• selçuk şahin'in tarihe geçtiği maç. maç bitti zannedip hava topunda çift elle yakaladı topu. fırat aydınus da serbest vuruşu verdi, selçuk'un yüz ifadesine acıyınca da maçı bitirdi.

(bkz: sesli güldüm)
  • öncelikle adettendir tanım: karabüksporun 2-1 galip geldiği maç. goller cernat ve birol. fenerin golünü çok sallamıyorum açıkçası.
    sonrasında :
    karabüküm öyle bir çakmıştır ki 20 milyondan ses gelmiştir. küfre hakarete vardırmışlardır olayı.
    bak koçum, bizim nüfus 250 bin. senin kombineye verdiğin sevgiline aldıgın telefonu hayal edemeyen insanlar var burda. çelikhaneye yüksek fırına girmeye yetmeyecek götünle bu şehrin insanına dil uzatma. sen git caddede takıl bizi de ağzına alma artık.

edit: anlam kayması.
  • maçla ilgili en güzel yorum eray sözen'den gelmiş. buyrun;

"stoch, cernat'a asist yaptı. yobo, "ofsayt" dedi. selçuk, son topu kucakladı. birini sabri yapsa, ilkokul esprilerinin önü alınamazdı."
  • karabük tribünlerinin "direne direne kazanacağız" tezahüratıyla, formanın üzerindeki "çelik-iş sendikası" ambleminin müthiş bir uyum sergilediği maç.
  • büyük kaptan bülent korkmaz'ın fener'i bir kez daha yendiği maç.
  • maça selçuk son noktayı koymuştur.
  • selçuk'un pozisyonuna neden sarı kartın çıkmadığını merak ettiğim maç... duymadım, özür dilerim dedi heralde selçuk, her şey affedildi, itiraz da gelmesin diye maç bitirildi... var mı böyle bir şey futbol kurallarında bilmiyorum, bariz elle oynamanın sarı kartsız geçirildiği-bitirildiği maç. ilginç. alex'in frikik golünde de barajı min. 10 m'ye çeken aydınus'un bu maç karnesi -işin acı yanı- bu sarı kart yüzünden düşük olmayacak, o barajdan dolayı düşük olacak. hakem değerlendirmesi böyle bizim ligimizde. 9.15'i 1 m uzatsan, puanın düşer. adam elle oynar sarı kartı vermezsin, bir şey olmaz.
  • #27385857 şu entry ile ilk yarıyı değerlendirmiştim. maçın kırılma noktası, alex'in kaçırdığı penaltı oldu. bu kadar çok futbol cahiline bir penaltı nasıl olur anlatacak değilim. futbol cahili dediğime bakmayın, sadece skora bakarak içi boş yorumlar yapan insanlar... bunlar her büyük takımın maç başlığına, sözlüğün ömrü bitene dek bir şeyler yazacaklar. ancak sizin için gerçekten de bu pozisyon penaltı değilse, serdar kesimal'ın ilk yarıda düşürüldüğü korner pozisyonuna sayın. ilk yarının sonunda bu pozisyonla ilgili bir şey yazmadım çünkü hakemdir, hata yapmak için var.

aykut kocaman ikinci yarı çok iyi ve çok kötü çeşitli hamleler yaptı. bu çok iyi ve çok kötü hamlelerin sonucunda, sonuç ve maç detaylara ve tesadüflere kaldı. ve kaptan penaltı kaçırarak skoru fenerbahçe lehine çeviremedi. o dakikada gol gelse karabük'ün puan alması çok zordu. lakin, bununla maç değerlendirilmez. değerlendirilmesi gereken taraf, penaltı kaçırdıktan sonra hiç pozisyon bulamayan fenerbahçe. yine de ikinci yarıyı ve maçı toptan bir değerlendireyim:

