diye tekme tokat adam dövmeler, kart kurt edebiyatları var ki en az terörist orospu çocukları` : o kadar yazdık`` : gelelim artık biz de o eşiğe` kadar mide bulandırıyor.
  • 7 er şehit olmuştur. şimdiye kadar terörün başladığı 1984 yılından beri güneydoğu'da şehit olan 4 bin 568 (2007 haziran) asker gibi.

daha detaylı bilgi verirsek, güneydoğuda 2007 haziran ayı itibarıyla terör sonucu şehit olan asker sayısı 4 bin 568. şehit olan polis sayısı 476, köy korucusu sayısı ise bin 389. terör sonucu can veren 6 bin 376 vatandaşı da unutmamak lazım.

sakat kalan asker sayısı (gazi) 10 bin 585 kişi. tabi, 3 bin 388 polis, bin 995 köy korucusu, 11 bin 606 vatandaşı da bu sayıya eklemek gerekli. bu rakamlar son 20 küsür yıla ait veriler...

bir şekilde bu terörün sona ermesi gerekiyor. pkk ile 20 yılın üzerinde savaşmış olan türk silahlı kuvvetleri ve devlet de biliyor ki, terörü askeri yöntemlerle sona erdirmek mümkün değil. eğer yirmi yıldır yaptığımız gibi askeri yöntemleri kullanarak çözmeye çalışırsak bu şehit şehit sayısının sürekli artacağını ve asla pkk terörünün sona ermeyeceğini artık halkın da anlaması lazım.

fakat şehit sayısı bir istatistik olarak görüldüğü sürece bu kan yıllar boyu akmaya devam edecek. emin olun, şimdiye kadar verdiğimiz 5 bin şehit, bu kafayla gidersek 5-10 yıl içinde onbinleri geçecek.
  • olaya pkk'nın yönünden bakıcam diye resmen saçmalayan tiplerin sözlükte hiper demokrat diye takıldıklarını da ortaya koymuştur bu çatışma ayrıca. dağlarda silahla gezen adamın neden üstüne gidiyormuşuzda, operasyon yapıyormuşuz. halbuki adamlar piknik yapıyor, ağaç dikme şenlkleri düzenliyor dağlarımızda. bizde salak gibi gidip adamları vuruyoruz işte. tecavüzcü açılımı istiyorum kardeşim. tecavüze ara verdik diye söz verenleri de bu arkadaşların evine yerleştirelim, sosyalleşsinler. adam söz vermiş lan bişey yapmaz korkmayın.
  • topraktaki pislikleri,hastalıkları temizlemeden o toprakta hiç bir çiçeğin büyüyemeyeceğini artık gözümüze sokması gereken saldırıdır. terör silahla operasyonla bitmez diyoruz ama 90 lı yıllarda basılan şantiyeleri, kaçırılan mühendisleri, yakılan tavuk çiftliklerini, toplu kalkışma denemelerinde kışlalara ateş etmek için kullanılan devlet binalarını neden unutuyoruz? dünyanın neresinde görülmüş insanların can güvenliklerini sağlayamadan diğer atılımları gerçekleştirmek ve bunda başarılı olmak? yaptığımız şey temeli yanan bir binadaki alevi söndürmeden o temelin üstüne kat çıkmaktan başka neye benziyor? devletin ordusuna kurşun sıkmaktan çekinmeyecek bi organizasyon tamamen ortadan kaldırılmadan yapılacak iyileştirmeler kimin yararına olacak? kalıcı barışın sağlanması için atılan her adımı pkk nın kendisine mal etmeyeceğini nereden biliyoruz? bir terör örgütünü halkın demokratik haklarını kazanmasını sağlayan özgürlük savaşçıları konumuna getirmek en hafif tabirle yaşadığımız ülkeye ve beraberliğmize ihanet etmektir. yaptığımız şey 1944 kışında almanyayı yapacağımız açılımlarla nazizmden kurtaracağız demokratikleştireceğiz demeye benziyor. bir yabancı gözüyle bakınca çok komik olabilir ama ben gülemiyorum bile. devletin terör örgütünü hiçbir iç ve dış etkenden korkmadan yokedebildiği ve yöre insanının ''gerçek'' ve ''samimi'' temsilcileriyle diyaloğa girebileceği günlerin gelmesi ümidiyle...

