• belki çok iddialı bir söz olacak ama zico'nun fenerbahçeden gönderilmesi fenerbahçeyi avrupa kupalarında 5 yıl belki de daha fazla geriye götürmüştür. aziz yıldırım'a selam ederim. daumla guizayla bilicayla bu kadar oluyor.
  • (bkz: #18281543)

alex de souza'nın oynadığı takım hiçbir zaman maçtan önce "kaybedecek" diye yorumlanamayacağı için, topun biraz fenerbahçe'yi sevmesi durumunda fenerbahçe'nin tur atlamasıyla sonuçlanacak maçtır.

not: galatasaraylıyım.
  • fenerbahçe'nin bu sezon gol atıp da üzerine yattığı ve mutlaka gol yediği yirmibeşinci maç olmuştur.

böyle mentaliteyi sikeyim.
  • sonrasında ya kıyametler kopacak ya da dünya batacak.
  • aslinda bu entry'i aziz yildirim ya da christoph daum basligina yazmak da cok yerinde olabilirdi, ama buraya yazmak istedim ki gunu daha net hatirlayayim.

dusunun ki 100 milyon dolar oldugu iddia edilen bir butce var bir takimda. oyle saciliyor ki guiza'ya 14 milyon euro veriliyor, iki brezilyaliya 10 milyon euro veriliyor toplam falan filan. detay. eskaza gruptan lider cikiliyor, bir sekilde bu maca tur umudu ile cikiliyor. 8 sakat, 1 cezali oyuncu var. kadroda kaleciler dahil, oynayabilecek 14 tane adam var toplam. hadi bu sanssizlik diyelim - ki kesinlikle degil, o yillardir duzeltilmeyen zemin yuzunden ve mac oncesi nasil yaptirildigi bilinmeyen idmanda sakatlanan futbolculari saymiyorum - , bir sekilde sen bu 14 oyuncuyu sahaya surmussun, a2 takimdan da destek alarak. takim kendinden beklenmedik sekilde iyi oynamis ilk yari. oyle bir ilk yari ki selcuk bile ufak tefek hatalar disinda siritmiyor, deniz baris yillardir sol bek oynarmis gibi yerinde mudahaleler yapiyor, bekir geldiginden beri ilk kez oynadigi stoper pozisyonunda aksamiyor. eski premier manager ratingleri ile takim ortalamasi alsak oyuncularin ortalamasi 70 uzerine bile cikmaz. ama bir mucadeledir, takim bir sekilde oynuyor.

<flashback>

bir cok insan : hacim oynayabilecek 12 tane adam var zaten, daha ne kadar oyuna mudahale edebilir de sicabilir ?

</flashback>

ikinci yari basliyor ve o 12 tane adamla yapilabilecek ensacma sey volkan'i cikarip semih'i haleye koymak gibi bir opsiyonken, daum en sacma ikinci seyi yapip, sol bek deniz'i cikartip yerine forvet semih'i koyuyor. hem de mac 1-0 iken, bu skor ile fenerbahce tur atlarken, herseyi gectim, takimin sol kanadi belki sezon basindan beri ilk defa yol gecen hanina donmemisken. vederson bile iyi oyuncu gibi duruyor, adeta buyuk takima kendini begendirmeye calisan anadolu takimi oyuncusu misali. hemen akabinde "guiza bu sefer aglamasin" kaygisi ile gelen guiza-christian degisikligi ve ne olduogu belirsiz "geri mi cekildi yoksa hala ayni taktikle mi oynuyo?" sorulari. evet, kucuk resimde bu mac ve kaybedilen tur "mudahale etmezse ölücek" hastaligina kapilmis ama mudahaleleri yanlis yapan daum'un eseridir. simdi buyuk resime bakalim;

(bkz: aziz yildirim/@polifonik osuruk)

sene ikibinbilmemkac. meshur denizli maci. ucuncu see ust uste sampiyonluga gidiyor takim ve o macla bir sekilde kaybediliyor sampyionluk. akabinde daum kovuluyor. sonra gelen zico donemi, bir sene sampiyonluk, cl ceyrek finali ve kaybedilen sampyionluk sonucuda yine kovulmasi ile sonlanan surec ve aragones faciasi. akabinde verilen uc sene ust uste sampiyonluk sozu ve tekrar geriye, daum'a donus. eskiler muhtemelen bi bildikleri varmis ki soylemisler "eskiye ragbet olsa bit pazarina nur yagardi" diye. neden kovuldu, neden tekrar getirildi ? o zaman zico'nun gunahi neydi diye sorular var kafamda. iste bu sorularin muattabi da aziz yildirimdir ve buyuk resimde bu macin hatta en genel olarak "ne olacak bu fenerin hali?" sorusunun muattabi aziz yildirimdir. "2009 yilinda avrupa'da final" sozunun uzerine "2010 yilindan itibaren 3 sene ust uste sampiyonluk" sozu verip hedef kucultmesini gectim, kapidan kovdugu adama tekrar guvenip 3 sezon sonra tekrar geri getirmesi ile artik kendine olan inanci da yitirmeye basladi. adeta yildirim demiroren'in mehmet topuz'u kaptirdik, bari nihat'i alalim seklindeki acil karari gibi. kaldi ki 100 milyon dolarlik butce ile andre santos ve christian baroni'nin gelisini kabul edebilirim, ama o butce ile bu ikisinin yanina bir de yildiz beklerim anelka, ortega, van hooijdonk gibi. ha eger ki o butceyi saglayip yonetemiyosan senin orada ne isin var diye sorarim. sonucta o butceyi o takima saglayan da ben ve benim gibi taraftarlar. ama oyle bir egosu var ki kendisinin, degil soru sormak; elestirmek bile yasak. cunku o herseyin en iyisini bilmekte, herseyi fenerbahce icin yapmakta. evet, iyi bir muteahit olabilir, ama kesinlikle bir spor adami degil, sporda anlamanin yakinindan bile gecmiyor; ve bunu bile anlayamiyor.

