• beşiktaş'lıların maç sonunda , saçını başını yolucağı maç.
  • maça bakmadan önce fenerbahçe'nin son yıllarda neden beşiktaş ve galatasaray'a karşı derbilerde üstünlük kurduğuna bakmak lazım.

fenerbahçe gerek kurumsallaşmayı erken tamamlaması, gerek tesisleşme becerisi, gerekse taraftar profilinin etkisiyle ekonomik anlamda rakiplerinin önüne geçti. bu avantajını kullanarak rakiplerine oranla daha kaliteli futbolcular getirdi. ancak takım ruhunun oluşmaması, yabancıların türkiye'ye kariyer hedefinden ziyade yüksek meblağlar için gelmiş yıldızlardan oluşması, başarıya doymuş futbolcuların çoğunlukta olması sonucu takım - hatta teknik direktörler ve taraftar - maç seçmeye başladı. sonuç olarak da ligde istenilen başarı sağlanamadı.

derbilerde ise futbolcusundan taraftarına kadar tüm camianın kenetlenmesi, futbolcuların maça konsantre olmaları ve "koşmaları" sonucu takımdaki kalite farkı kendini gösterdi.

geçen sene ise bu denklem değişmeye başladı. fenerbahçe - belki de hatalarından ders çıkartarak - sorunsuz ve istikrarlı ancak daha sınırlı yetenekleri olan oyunculara yöneldi. galatasaray ve beşiktaş ise kadro kalitelerini yükselttiler. gerçi galatasaray psikolojik olarak fenerbahçe maçlarına yenik başladığından kim oynarsa oynasın sonuç değişmiyor ama konumuz zaten o değil*.

beşiktaş fenerbahçe'yi geçen sene 3-0 yenerken gollerden ikisini bu sezon başı beğenilmeyip gönderilen ancak geri gelen fink ve dönmemek üzere gönderilen uğur atmıştı. hatta 4-3-3 oynayan takımın ileri uçtaki 3'ünün 2'sini serdar özkan ve yusuf oluşturuyordu. bu sene ise fink'in yerine guti, serdar'ın yerine quaresma, uğur'un yerine necip, yusuf'un yerine en azından koşan bir tabata var. geçen seneki diğer maça değinmeye gerek görmüyorum bile, o çukurla açılan rezalet kolay kolay kapanmaz.

yıllar sonra ilk kez kadro olarak beşiktaş'ın fener'e karşı kalite avantajına sahip olduğu bir derbi izleyeceğiz. hem bu kadro öyle maç seçen değil, çatır çatır oyanayan bir kadro. diğer taraftan bunun bir derbi olduğunu, fener'in sağ ve sol beklerinin çok daha üstün olduğunu, beşiktaş defansında niang'ı fizik olarak tutabilecek adam bulunmadığını da unutmamak lazım.

bana göre favorisi olmayan ortada bir maç, beşiktaş'ın öyle aman aman bir kalite farkı yok. ancak sürekli tekrar edilen "fenerbahçe derbilerde hep üstündür" söylemleri artık geçersiz. o maç seçen yıldızlar topluluğu - derbi canavarı fenerbahçe yılları çok geride kaldı.
  • her sene 1 kere gittigimiz yer, yabancisi degiliz mekanin. birazdan evden cikacagiz, o yuzden gecmis yillardaki maclar oncesi oldugu gibi lafi fazla uzatamayacagim. bu kez macin amaci belli neticede.

"rotamiz kadikoy, yukumuz hayvani yardim."

siz simdi aglarsiniz da hayvan dedik diye.
    geliyoruz. korkmayin, acitmayacagiz.

sinanpasa mahallesi ihlamurdere caddesi, 5.hafta oncesi, evin bi kosesi.
  • bu maça çıkmadan önce mutlaka birileri q7 'yi cüneyt çakır'ın özelikle beşiktaşlı oyuncuları saçma sapan ve kolay bir şekilde oyundan attığını anlatmalıdır, q7 kendisine yapılan faullerde tepkisini kontrol etmelidir.

delgado çocuk gibi mahsumiyetiyle sempatik bir şekilde itiraz ederken oyundan atıldıysa q7 gibi daha çok faule maruz kalan oyuncuların durumunu düşünemiyorum bile.

cüneyt çakırın o kadar maçını seyrettim avrupa kupalarında ama hiç bir kart işareti yapan oyuncuyu oyundan attığını görmedim.

beşiktaş'a özel kararlar verdiğini düşününmek istemiyorum.
  • maç öncesinde, faroe adalarının güçlü temsilcisi vikingur gota'yı her iki maçta da mağlup eden beşiktaş'ın mutlak favori olduğu maç.

(bkz: ya ben lan neyse bi şey demiyorum)
  • puan durumunu ve bu sezon ne olursa olsun fenerin önünde bitireceğimizi ve beşiktaş'ın rakibimiz olduğunu düşündüğüm için bir galatasaraylı olarak beşiktaş karşısında fenerbahçe'yi desteklediğim mücadele.

fenerliler ne diyordu? beşiktaş tek, biz hepimiz mi?
  • her sene aynı gaza gelen aynı beşiktaşlıların sönme maçıdır.
  • iki takımın fenerbahçe'nin bi yoldan çıkıp başka bir yola girdiği sezon olan 2003-2004 sezonundan bu yana oynadığı maçlara bakcak olursak;

03-04: fenerbahçe 2 - beşiktaş 2 * beşiktaş 1 - fenerbahçe 3

04-05: beşiktaş 2 - fenerbahçe 1 * fenerbahçe 3 - beşiktaş 4

05-06: beşiktaş 1 - fenerbahçe 2 * fenerbahçe 2 - beşiktaş 2

06-07: fenerbahçe 0 - beşiktaş 0 * beşiktaş 0 - fenerbahçe 1

07-08: fenerbahçe 2 - beşiktaş 1 * beşiktaş 1 - fenerbahçe 2

08-09: fenerbahçe 2 - beşiktaş 1 * beşiktaş 1 - fenerbahçe 2

09-10: beşiktaş 3 - fenerbahçe 0 * fenerbahçe 1 - beşiktaş 0

şimdi son 7 sezonda 14 maç oynanmış. 8 fenerbahçe, 3 beşiktaş galibiyeti var. fenerbahçe'nin şampiyon tamamladığı 04-05 sezonu dışında her yıl en az 1 beşiktaş galibiyeti aldığını görüyoruz. ha ben dün oynanan maçların bugün oynanan maçlar için bi yol göstereceğine falan inanmıyorum da hakkı yeten'in attığı gollere bakıp "favori beşiktaş" diyen kitleye bi hatırlatma yapmak istedim.
  • kariyeri şanlı beşiktaş hezimetleriyle dolu olan aykut'a güzel bir nostalji yaşatacaktır diye tahmin ediyorum.

http://www.dailymotion.com/…xb8sjw_bjk-5-1-fb_sport

bu kez öyle çizgide rakibi kle (güreşte bir oyun) ile ekarte edemez ama sahada kendisi gibi öğrencileri vardır kesin. onlar yüzünü kara çıkarmaz hocalarının. ve fakat ne yaparlarsa yapsınlar, deli ibrahim'i durduramazlar aha buraya yazıyorum!!!
hesabın var mı? giriş yap