• gece 1 gibi mabolla kafenin önünde başlayıp günboyu muğla merkezin içinde süregelen ve öğrenciler arasında gerçekleşen çatışma. sağ-sol kavgasından ziyade kürt kökenli vatandaşlar ile ülkücüler arasında gerçekleşmektedir. şu saatlerde kötekli mevkiinde gaz bombalarından dolayı kız yurdunun camları bile açılamamaktadır. erkek yurdu ise boşaltılmıştır. kötekliye giriş çıkış olmadığından binlerce öğrenci bu geceyi nerede geçirecek merak konusu. ayrıca polis arabaları ve panzerler sürekli siren sesleriyle muğlalıları ürkütüp evlerine sokma gayreti içerisinde şehirde vızır vızır geziyor ama pek sallayan yok.

vatan

hürriyet
  • ha bir de bu çatışma sebebiyle bahar şenliğinde gerçekleşmesi beklenen hadise ve feridun düzağaç konserleri iptal edildi.
  • ntv nin naklen yayın yaptığı çatışma.
  • an itibarıyle ntv canlı gaste de canlı yayında cafe sahibinin emniyet güçlerini suçlu bulduğu, yine dönüp dolaşıp kürt öğrencilerin suçlu çıkacağı olaylardır
  • 4 sene öncesinde kötekli kampusunde gerçekleşen öğrenci olaylarını da biliyordu polis ama sonra ne oldu? satırlar havada uçuştu. bu çatışma göstermiştir ki, suç oranı türkiye'de en düşük yüzdeye sahip ili muğla'da polis pek bir acemi. hayvan gibi biber gazı saldılar, millet zehirlendi be! kontrolsuz güç güç değildir mottosunu yinelemek istiyorum bu noktada...
  • "piç türk" diyen insan bunu neden der acaba, sorusunu bir türlü sordurtmamaktadır bu olay (da).

edilen bu küfrün / bu olayın doğru olduğunu savunan olmamalı?

ama kardeşim dur bir soluklan. bu adamın ulusu kendi kaderini kendi belirlemek etmet istedi ve bunu, malesef, silahla yapmaya çalıştığı için yedirmediğin bok, etmediğin küfür , yapmadığın işkence kalmamış; sokakta it muamelesi yapmışsın ama en pis işlerini de bu adamlara yaptırtmışsın.

okula gittiğinde "türkçe konuş" diyerek bir de konuştuğu türkçe ile dalga geçmişsin, bir ulusu yok saymışsın, "benim çoook kürt arkadaşım var" diyeceksen okuma bile bu yazılanları yemezler, sonra kalkıp bu adam neden bana küfür ediyor diye soruyorsun.

ev sahibin değil bak, hırsınız * * * hiç mi suçu yok?

edit: yukarıda "neden" sorusunu sordum diye bazıları iyi niyetli bazıları kötü niyetli biçimde, olan olayı meşru bulduğumu sanmış. olayı savunan tek kelime yazmadım. sadece anlamak için sorulacak soruları sordum. anlamak anlayış göstermeyi zorunlu kılmaz. ama çoğu kişi için anlamak ile anlayış aynı kefeye konuyorsa, bu onların kefesindeki sorundur. benim değil.
  • (bkz: #9772489)
  • modern yaşamı kendilerine yediremeyenleri gösteren bir çatışmadır... modern yaşamayan insan modern bir yere gelince herşeye gereksiz yere karışmaya başlıyor... kendini eski kültüründe zannediyor... sorun asimilasyon veya tek tip olmak değil.... kimse sana asimile ol demiyor.... modern olmak.... batılı olmak... bunu da beceremiyorsan.... otur oturduğun yerde....

yani demem o ki köy yerinde değilsen daha önce sürdürdüğün bazı adetleri bırakacaksın...

ekleme: batılı ol derken asla kapitalist ol denmemektedir... imf'in yıkılmasını en az başkaları kadar isteyen bir birey olarak böyle algılanırsa acı olacağından ekleme ihtiyacı hissettim...
    ekleme 2: olayda adı geçen iki grup da bu laflardan dersini almalıdır...
hesabın var mı? giriş yap