• elimde 1 kasa hamsiyle çıkışta vesikalık çektirmeye gittiğim sınavdır.
  • herşey yasak olduğu için arabamla gidiyorum.

arabanın anahtarını da götüme sokuyorum.

ösym beni bu hale getirdi.

ayrıca (bkz: imtihanı ösym-i vuku emanetleri mabadına duhulu)
  • bir daha ekşi sözlük'e gelme fırsatım olsa alacağım nick için bana ilham kaynağı olmuş sınav.

(bkz: bir grup çinli arasındaki iskandinav)
  • mantık sorularını hazırlayan ekibin, fena şekilde maslak 1453 reklam filminden etkilendiğini düşündüğüm sınav.

'' bu olmaz, bu değil, başka bir şey istiyorum. bu hiç değil, bunları herkes yapar ''

yada şöyle bir diyalog sonunda hazırlanmış olabilir.

- öyle mantık soruları hazırlayalım ki amına koduklarım yarım saat uğraşsınlar
    +hazırlayak qanqa
    - balık sever misin ?
  • sonlarına doğru hakan taşıyan gibi "naapıyoruz ki biz biz naapıyoruz" diye isyan edecektim neredeyse. masayı kemirecektim, kalemi götüme sokacaktım.
    çok sıkıcıydı çok. sınav bu amk seni eğlendirecek halleri yok ya, diye düşünebilirsiniz. haklısınız. ama ösym'nin en önemli gelir kaynaklarından biriyim. böylesini görmedim.
  • balıklardan neden nefret ettiğimi düşünüyordum yıllardır. bu sınav sayesinde balıklardan nefret etmemin bir nedeni olmadığını fakat balıklardan nefret ederek ne denli doğru bir karar verdiğimi anladım.

sayısal'a geçtiğim an beynimde hâlâ lüferlerle hamsiler sikişiyordu. bu yüzden sayısal'da en iyi yapabildiğim şey olan geometriden başlayayım dedim. tam 7 soru çözmüşken ve takriben 15 dakikamı harcamışken çözdüğüm soruların sayısal 2 kısmına ait olduğunu ve benimse soruları sayısal 1 kısmına işaretlediğimi farkettim. işin boktan yanı da sayısal 2 den sözel'e hiç puan gelmemesi.

balık baştan da sondan da koktu. her şeyin suçlusu sensin istavrit. seni kınıyorum ve sana laflar hazırladım.
  • mantık soruları bölüm sonu canavarı tadındaydı.
  • girmeden 99 aldığım sınav.
  • üniversitede dd gelen dersi not yükseltmek maksadıyla yeniden alıp dc yapmıştım.

19 aralık 2010 ales'te 67 sayısal puanı almıştım, bunda 68 aldım.

sanırım dünyanın en düz adamıyım.
  • neden bu kadar çok kağıt israfının yapıldığını anlamadığım sınavdır.

şimdi sen sayısalcı adama sözel-2 ya da sözelci kıza gidip sayısal-2 soru kitapçıklarından verirsen o sayfalar boş yere çöp olur.

2012 yılının son aylarına girdiğimiz şu günlerde, teknolojinin nimetlerinden bu kadar çok fayda sağlanıyorken, insanlara hangi alandan sınava gireceklerini önceden sorup ona göre kitapçık dağıtımı yapılması bu kadar zor olmasa gerek.

ha aman ne olacak matbaacımız sayfa başına para alıyor alın verin can verin ekonomi kazansın deniyorsa bilemiyorum.

şimdi işin detayına girersek;
    2012 ales ilkbahar'a giren kişi sayısı: 291.934

sözel-2 ya da sayısal-2'deki boşa basılan ortalama sayfa sayısı: 14 (7 yaprak)

yani toplam boşa basılan sayfa sayısı: 4.087.076

a4 fotokopi fiyatı: 2 kuruş (netten bulduğum fiyattır gerçek bilgisi olan varsa güncelleyelim)

bu durumda 80.000 tl'den fazla bir para boşa gidiyor. taşıma masraflarını ne yazık ki hesaba katamadım.

ne kadar ekstra ağaç kesildiğine gelirsek:

iso standartlarına göre a4 kağıt boyutları 0,210 m x 0,297 m

buna göre a4 kağıdın alanı: 0,06237 m2

1 m2 kağıt 80 gr.

buna göre 0,06237 m2(yani 1 adet a4) 4,9896 gram ediyor.

toplamda yaprak sayısı ile bunu çarptığımızda: 2.043.538 x 4,9896 gr = 10,20 ton

1 ton kağıt için ortalama olarak 16 ağaç kullanıldığına göre yaklaşık 163 ağaç boşa kullanılmaktadır.

(bkz: eyyorlamam bu kadar)
    (bkz: hesaplayan adamlar)

ales'ten çıktığım çok belli sanırım, ama hala neden boşa basıldığını anlamış değilim. aydınlatabilecek arkadaşlar varsa sevinirim.
hesabın var mı? giriş yap