• hic hosuma gitmeyen yagistir. zira 23 senedir ilk defa istanbul disinda yasiyorum, eger bu kar o 80lerdeki hayal meyal hatirladigimiz kislar gibi bir kisin habercisiyse acayip uyuz olacagim. yillarca bekledik o tip bir kis geri gelsin diye, esek kadar adam olduk universiteye gittik hala o kisi bekledik, diz boyu karda yuvarlanalim, finaller falan iptal olsun dedik, ama bir turlu oyle bir kis olmadi. simdi sonunda ben gidince olacaksa yikarim ulan buralari, kasim basinda istanbul'da kar nedir ulannn! sozluk bana kar yagdir allahsiz...**
  • aynısından aynı tarihte ankara'da da olmasına rağmen yarınki gazetelerde ve televizyonlardaki bütün haber bültenlerinde yer alacak haber başlığı. ben ankara'da, ahmet erzurum'da, mehmet trabzon'da, ali veli konya'da kar yağışına maruz kalırız ama biz hepimiz piçiz ya, bize yağan karın, gelen soğuk havanın, yağmurun fırtınanın, tıkanan trafiğin önemi yok. açarız televizyonu, tüm türkiye'de yayın yapan ulusal kanalların hepsinde aynı haberler: "istanbul'a kar yağdı", "istanbul'u buz tuttu", "istanbul'a sis indi", "istanbul'u sel aldı", "evet şimdi trafik operatörümüz öküzcan'a bağlanıp istanbul'daki trafik durumunu alıyoruz", vesaire vesaire. haberler diye gerizekalı gibi istanbul'da ne olduğunu, adını hiç duymadığımız semtlerdeki trafik durumunu ayrıntılarıyla izliyoruz. evet, türkiye nüfusunun beşte biri istanbul'da yaşıyor olabilir. eh madem haberler çoğunluğa göre yapılıyor, dünya nüfusunun üçte biri de çin'de yaşıyor. o zaman uydu aracılığıyla tüm dünyada izlenebilen cnn haber kanalının da her gün çin'den haberler vermesi gerekir öyle değil mi?

(bkz: sibiryadan gelen soğuk hava dalgası/#8991687)
  • 4 kasim 2006 kuresel iklim yuruyusu'nun yapılmadan da ne kadar etkili olduğunun göstergesi.

sabah kadıköy'de vapurdan -çok afedersiniz- kaba etim donarak inince karşımda gördüğüm "küresel ısınmayı durdurun" pankartı beni hiç etkilemedi. durmuş duracağı kadar. *
  • kış çocuğunu bir kez daha camlara koşturan erkenci güzellik.

beyoğlu'nda halen devam etmektedir.
  • dogalgaz kombi denen guzelim aletin kullanilmasi icin camin delinmesi ve oraya acaip dandik bir havalandirma aleti konulmasi (yoksa igdas gazi acmiyor)sonucunda kar yagmur ve sogugun iceri girmesi ile dodndugum ve kombinin bi boka yaramamasini da saglayan durum olur kar yagisi canim istanbulumda. neden boyle oldum sabah sabah onu da bilmiyorum. eksi sozluk yazariyiiiiim, agresifiiiiiim, simdi o havalandirmayi tikamazmiyiiiiim. kopta gel igda$, faturalari yolla yava$ yava$
  • motosiklet kullanıcılarına hassiktir dedirtmiş yağıştır.
  • çamlıca'da kar tutmasına yol açan yağış.

olay o değil, kombiyi yakamadım. buz tutacak bir yerlerimiz...
  • kendisiyle ilgili her yağmur, kar, deprem, sis haberinden sonra, çıkıntının birinin atılıp, "bilmemnerede bilmem ne oldu, siz burada istanbul'un şu küçücük problemini yazıyorsunuz" diye insanın midesini bulandırdığı şehrin, gün itibariyle başına gelen potansiyel problem kaynağı.

güzel kardeşim, bu istanbul dediğin, kimsenin nüfusunu bile tam olarak bilemediği, 15 ila 17 milyonluk, türkiye cumhuriyeti'nin gayrı safi milli hasılasının yarıdan fazlasını üreten, tarihiyle, kültürüyle, sosyal yaşamıyla, dünyanın bu taraflarının en önemli şehri. burada kar yağıp, köprünün birkaç saat tıkanıp, onbinlerce arabanın trafikte saplanıp kalmasının yol açtığı ekonomik kayıp, birçok anadolu kentinin bir sene boyunca ürettiği ekonomik değerden daha büyüktür. o yüzden, bu şehirle ilgili kar yağışı, aşırı yağmur, sis, deprem, dam akması ve sair olaylar haberdir ve önemlidir. bunu böyle belle, ister burada ye, ister paket yaptır.

31 ekim 2006 guneydogu anadolu sel felaketi ile ilgili diyeceğin birşey varsa da, oraların belediyelerini ve başkanlarını irdeleyen başlıklar emrine amade. buyur oradan yak, ucuz entellik yapıp, insanın asabını oynatma.
  • icimdeki cocugu uyandıran kar yagısı. gokten pamuk sekeri yagıyor sanki. biran once her yer karla kaplansa, kartopu oynasam diye bekliyorum. *
  • haberini uyandıktan yarım saat sonra sözlükten aldığım olay.vay be cidden yağıyo.mevsimler kaydı iyice.
hesabın var mı? giriş yap