aykut kocaman ikinci yarıya aynı 11 ile başladı. daha sonra, ilk yarıdaki düşüncelerimde de belirttiğim şeyleri yapmaya başladı. tek fark, semih yerine (bilmiyorum sakat mıydı) bienvenu'yu aldı ileriye ve bienvenu forvet yerine sol kanada geçti. ziegler'in ve orhan şam'ın çıkarılması çok doğruydu. ama zamanlaması kötüydü, geçti. aykut hoca geldiğinden beri, bu tip risk alma hallerini olabildiğince ertelemeye çalışıyor. yine öyle yaptı... oyunu vasat bir şekilde okudu bu maçta. caner'in sol beke, mehmet topuz'un sağ beke kaydırılması hamleleri çok doğruydu. fakat aykut kocaman bir mucize bekledi. çünkü ikinci yarı başladığında, bu değişikliklerin geleceğini biliyordum. mucizeyi alex direğe nişanladı. planlar tutmadı. dia'nın neden sağ kanada geçtiğini anlayamadım. kendisi orada değil, sol kanatta verimli. daha sonra stoch'un neden oyundan çıktığını ise hiç anlayamadım. oyun zaten dar alana dönmüştü. tam stoch'un dişine göreydi. hele bienvenu o karabollerin adamı hiç değil. daha yaratıcı çözümler üretmeli aykut kocaman. üstelik geçen haftalara göre daha yaratıcı çözümler üretti de... ama daha da yaratıcı olmalıydı. hemen o anlarda aklıma birkaç çözüm geldi benim, paylaşayım; mehmet topuz sağ bek, caner sol bek (caner sol bekte çok kötü ama en azından hücumda ziegler'den iyidir), selçuk ve cristian merkezde, cristian zaman zaman forvet arkasına bindirme yapacak şekilde, alex ters ayakla defansı açabilmek için merkezden hafif sağda, dia ve stoch sol kanatta, sow forvette. çünkü, zaten karabük'ün soldan da sağdan da gelemeyeceği belli. artık yorulmuş olan takım ortadan, doğaçlama hücumlara çıkacak en fazla ve zaten serdar-yobo ikilisi bunları kesecek sürate sahip. karabük defansın merkezini iyi savunuyor ve dia ile stoch gibi sol kanattan içeriye iyi destek veren oyuncular, cernat'ın da yorgunluğu düşünülerek, defansın zayıf halkası uğur uçar üstünden caner'in de bindirmeleriyle epey pozisyon bulabilir, defans hattından dönen topları cristian ve selçuk hücuma tekrar sağlayabilirdi. sol kanatta üç kişi ne kadar saçma ve aptalca değil mi? tıpkı,yıllar önce bir porto-sporting lisbon maçında, sporting lisbonun sağ kanat oyuncusu sa pinto'nun da sakatlığı yeni atlatmasından dolayı yorgun olması nedeniyle, portonun sürekli bu kanadı kullandıktan sonra kenardan bir kanat oyuncusu daha dahil ederek, 2 kanat bir bekle oynaması gibi. skor porto'ya 3-1 gelmiş, porto bir o kadar da pozisyon kaçırmıştı. fakat bunları yapan adam jose mourinho'ydu.

ligin ilk yarısında karabük ile ilgili düşüncelerimi söylemiştim. ikinci yılında kadroyu aynı tutarsa, çoğu takıma oldu gibi baş aşağı gidip küme düşebileceğini belirtmiştim. onlar doğru bir değişiklik yaparak, takımın başına bülent korkmaz'ı getirdiler. bülent korkmaz da bu durumu çok iyi süzmüş ve takıma istekli, aç yeni oyuncular kazandırmış. çok başarılı bir maç çıkardılar bu yorgunluk ve dar kadroya rağmen. umarım seneye de takımın başında kalır ve içeride çok kazanan, dışarıda da tehlikeli bir takım olan, bir nevi bu sezonun levante'si kıvamında bir karabük izleriz.

hamleler açısından içi dolu, seyir zevki açısından boş bir maç oldu... fenerbahçe'yi zor günler bekliyor. bu takımı adam edebilecek kişi, şu an zenit'i çalıştırmakta... ama mevcut yönetim yıllardır hiç bu kadar akıllı bir hamle yapmadığı için, bunu onlardan beklemek zor. aykut kocaman, fenerbahçe'ye geldiğinden beri çok şanslı. umarım farkındadır...
  • fenerbahçe'nin hafta sonu oynayacağı ilk deplasman maçıdır.
hesabın var mı? giriş yap