• ilginç olan şu; kimse adamın forehand'ine top atmaya cesaret edemediği için federer resmen görece zayıf backhand'i ile efsane olmak zorunda kalmış durumda. bu arada "görece" zayıf dedik; kendi forehandine göre zayıf yani, yoksa bu maçta bile en az iki tane çapraz ve paralel şaheser backhand çıkardı, turnuvada benzeri yoktur şu ana kadar.
    yani bu gördüğümüz federer asıl öldürücü vuruşlarını nadiren görebildiğimiz federer, yoksa maçlar/finaller dahil bir saat falan sürerdi herhalde.
  • ingiltere'de bbc canli yayininda yorumcu boris becker'in, murray'in 2-0 geriye dusmesi durumunda federer karsisinda
    hicbir sansi kalmayacagi gibi ilginc bir yorum yaptigi avustralya 2010 erkekler final maci.. an itibariyle 2.set 7. oyunu oynanan macta federer ilk seti aldi, 2. sette ise durum 4-2 federer lehine.. bu arada finalin en unutulmazlari arasina girecek; molalarda sahada iskoc taraftarlarin "old mcdonald's got a farm" sarkisini murray icin uyarlamalari varki, dakikalarca gulmeme sebep oldu!! en cok sevdigim bolumu ise; "drop shot here and drop shot there iyaaaaa iyaaaaa oooooo" kismi.. gercekten cok guzel olmus!..
  • andy murray adına sevindiğim bir sonla sonuçlanmış karşılaşmadır. set puanını alsaydı ve maç uzasaydı andy murray ebedi bir sakatlık geçirip, tenis hayatına uzun süreli bir ara verebilirdi. bu kadar zorlanmaya karşı tenis hayatı bile bitebilirdi. karşılaşmayı izleyen herkes gördü, andy murray götünden soluyordu son sette. herşeye rağmen andy murray'i çabalarından dolayı ve bizlere güzel bir final izlettirdiği için teşekkür ederiz. federer için çok söz söylemeye gerek yok, 16. grand slam zaferi hayırlı uğurlu olsun.
  • murray 2008 yılında us open finalinde federer'e 3-0 kaybettiğinde, yağmur sektesiyle iki gün süren yarı finaldeki nadal maçından dem vurmuştu. bugün de işler kötü gidince bacağını tutmasıyla gösterdi ki maç sonunda ayağım sakattı ondan böyle oldu diyecek. adam gibi kabul et işte, yenildiğin adam tenis tarihinin gelmiş geçmiş en iyisi.
  • murray'ın sağ ayak, bacak gitti, beli biraz daha oynasalar kırılırdı heralde. nadal'sa malum yenecem diye kendini yırttı onun da diz yalan oldu artık finale bile çıkamıyor. evet yeni rakip bekleniyor.
  • 5 sete gittigi taktirde murray'i daha sansli gordugum mactir. ancak bunun icin ilk iki setten birini mutlaka almasi gerekir, zlra 2-0'dan donmesi cok cok zor olur.

ayrica bu mac aklima ilginc bir tesadufu de getirmistir. hatirlarsiniz bundan 1 yil once oynanan finalin sonunda nadal federer'e "senin 14. grand slam'ini kazanacagina eminim" demisti. pek cok insan da "hadi ordan" demisti. o tarihten sonraki ilk grand slam olan roland garros'ta nadal sakatti ve sampiyon federer olmustu.

gectigimiz aylarda yapilan sezon sonu finallerinde nadal'a o donemin en fazla tartisilan konularindan biri olan murray'in bir slam kazanip kazanamayacagi sorulmustu. nadal da "kazanacagina eminim, hatta cok yakin zamanda kazanacak" demisti. ben de yine "hadi ordan" demistim, nadal cok iyi durumda oldugundan degil tabi, murray'de oyle bir hava yoktu pek. o tarihten sonra oynanan ilk grand slam itibari ile nadal yine sakatlandi ve murray finalde. diyecegim odur ki bu maci murray kazanirsa nadal'in ridvan dilmen tarzi bir ozelligi oldugundan bahsedebiliriz.

edit: federer bu mactan once talihsiz bir aciklamada bulunmus "eminim murray 150.000 yildan bu yana grand slam kazanan ilk ingiliz olmayi cok istiyordur...murray simdi 2. kez bir slam finalinde. ilki her zaman ikinciden zordur, ama ilkini kazanamadigina gore bunun ona bir faydasi yok...bakalim ne yapacak?..zaten murray'e yenildigim maclarda da en iyi tenisimi oynayamamistim o nedenle basa bastaki durum beni pek ilgilendirmiyor." demistir. favori benim demis yani kisaca.

http://uk.eurosport.yahoo.com/…ts-murray-final.html

oldu mu yani federer? yakisti mi sana? yazin ingiltere'nin cayirlarina geldiginde "bu ingilizler beni nicin sevmiyor?" demezsin artik herhalde. niye durduk yere dalga geciyorsun ki adamlarla? hayir tamam, macin favorisi sen gorunuyorsun ama hatirla bir us open'i. daha once seni hic yenemeyen del potro'ya yenilmemis miydin? e tut ki yendi seni murray, gulmeyecek mi sana ingilizler?
  • kurban bayramı'nın birinci günü gibi maç. kasap koyunu yatırmış, bıçağı boğazına dayamış, sükunetle koyunun kafasını okşuyor. koyun arada bir tepiniyor, tepinmeleri giderek yavaşlıyor, kaderine razı olmak üzere.

biraz vahşice mi oldu? şunu deneyelim: murray, beyazın her hamlesini siyahla aynen taklit ederek satranç oynamaya çalışıyor. risk yok, inisiyatif almak yok. sonuç malum.
  • federer aldi yine ,adam benim maci izlerken yoruldugumdan daha az yorulmus gibi.insan misin sen?
  • bu maçta şunu gördüm ki federer'in backhandine vura vura adamın backhandlerini de canavarlaştırmaya başlamışlar. saçma sapan yerlerde "forehandime alayım da atak yapayım" huyundan vazgeçip, basit hatalarını en aza indirdiğinde şimdikinden bile daha korkunç bir adam olacak fedex. bu maçta bunun emarelerini gördüm. ayrıca murrayin çok daha sakin kalabilmesi gerekiyordu 3. sette durum 5-2 lehineyken.
  • 28 ocak 2010 tarihi itibariyle kesinleşmemiş finaldir. tamam roger federer'e güvenimiz sonsuz ama tsonga federer yarı final maçı tamamlanmadan roger federer'i finale yazdırmayalım.
hesabın var mı? giriş yap