• deniz baykal ın her zamanki güçlü belagatıyla, çağdaş demokrasi, birey hakları ve uluslaşma süreci ile ilgili ders gibi bir konuşma yaptığı ve entellektüel birikiminin diğer tüm liderlerin çok üstünde olduğunu bir kez daha ispatladığı, ahmet türk ün "küreselleşen dünyada etnik hakların önemi" vurgusu yapmak yerine, kürselleşme adı altında yürütülen yeni emperyalimzden dem vurarak olumlu yönde şaşırttığı, bahçeli nin kürsüde ne kadar yetersiz olduğunun bir kez daha görüldüğü oturum.

buluttan nem, her söylemden ırkçılık kapıp mussolini hitler vs.. diye saçmalayanların da, hariçten gazel okuyup, bok atmak yerine konuşurken muğlak biçimde abandıkları demokrasi, ırkçılık, faşizm gibi kavramlar konusunda biraz okumaları faydalı olur.
  • başbakan'ın grup-miting konuşması yaptığı görüşmedir. ona yüklen, buna yüklen, şuna ayar ver, bunu yaptık kimse yapmadı de, duble yollara gir, sonra bunun adı ''demokratik açılım'' değerlendirmesi olsun.

bir de yanlış anlamadıysam bir ara ''büyük ortadoğu projesi nedir bilmiyorsun, karşı çıkıyorsun'' demiştir. bir anlatsa keşke eşbaşkan olarak.
  • izlediğim "özet" süresince, açılımın içeriğiyle ilgili en ufak bir cümle görmedim, duymadım.

hafıza kaybı yaşamıyorsam, televizyon kanalları niye bu kadar yaygara koparıyor, milletvekilleri, bakanlar neden gergin röpörtajlar veriyor anlayamıyorum.

"sizin yapamadığınızı biz yapıyoruz"

"bir chp klasiği yaşanıyor"

"haddinizi bilin"

"hızlı tren"

tbmm tv canlı yayınla uğraşmasaydı keşke, tekrar bir program koysaydı, aynılarını duyardı insanlar.

ben de bir klişeyle sonlandırayım sözlerimi, zira akp iktidarı her konuyu "muhalefete sataşmak" temeline oturtabiliyor, klişeden berisi boş, "alkış çoğunluğu" da ellerinde olduğundan...

açılım oturumu değil mi bu? ne zaman açıklamayı düşünüyorsunuz kuzum?

açtıktan sonra mı?
  • recep tayyip erdoğan,
    hükümetinin şimdiye kadar gerçekleştirdiği başarılardan biri olarak,
    -daha bügün kaza yapan- hızlı tren'i örnek göstermiş, baltayı taşa vurmuştur.

bir bakınız vereceğim,
    belki alakalıdır.

(bkz: 13 kasım 2009 yüksek hızlı tren kazası)
  • tayyip erdoğan'ın konuşması sırasında yüksek hızlı tren raydan çıktı gibisinden bir alt haber geçti. ne kadar da ironik.
  • ömer çelik'in; açılımı gündeme getiren partinin bir üyesi olması sebebiyle açılımın ne olduğunu anlatmak yerine milletvekilleriyle tartıştığı, önceki konuşmacıların sakinliğinin aksine sesini yükselterek haklı çıkmaya çalıştığı, "haddinizi bilin" diye bağırıp çağırdığı; devlet bahçeli'nin sözkonusu açılımı "pkk açılımı" olarak nitelediği; deniz baykal'ın güzel ayarlar verdiği; deniz baykal'ın "hükümet pkk ile dirsek temasında bulunuyor, ortak hareket ediyor" minvalindeki sözlerine şaşırılacak şekilde akp kanadından tepki gelmediği görüşmelerdir özetle. meclisteki sükunet ortamı da ömer çelik'in kürsüye çıkışıyla birlikte bozulmuştur.
  • yardım ediyoruz deyip oy toplayan, "van minit" deyip oy toplayan, ergenekon deyip oy toplayan arkadaşımızın demokratik açılımı deyip ne yapmaya çalıştığını kestirmemizi sağlayan görüşmedir...
  • ufuk uras'ın döktürdüğü görüşme olmuştur. adam hakkını verdi orada bulunmasının. diğerlerine 60şar dk vereceklerine keşke herbirinden 10ar dk kısıp ufuk uras'a verselerdi de biz de biraz daha mantıklı şeyler dinleseydik. sol görüşlü bi insan sayılmam ama şu adam gibi solcu 40 milletvekili girse o meclis cidden çok değişir.

devlet bahçeli'nin konuşması ne kattı yani olaya? her zamanki dalgaları okudu durdu işte. keza ömer çelik'inki de aynı şekilde.

deniz baykal'ın konuşması ise hiç beklemediğim kadar iyiydi. cidden beğendim ve hala şoktayım. ama helal olsun sadece karşıyız veya destekçiyiz demedi birileri gibi, hem eleştirdi hem çok somut öneriler sundu.
  • ömer çelik'in alenen polemik yaratmak ve yükselen tansiyonu daha da yükseltmek maksadıyla kürsüye çıktığı oturumdur.

edit : yaptığı işi son derece iyi yapmaktadır, o ayrı.

zamanın ötesinden edit : yalan mı?
  • televizyonda uzun süredir seyrettiğim en eğlenceli program.
hesabın var mı? giriş yap