dedigim gibi, bu macin kesinlikle bir bahanesi yok 8 sakat, kacan gol gibi. bu takim fenerbahce ise, o sahaya cikan 11 adam da formasinin hakkini verip oynayacak. sonucta fenerbahce'de oynamanin bir agirligi vardir ve belli bir kalitenin uzerinde olmak gerekir burada oynamak icin ve bu kadar soruna ragmen sahaya cikan herkes elinden gelenin en iyisini yapti. fakat iddia ediyorum, bursaspor'un cok rahat yenebileegi bir takima, sadece taktik hatalardan dolayi turu vermek icimi acitmiyor degil. benim gozumde lille'in siradan bir anadolu takimindan farki yoktu, ama gel gor ki bugunku fenerbahce'de de gobekte oynayan iki adam 8 sakat olmasa ancak anadolu takimlarinda oynayabilecek adamlardi(bekir - antep, bilica - sivasspor). kaldi ki buyuk hedefleri olan bir takimin sivasspor'un 30 yasinda defans oyuncusunu sadece yilin oyuncusu secildi, kupada kendisini frikik atti 30 metreden diye almasi apayri bir tartisma konusu. ama bu konuda da tek soylenebilecek mevzu, madem bir yabanci alacaktin, o zaman matteo ferrari'yi sen alydin olur benim acimdan. zira avrupa'da yerlede surunen servet cetin de sivasspor'a gittiginde yildiz olmustu. o zaman onun, can arat'in , yasin cakmak'in ne eksigi vardi diye sorarlar adama. ama aziz yildirim sordurmaz, o apayri.

bu mac aziz yildirim'in en kisa yollardan kucuk hedeflerini/kuculen hedeflerini tutturup gunu kurtarmak icin attigi adimlarin sonucu olmustur. evet golde bilica'nin da volkan'in da hatasi vardir, fakat bu mac icin mac icinde yapilan hatalar bence konusulmasi gereken en son seylerdir, zira kimse sahadaki 11 adamin mucadele edip elindengelenin en iyisini yapmadigini soyleyemez. cok yakindir aziz yildirim'in yildirim demiroren statusune dusmesi ve bu sefer sezon sonunda yapacagi 11 kisi yollayip 11 kisi transfer etmekten ibaret olan nester operasyonu da kurtarmayacaktir kendisini.
  • stadda galatasaray gol yerken sevinen fenerlilere üzülmediğim, onun dışında fanatik olmayan aklı selim fenerli arkadaşlarım için üzüldüm maçtır.

http://www.htspor.com/…tti-fbahceliler-sevindi.aspx
  • bunu diyeceğim aklıma hiç gelmezdi ama, deniz barış'ın çıkmasından mütevellit; yani daum'un maçın amına koyan kararından dolayı yedik golü...

sol kanattan gelişen atağı bilica, kazma bir müdehale ile kesmeye çalışınca ve akabinde duran toptan volkan'ın boşa çıkışıyla yediğimiz gol bizi turdan etti.

daum'un saçma değişiklikleri ise takımın kimyasını tamamen bozmuş, o dakikaya kadar iyi giden takımın (eh işte) göz göre göre bozulmasına sebebiyet vermiştir.

guiza > christian
    semih > deniz

değişikliklere bak..

ulan niye deniz, neden? sol kanatta gayet de etkili olmuş bir adam bugün. hiç olmazsa hata yapmamış.. ama 2. yarıda bir kere adını duymadığım selçuk aka padişah torunu oyunda...

golü 86'da yiyorsun, deivid'i almak aklına gelmiyor. bu ne lan?

bu takımdan gitmesi gereken kişi ne guiza'dır, ne semihtir, ne de denizdir. bu kişi daum ve aziz yıldırım'dır. içine sıçtınız lan güzelim takımın içine; o harika egonuzla...
  • yarin fransa'da sokakta gururla gezebilecegimiz maç olsun.
  • tecrübe kazandık..

(bkz: christoph daum)
  • önder,bekir,bilica,deniz ve selçuk'un futbol dersi verdiği maç. futbol nasıl oynanmaz için çok güzel bir kaynak.
hesabın var mı? giriş yap