• bir hayırcı olarak göt olduğumu gösteren sonuçlar.

ilk sonuçlar gelmeye başladığında ciddi ciddi oturduğum koltuğa gömülüp düşüncelere daldım. uzun zamandır bu kadar karamsarlığa kapılmamıştım sanırım.

şu anda düşündüklerim şunlar:

tamam, saygı duyuyorum çıkan sonuca. öyle ya da böyle bu anayasa değişikliklerine evet verenler çoğunlukta. onlar akp'nin yaptıklarından hoşnut. ama ben ne olacağım? ben ve benim gibi düşünen yüzde 42'nin istekleri ne olacak? biz böyle bir iktidarın altında olmak istemiyoruz açık şekilde.

acaba diyorum, ciddi ciddi bölünse ülke. bir tarafta kürtler çok açık şekilde ifade ettikleri gibi belirli illeri içine alan özerk bir devlet kursalar. bunu kabullensek.

ama benim gibi düşünen yüzde 42'lik kesim de mesela trakya, ege ve akdeniz'i içine alan başka bir özerk devlet oluşumunda yer alsak? bunda çok da garip bir taraf görmüyorum aslında. açık açık söylüyorum, ben evet diyenlerle aynı kafada olmadım ve olamayacağım yıllar da geçse. bu adamlarla birlikte yaşamak ve onların çoğunluğuyla alınan kararlara uymak istemiyorum. benim gibi düşünen, yaşayan insanlarla kader birliği yapmak istiyorum.

burada bir hor görme yok, yanlış anlamayın. gerçekten bir çırpınış artık bu. hem kendimin, hem de ileride sahip olacağım çocuklarımın geleceğinden endişeliyim. bölünüp kendi kaderini çizmeye çalışmak çok da manasız gelmiyor artık bana.
  • o degil de hayir orani bir suredir tam olarak %40. bu ne anlama geliyor biliyor musunuz?

- mhp'nin 40. yili yine, yeni, yeniden kutlu olsun!
  • iyice canları sıkan sonuçlardır. ama yine de unutmamak lazım ki;

".....hatta bu iktidar sahipleri kişisel çıkarlarını, işgalcilerin siyasi amaçlarıyla birleştirerek düşmanla işbirliği yapabilirler. millet, yoksulluk ve sıkıntı içinde ezik ve bitkin düşmüş olabilir. ey türk geleceğinin evladı! işte, bu durum ve koşullar içinde bile görevin, türk bağımsızlığını ve cumhuriyetini kurtarmaktır!... muhtaç olduğun güç, damarlarındaki asil kanda bulunmaktadır"

zö edit: kötüleyin arkadaşım, görmeye dayanamıyorsanız kötüleyin.
  • referandumda "evet" diyen partilerin 2009 yerel seçimlerinde aldıkları oyların toplamı 18 milyon küsur, 12 eylül referandumunda çıkan "evet" oylarının sayısı yaklaşık 22 milyon...

referandumda "hayır" diyen partilerin 2009 yerel seçimlerinde aldıkları oyların toplamı 18 milyon küsur, referandumda çıkan "hayır" oylarının sayısı yaklaşık 16 milyon...

2009 yerel seçimleri ile 2010 referandumunun karşılaştırmalı tablosu:

http://www.haberveriyorum.net/…referandum-sonuclari
  • bir türk olarak yine azınlık olduğumu hissettiğim sonuçlardır. %10 oluyorum, temsil edilmiyorum, %40 oluyorum temsil edilmiyorum. nesi demokrasi bunun? çoğunluğun tercihine göre yaşamak mı demokrasi? haklarımı istiyorum zira bıktım artık bu ülkenin kuruluş değerlerini sahiplendiğim halde bu ülkede azınlık olmaktan. ne zaman bu ülkede temsil edileceğim ben? 30 senedir bu ülke vatandaşıyım ve bir kere temsil edilmedim. haklarımı savunan bir adet siyasi parti olmadı bu memlekette. benim haklarımı savunan sadece aydınlar vardı, hepsini de yaktılar, yıktılar. benim gibi ezilenlerden hiç bahsetmez bu ülke. ne de olsa %99'u müslüman ülke ya. tutturmuşlar bi yalan, gidiyor. kürt, alevi gibi grupların hakları her zaman söz konusu (en azından tartışmaya açılabiliyor ve kesinlikle karşı değilim buna) fakat sürekli gözardı edilen bir grup var bu ülkede. şu ekşi sözlüğün temel ruhunu da oluşturan bu grup. o yüzden burada en çok savunulanın tam tersi çıkıyor sürekli seçimlerde.

sonuç olarak bu ülkede demokrasi falan yok. daha acısı "demokrasi"yi ağzına sakız yapanların demokrasiyle yakından uzaktan alakası yok. sadece en çok bağıran en haklı sanılıyor. durum budur.
  • her şey güllük gülistanlık demek ki. bir daha ben fakirim diye veryansın edene bir kafa da ben atıcam.
  • türk halkının değil ama türk aydınının gerçekten aptal olduğunu kanıtlayan sonuçlar.... halk- aydın ayrımı bana ait değil, elitist söylemin bir yavrusudur.

bir tek uluslararası platformda ödülünü alırken, kameralara gol atamamış guiza gibi bakıp hatırlarsan "üzgün halk"ını; yazdığın kitaplar, çektiğin filmlerde ülkenin dertlerine mercek tutmayı bir kenara bırakıp, kent insanının bireysel yokoluşuna focuslanırsan aha da görürsün böyle ananın amını

kodumun aydınları rönesans yarattı da bu halk ona hayır mı dedi?
  • türk milletinin hakettiğini bulacağı sonuçlardır.
  • o diil de ağrı, siirt, batman, bingöl kesin soruları çalmış. yoksa imkan yok bu kadarına.

o ne len, ful çekseydiniz.
hesabın var mı? giriş yap