• gösteri yapan insanlara karşı, bir dükkandan çıkan kişinin ateş açmasıdır. bu kişinin esnaf olup olmadığı belli değildir. bir pkk'lı da olabilir çünkü silah kalaşnikoftur.
  • dersaneden eve giden bir ogrenciyi otobuste diri diri yakan, gerginligini tokat'ta asker tarayarak atan pkk'klilar olunce mi insan haklari akliniza geliyor?

gozunuzun onunde dukkaninizi atese versin, siz icindeyken arabanizi parcalasin, kafaniza tuglalari indirsin ve bunun adina demokrasi arayisi densin. karsilik verdiginizdeyse etrafinizdakilerin konustugu sey siz dukkaninizin icindeyken molotof kokteyliyle saldirana silahla yanit verilmemesi gerektigi, her bir insan hayatinin ne denli kutsal oldugu, birbirimizi anlamanin, empatinin onemi olsun.

olduren pkk'li demokrasi mucadelesi yapan insan da savunan pkk'siz provoke edilmis hayvan mi? helal olsun.
  • molotof kokteyli atıp sağı solu ateşe verip, ortalığı savaş alanına çevirene yuh;
    durumdan vazife çıkartıp bu adamların üzerine ateş açıp, saldıranlara yuh;
    toplumsal olayları kontrol altına alamayan dirayetsiz kolluk kuvvetlerine* ve mülki amirlere yuh,
    demokratik açılım diye ortaya çıkıp hiçbir şey yapamayıp yerine geri oturarak ortalığı yangın yerine çevirenlere en büyük yuh;

elbirliği ile sıçtık güzelim ülkenin içine.
  • kimse ölmesin demek çok mu zormuş. gören de insanların gidip evleri basıp adam öldürdüğünü sanacak. ya götünün üstüne oturup rahat durmak, oraya buraya taş, molotof kokteyli atmamak çok mu zor peki? kim ne derse desin, yürüyüşe geçip etrafa zarar veren dtp yandaşlarının başlattığı olaylardır.
  • olayları yine ilk olarak sözlükten öğrendim. bir esnafın dükkanını ve arabasını parçalayıp yakmaya çalışan güruha ateş açtığı söyleniyor. olayın ne kadarı doğrudur, ne kadarı planlıdır, onu bilemem. ama sözlükte dönen tartışmalara bir yorum getirmek isterim: burada esnafın geçirdiği bir cinnet söz konusu. bir öfke patlaması.

psikolog değilim, ahkam kesmeye veya o adamı aklamaya da niyetim yok. ama o adamın yaşadıklarını anlamak/anlatmak için "arabaya karşı can" mantığını kurmak sizi çok saçma yerlere, konunun uzağına götürür. daha önce de yazmıştım; pkk'nın sıktığı her kurşun, kürt veya türk göstericilerin attığı her taş, her molotof, polisin göstericilere sıktığı her mermi iki tarafı da tahrik ediyor. herkes içine nefret gömüyor. dtp'nin kapatılmasını duyan kürt tahrik oluyor. şehit haberlerini duyan türk çıldırma noktasına geliyor. bugün can dündar'ın yazdığı gibi, insanlar "bekliyoruz bakalım. bize ne zaman görev düşerse yapacağız" diye diye nefretlerini perçinliyor. bu esnaf da o nefreti içinde yaşayan birisi olabilir. aynı yağmalayan kürt kardeşi gibi. ve biz birbirimizi anlamadığımız için o yağmacı kürtler o esnafı, o esnaf da o kürtleri anlamamış olabilir. çok olası bir tahminden bahsediyorum. içindeki nefret ve "burası bizim" düsturuyla yağmaya girişen kalabalığa, cinnet geçirerek ve aynı nefret, aynı "burası bizim, bu eşyalar benim" düsturuyla ateş ederek karşılık vermiş olabilir.

malın karşılığı can değil arkadaşlar. olamaz zaten. illa bir karşılaştırma yapacaksanız: nefretin karşılığı nefrettir.
  • herkes kepenklerini kapamışken, dükkanını açık tutarak demokratik haklarını arayan göstericileri ağır şekilde tahrik eden manifaturacının sebep olduğu olaylarmış. üstelik bu söz konusu provokatörün ilk eylemi de değilmiş bu. daha önce de kepenklerini kapamadığı olmuş.

muş barosu başkanı bu anlama gelen birşeyler geveledi az önce.