allah şehitlerimize rahmet eylesin ailelerine sabır versin.
  • azınlık milliyetçiliğini sosyalizm ilan edip, ulus devletini faşist olarak yaftalayanlar bunu da görmeyiverir olur biter.. millet de yemeye devam eder.. rahmetli attila ilhan'ın güzel mısraları geldi aklıma` :değişen bir şey yok`..

yine müzik yine yaprakları dökülmüş aşkımızın
    yine sen hayalimde bıraktığım gibisin
  • operasyonla ilgili hala atılıp tutuluyor. önce milliyet.com.tr'nin haber linkinden bir cümle:
    "eruh yakınındaki çırav dağı’nda bir grup pkk’lı teröristin toplandığı bilgisini alan güvenlik güçleri önceki akşam bölgede operasyon başlattı."

(bkz: http://www.milliyet.com.tr/…rcada 7 sehit, 5 yarali)

ben de şunu haıtlatmak istiyorum: dağlıca baskınından önce yine terörist bir grubun toplandığı, eylem hazırlığında olduğu gözlenmiş, hatta helikopter istenmesine rağmen "gerek yok" denmiş gibi haberler çıkmıştı. ne kadar doğru bilmem, ama o gün 8 eylül 2009'daki gibi bir grup teröristin toplanmış, önemsenmemiş ve baskın yaparak askere pusu kurmuş olduğu söyleniyor. aynı şekilde 8 eylül 2009'da bir grup terörist toplanmış, dağlıca baskınının bir benzerini yapmaya çalışıyor. ve asker de operasyon düzenliyor.

yani öyle terörist mağarada bekliyormuş, asker kuşatmış, onlar da kendilerini savunmak için saldırmışlar gibi bir durum söz konusu değil. muhtemel yeni bir baskın hazırlığındaki terörist gruba erken müdahaledir operasyonun tanımı. pkk, askerin yakınlarında halay çekmek için toplanmaz. yani, burada ateşkesten, meşru müdafaadan bahsedemezsiniz. dolayısıyla "ateşkes dedilerse, kendilerini savunmayacaklarını söylemediler" lafı havada kalıyor.
  • kafası haplı şerefsiz köpeklerle, sadece 3 ay eğitilmiş 20 yaşındaki kardeşlerimin ortaya canını koyduğu çatışmadır.

hadi.. anlatsanıza açılımı o 8 tane gencecik adamın anasına..

ne demek ulan operasyonlar durdurulsun? adam durmadan döşüyor mayını durmuyor ki pezevenk.duracak mı zannediyorsunuz..? şuan kimbilir yol kenarında,köprü altlarında avrupa malı uzaktan kumandalı patlayıcılarla kaç köpek konvoy bekliyor? sen durdurursan operasyonları kanser gibi yayılmayacaklar mı yine?

ya n'apacağız monşer? sen inanıyormusun o köpeklerin silah bırakacaklarına? bu saatten sonra çiftçilik mi yapacaklar peki? nerde yapacaklar? döner mi o köpek tekrar köyüne? dönüp ne yapacak? aç kalacak.. o gerizekalı da bilmiyor ki özgürlük yok o silahın ucunda.. özgürlük olmadığını bilen zaten onu gönderen.. bitmeyecek bu sorun.. bitirtecekler mi sanıyorsunuz..?
  • eylemsizlik kararı alan pkknın taraf olduğu çatışma. elbette bu eylemsizliği savunacak birileri çıkacaktır, azzz sonraaa!
  • bazı ekşi sözlük yazarlarının pkk sempatizanlığından pkk militanlığına terfi etmek üzere olduğunu gösteren çatışmadır.

6 şehit vermişiz, sen bana eylemsizlik nedir diye zeka oyunu yapıyorsun. bilinçsiz hale gelene kadar xxx hakeden zavallılar var. cidden inanmakta güçlük çekiyorum, bu haber üzerine böyle akıl sıçmak her babayiğidin harcı değil. bu kafayla daha çok beklersiniz açılım olsun diye... sizin kimin tarafından ne şartlarda doğurulduğunuz konusunda ise polemiğe girmek gereksiz, lakin vücudunuzu bilmem ama, ruhunuz satılık...
hesabın var mı? giriş yap