• hamit altıntop'un müller'in yerine sahaya çıkacağı dünya kupası yarı final maçı olabilirdi. hamit düşünüyorudur herhalde lan bende mi almanya seçseydim acaba diye.
  • tek dileğim zerafetin kazanması elbetteki lafım alman suntalarına değil. ne denirse densin orta sahayı kalabalık tutup ilerde tek forvetli davar sürüsü taktiğinin yarı finalde iki temsilcisi kaldı elenip defolup gitsinlerde futbolda yeni çığırlar açılsın. ah ah bir hollanda ispanya finali ne güzel olur laf aramızda sana bile dayanırım ömercim.
  • her ne kadar del bosque gibi bir faktör olsa da ispanya'nın almasını istediğim maç. öncelikle kabul etmek gerekir ki, kağıt üzerinde ispanya'nın yenemeyeceği takım yok. hepsi birer büyük yıldız. capdevilla hariç diğerleri rüya takımlara girebilir. tabi futbol bu. yıldız olmaya bakmıyor. bu tura kadar almanya kimle karşılaştıysa almanya kazanır dedim. çünkü gerçek bir takımlar. hatta makine düzeninde işliyorlar desek yalan olmaz.

ispanya'ya baktığımızda belki bu makine düzeni farklı işliyor. bütün olayları pas. çoğu kendi takımında 4-3-3 oynuyor, oynamayanlar da zaten kısa paslı sistemle oynuyor. fakat gelelim del bosque'ye. kendisi ne yapıyor? sergio busquets denen direği, xabi alonso ile birlikte oynatıp çift ön libero yapıyor. bu yetmiyor çok ama çok formsuz torres'i oynatıp macera arıyor. ikisi de fazlalık olduğu için pas alışverişinde sorunlar yaşanıyor. ileride 6 ile paslaşmak var. bir de 4 kişi ile paslaşmak var.

del bosque'nin yaptığı resmen korkaklıktır. sergio busquets'i oynatmasına gerek yok. sahada öyle isimler var ki tek ön liberonun önünde rahatlıkla çift yönü de oynayabilecek düzeydeler. torres ise kesinlikle bir yıldız oynatma baskısı yüzündendir. adam inatla torres'i oynatıp 55-65 arası çıkartıyor. ulan madem adamı 55-65 dakika oynatıyosun ve torres'in sıçtığının sen de farkındasın niye oynatıyorsun?

neyse efendim kısaca del bosque adam akıllı tercihler yaptığı takdirde, almanların da bence iki süperstarından** biri oynamayacağı için ispanyollar açık favorimdir.
  • ispanya'nin tek forvet oynamasi durumunda almanya'nin pozisyona bile girmeyecegi mac olacak.
  • muhtemel kadrolara bakinca, barcelona bayern munchen karsilasmasi bir anlamda.
  • kahin ahtapot paul bu maç için ispanya demiştir. şimdiye kadar hiç yanılmadı kuponları ona göre doldurun. bu hayvanı klonlasınlar diğer kupalarda da kullansınlar derim ben, hatta gen transferi falan yaparak sadece maç sonucu değil handikap, gol sayısı falan da söylerse vurduk paranın gözüne amına koyim.
  • tarkan filmindeki dev ahtapotun almanya dediği maç. denizin kenarına bi alman, bi de ispanyol koymuşlar. ahtapot abi hemen çıkıp ispanyol'u mideye indirmiş.
  • ispanya'nın arjantin'in aksine işi bilen bir teknik direktörü ve oturmuş, dengeli bir kadrosu; ingiltere'nin aksine şişirme* değil gerçek yıldızları var. iki takım için de şüphesiz zor bir maç olacak, ama almanya'nın bu sefer duvara toslayacağını ve finale yükselen tarafın ispanyollar olacağını düşünüyorum.*
  • 2010 dünya kupası için yazdığım ilk entari bu maça kısfmetmiş. boru değil, yıllardır dünya kupalarında desteklediğim ispanya sonunda finale çıkma şansına sahip. öte yandan avustralya karşısında izlediğim andan beri oynadıkları futbola hayran olduğum almanya ile karşılaşıyorlar. açıkçası ispanya taraftarı olsam da, bu turnuvada şansın da biraz onlara yardım ettiğini itiraf etmem gerekir. ha, iyi oynamıyorlar mı? evet oynuyorlar. ama sırasıyla, şili, portekiz ve özellikle paraguay maçlarında rakipler yakaladıkları kontra atakları değerlendirebilselerdi, ispanyol futbolcular çoktan maçları evde, tv'den izlemeye başlamışlardı. bu kontra atak yeme sıkıntısı bence almanya karşısında büyük sıkıntı yaratacak ispanya için. almanlar bu işi çok güzel yapıyorlar, paslaşmaları kusursuz ve çabuk. kanat oyuncularının bindirmeleri şiir gibi (bu konuda lahm ve ramos yarışır). ayrıca kale önünde bitirişlerde torres ne kadar beceriksiz kalıyorsa (bu turnuva için konuşuyorum), klose de o kadar iyi. arjantin karşısında ne kadar iyi savunma yapabildiklerini de kanıtladılar. müller'in olmaması onlar için dezavantaj tabii, ama kanaatimce schweinsteiger ve mesut çok daha önemli almanya'nın oyunu bakımından. çünkü atakların yaratıcıları genelde bu iki oyuncu.

ispanya nasıl kazanır? bence öne geçen taraf olursa ispanya'nın şansı var. tabii almanya disiplinden kopmaması ile ünlüdür, o yüzden çok da büyük bir avantaj değil. ama hiç değilse oyunu istediği gibi şekillendirme avatajını elde edebilir ispanya. geriye düşerlerse almanya'nın ekmeğine yağ sürülmüş olur. buldukları geniş alanları değerlendirerek farkı açarlar.

gönül isterdi ki bu iki güzel futbol oynayan takım finalde karşılaşsın. en azından çirkin defansif futbol oynayan bütün takımlar elendi de, kim kazanırsa kazansın mutlu olabileceğim.

edit: zamanının ötesinden listeme bir numaradan girmiş. sanırım fernando torres sözlükte yazar... çok enteresan, kime dokundu anlamadım. haydi bakalım.

edit 2: zamanının ötesinden geri döndüren şükelalara teşekkür :)
  • (bkz: deutschland über alles)

şaka bir yana bari bunlar kazansın da biz de kazanmış olalım.
hesabın var mı? giriş yap