• kahin ahtapot paul'ün ispanya'ya 20 istiridye bastığı maç.
  • sabah kendi kendime duygusal davranmayım dedim ve paramı ispanya'ya yatırdım ama maç esnasında çılgın bir şekilde almanya'yı destekliyordum. sonuç olarak daha zenginim ama mutsuzum. hakkaten de parayla saadet olmuyormuş arkadaş. maç da çok kontrollü geçti zaten. bari 3-5 gol izleseydik.
  • ben söylemekten bıktım bana eksi oy vermekten bıkmadınız...

barça'nın oyunu dolasıyla ispanya'nın oyunu dünya futboluna hükmediyor. ve artık yeni bir futbol ortaya cıkıyor.

maçtan önce skor yorumcuları almanya'nın bol gollü galibiyetlerini baz alarak ''almanya parçalayacak'' gibi ucuz yorumlar yapıyorlardı. ama ispanya şu zamana kadar olan takımlar gibi degil. ispanya'yı yenebilirsiniz fakat kontrolü ispanya'dan alamazsınız.

barça kadar uyumlu olmasa da ispanya'nın zaten bel kemigini barça'nın oyuncuları oluşturgunu icin cok da fazla fark yok. mesela ramos ispanya'nın oyun felsefesine aykırı oynuyor. bireysel ve bencil hareket ediyor kimi zaman.

ispanya gösterişli bir futbol oynamıyor bu yüzden antipatik gelebilir. ama isteseniz de istemeseniz de bu oyuncuları izleyecegiz bir kac yıl daha.

xavi bence dünyanın en iyi oyuncusu. bu adamın görüş acısı kac derece cok merak ediyorum. beyin bedava demek istiyorum kendisine.

ispanya aslında gizli defans yapıyor. yani hucum futbolu oynasa bir farkla kazanmaz cogu maçlarını. ispanya oynuyor ama rakip yoruluyor, konsantreleri dagılıyor,mental olarak yoruluyorlar. o kadar cok şey var ki ispanya ile ilgili anlatacak cok bahsettiğim icin tekrarlamak sıkıcı geliyor.

bu maçı almanya kazanabilirdi fakat cok düşük bir ihtimaldi bu. elin ahtapotu bile bildi. almanya kazanacak diyenler bence hayatları boyunca pek iddialı konuşmamalı.
  • türkiye'den bir defa kovulan antrenörün, iki defa kovulan antrenörü yendigi mactir.
  • 11 la liga topçusu ile 11 bundesliga topçusunun maçı.
  • dk. 90 ve ispanyollar gol arıyor hala... bu ispanyollar alman disiplini ile oynuyor valla.

ayrıca maçtan bir başka detay ise guiza'nın boşluğunu pedro ile doldurmuşlar.
  • uğruna televizyonlu otobüsten bilet aldığım, trt'nin çekmiyor olmasıyla sabaha kadar kalp gözü'nü izlediğim maçtır. boş boş şeylerle uğraşıyorsunuz, öbür dünyada cezasını çekersiniz söyliyim. bu arada hepinizin kandili mübarek olsun.
  • tarkan filmindeki dev ahtapotun almanya dediği maç. denizin kenarına bi alman, bi de ispanyol koymuşlar. ahtapot abi hemen çıkıp ispanyol'u mideye indirmiş.
  • pedro'nun götü kurtardığı maçtır.
  • ispanya nin yetistirdigi altin neslin ulkenin en buyuk ikinci ozlemi olan avrupa sampiyonlugundan sonra bir zamanlar ulasilmaz gorunen buyuk utopya dunya sampiyonluguna da ulasmak uzere oldugunu belgeleyen maç.

bununla da kalmayip giderek anti-futbola donen dunya futbolunun da seklini degistirdiler. altin jenerasyon dedigin boyle olur.
hesabın var mı? giriş yap