... ya da ben serap gördüm.

bilmiyorum.
  • hiçbir uyarıyı tınlamayan, hedefleri ve aldığı emirler doğrultusunda ateşle oynayan, bildiğini okuyan 'islamcı-liboş' ortaklığının türkiye'yi nihayet iç savaşa götürdüğünü gösteren, gerçekten korkutan olaylardır.

aferin başardınız, demokrasi geldi, kürtler daha mutlu ve huzurlu artık. bravo size...
  • biraz araştırıp kitap okuyan kişilerin 80 öncesindeki haberlere çok benzetebileceği olaydır
  • ölenlere rahmet dilediğim olaydır.

hani salağım diyelim, öyle böyle değil, okuduğumu, gördüğümü anlayamayacak kadar salağım, bu derece salak dahi olsam şu olaydan sonra ortaya çıkan " taş atan kürt çocukları hapislerde, dtp'ye taş atanlar nerede" feryadına hak veremiyorum...yüksekova'da neredeyse 1 aydır esnaf kepenk açmıyor...çocuklar her sabah kahvaltılarını yapıp rutin eylemlerini sürdürmek için sokağa çıkıyor, ellerine geçirdikleri her türlü ağırlıkla heryere saldırıyor...nihayetinde bunlar çocuk, yaptıkları hareketleri mantıkla sorgulamak biraz yersiz gibi. yani yaptıkları bu saldırıların kendi memleketinin insanını mahvettiğini 30 sene sonra(o da belki) anlayacaklardır...şimdi o anlı şanlı "faşist tece'nin polisi" olarak tasvir edilen polisimiz nerede? dtp'nin ankara bürosu gece yarısında kurşunlanıyor ve failler 10 dakika sonra bulunuyor, üstelik yakalananlar da gazi!! hani dtp'yi taşlamak serbestti?

mevzuya illa ki sağa sola çekmek isteyenler için yapabilecek birşey yok...sabaha kadar anlatsak da uzlaşamayacağımız açık, tıpkı yaşanan bütün bu olayların aslında güvenlik sorunundan ibaret olduğu gibi...muş olayına gelince, yorum yapmak için çok erken, ne olduğunu anlayacağız ama devlet artık oradaki vatandaşlarımızı korumalı(ölen ve öldürülen taraf için de yazıyorum bunu). bu olay kesinlikle bir kan davasına dönecek ve öldüren vatandaş, hem hapse girerek, hem de yakınlarını kaybederek acıların en büyüğünü yaşayacak...bir insan nasıl olur da böyle bir kalabalığa bile bile ateş açar, onu bu ruh haline getiren şey nedir? bir de kuzey irak'taki silah pazarından haberi olmayanlar için bir hatırlatma gelsin, 93'te, subaylarımız ordu da dahi bulamadıkları silahları irak'tan satın aldıklarını 1. ağızdan anlatırken( hakan evrensel güneydoğudan öyküler) keleşin doğuda bulunamaması hakikaten çok garip(!!)

düzeltme : imla
  • köy kurucularının korucu olduğu ve pkk lı öldürdüğü için suçlandığı, pkk yandaşlarının gösteri yapıldığı için desteklendiği, bunlara tepki verenlerin suçlandığı, karşı çıkan herkesin faşist damgası yediği, pkk nın öldürdüğü askerlerin barış adına, pkk lıların ise özgürlük savaşçısı gibi gösterildiği bir ülke olduk. fazla mı açıldık ne? en son pkk bir terör örgütüydü, ne zaman sevgi pıtırcığı oldular?...
    ölen 2 insan diyorlar, 2 can... evet doğru... tıpkı daha 1 hafta olmadı, ölen 7 asker ve 1 gencecik kız gibi... ve daha yüzlercesi gibi... tek farkları onlar bu ülke çatısı altında yasadışı eylem yapmıyorlardı, daha masumdular yani...

ve evet sadece ilkokul düzeyinde yazılar yazabiliyorum.

bu entry ile faşist mi olmuş oluyorum acaba?
hesabın var mı? giriş yap