• gözümde, sırbistandan çok hakemlerden çekinilmesi gerektiğini düşündüğüm maçtır.

bunca yıldır basketbol milli takımımızın hakemlerden çektiğini hiç bir takım çekmemiştir diye düşünüyorum.
  • biletixin sitesinde bu maç için bilet almaya çalışırken sorun yaşayanlar buradan satış sayfasına ulaşabilirler.
  • defansımızla alacağımız maçtır bu. fakat teodosic var i$te bir tane, ona naparız hiç bilmiyorum..

ender arslan bile 8-9 metreden üçlük atıp sayıya çeviriyorsa ben bu maçtan korkmam arkada$.

gelsinler.
  • milos teodosicin overrated bir oyuncu oldugunu gorecegimiz musabakadir..
  • türkiye'nin finalden önceki son kurbanıyla oynayacağı maçtır.
  • muhtesem bir dunya kupasi yari final maci olmaya namzettir.

turkiye her turlu ruzgari arkasina almis pufa yelken finale giden bir goruntude. o yuzden sirbistan'in isi cok zor. nesnel basketbolsever gozluguyle bakarsak, turkiye'nin bu macta favori oldugunu rahatlikla soyleyebiliriz.

bu macta sirbistan kendi seyircisi onunde kaybetmeyi unutmus iyi yaglanmis makina intizaminda savunmayi ve hucum etmeyi aliskanlik haline getirmis, finalden baska herhangi bir sonucu basari olarak gormeyecek bir takima karsi oynayacak.

turkiye takim olarak sut yuzdesinde %51.4 ile birinci, asistte 18.6 ile abd arkasindan ikinci, top calmada da 8.4 ile yine abd'nin ardindan ikinci sirada olarak hucumda ve savunmada ne kadar basbelasi bir takim oldugunu sayilara da yansitmis durumda. ve fakat sirbistan'in hafife alinacak tarafi yok. onlar da hem mac basina sayi kategorisinde, hem de riboundlarda turkiye'den iyi performans gosterir durumdalar. ozellikle takim halinde hucum riboundlarinda cok can yakiyorlar.

su asamada turkiye'nin favorisi oldugu final yolunda iki onemli tas goruyorum. ustunden atlanamaz taslar degillerse de bir sekilde ayakbagi olabilirler.

birincisi, turkiye buyuk bir basariyla serbest atis yuzdesini %59.5'a sabitleyerek turnuvanin bu kategoride en kotusu durumunda bulunuyor. bu kendi icinde halihazirda bir problem iken sirbistan'in sertlige musade edecek kadro genisligi bunu ciddi bir sorun haline getirebilir. umarim iyi konsantrasyon ile en azindan %70'i bulurlar bu macta.

ikincisi pek de sayisal ifadeye sigmaz bir tas. sirbistan cok genc ve kendisinden bekleneni halihazirda vermis basarili bir takim. ne sirp, ne dunya medyasi ne de acikcasi oyuncular, turkiye'ye yenilmeleri halinde felaket bir basarisizliga ugramis olarak gormeyecek bu takimi. kaybedecek bir seyi olmayip da bu kadar iyi kumasi olan oyunculardan kurulu ve kurt ivkovic'in basinda bulundugu bir takim on gorulemeyecek bicimlerde tehlikeli olacaktir. gencler, rahatlar, aclar. bu bana kalirsa turkiye'nin sansini sekteye ugratan en buyuk faktordur.

ote yandan turkiye'nin bizi alistirdigi oyun tarzini maca dayatabilmesi halinde sirbistan'in bu aclik/genclik/rahatlik avantaji slovenya'nin ozguvenli ne yaptigini bilen basketbolu kadar kolay dagilabilir.

yani, iyi ve baskili savunma ile teodosic'in sloven oyun kurucularin akibetini paylasmasi, ne yapacagi hic belli olmadigindan bir nevi zarko paspalj'nin reenkarnasyonu gibi oynayan ve caktirmadan cok etkili olan savanovic'in, ve %59.3 luk uc sayilik performansi ile can sikan rasic'in erken ivmelenmesinin engellenmesi turkiye'yi yine umdugundan daha rahat bir galibiyete goturebilir.

icimden dunya kupasi finalini abd ile oynamak geciyor. herseyden once merak ediyorum bu kadar guzel basketbol oynayan turkiye'nin istanbul'da kupa finalinde abd'ye karsi performansini. yenerlerse de new york'ta en holigan halimle turkiye diye bagirarak dolasip, ustume dusen temiz dayagi da yerim bir guzel. onda sorun yok da bu litvanya abd'yi elimizden alabilir o ihtimali hic de azimsamamak lazim.

ruya devam ediyor, son pek yakin...
  • 2006'da izmir'de 64-58 kaybettiğimiz avrupa ümitler şampiyonası finalinde sahada olan ivan paunic, novica velickovic, milenko tepic üçlüsünün yeniden sırp takımının kadrosunda olacağı maç. turnuva boyunca bu isimlerden paunic 10, velickovic ve tepic'se 20 küsur dakika ortalamayla oynadı.

aynı final maçı kadrosunda olup bu maçında kadrosunda bizim oyuncular; cenk akyol, ersan ilyasova, oğuz savaş, ömer aşık, semih erden.

final maçında oynayan ve maçın oynandığı tarihte 2010 kadrosunda olması beklenip olamayanlar: hakan demirel, serhat çetin.

son olarak; http://www.youtube.com/watch?v=_0ucj_lb1q8

kalpler senle bir kez daha
    şampiyon olacağız :)
  • zannımca şampiyonanın erken finalidir. bunları yenersek şampiyonuz derim...
  • aynı ekolden gelen iki efsaneyi( dusan ivkovic- bogdan tanjevic) de karşı karşıya getirecek olan türk spor tarihinin belki de en önemli müsabakası..

bu maçı kazananın finalde abd'yi de yenip "dünya şampiyonu" olacağından şüphe duymuyorum..
hesabın var mı? giriş yap