• amiga'daki sim city'de şöyle bir bug vardı: vergileri ocak ayından kasım ayına kadar %1-2'de tutuyorsunuz. millet refahtan yayılıyor böyle, şehir dolup taşıyor, başkanı yere göğe sığdıramıyorlar. ondan sonra aralık ayının 27-28'sinden sonra bütün vergileri %20 yapıyordunuz (oyunu yapanlar bile %20'den fazla vergi hayvanoğlu hayvanlıktır diye düşünmüş olmalı ki %20'nin üzerine vergileri çıkaramıyorsunuz), o mutlu mesud halk, başkanı yere göğe sığdıramayan halk, şehri boşaltmaya fırsat bulamadan bütün senenin vergisini %20'den öderdi. sonra da ocak olunca hoop yeniden %1-2 vergiler. kimse ne olduğunu anlamadan şehirde mutlu mesud yaşamaya devam ederdi.

demem o ki, benim daha safi sübyan kafayla (yaş 14-15) akıl etmiş olduğum bu rezil numaranın bir varyantını, kocaman kocaman adamların ekonomi-siyaset olarak benimsemiş olup uyglamaya çalışmaları. şimdi basit hesapla, maliye bakanlığı dediğiniz yerde çoğu üst düzey ekonomist, yüzlerce ekonomi uzmanı binlerce finans artisti bulunmaktadır. ortada çok acınası bir durum var; maliye bakanlığına uzman olarak girmeye çalışsanız boğaziçi'den odtüden aşağıya adam kabul etmezler, princeton'da, harvard'da master doktora yapmadıysanız, dünya bankası'nda, uluslararası finans enstitülerinde çalışmadıysanız beğenmezler, bakanlıkta çalıştırmazlar. kpss'den delmenizi isterler, 2-3 dilde şakımanızı isterler, makale çalışmaları, yayınlar isterler. sonra bu adamlar bütçe açığını nasıl kapatırız diye toplanıyor, sonra bir daha toplanıyor, yüzlerce toplantı yapıyorlar, temaslarda bulunuyorlar, tüketicinin nabzını tutuyorlar ve her araba alandan 100 tl vergi alalım kararını çıkarıyorlar. ya da doğalgaz'daki insanlıkla ilgisi olmayan rezil zam politikalarını açıklıyorlar.

kaynak yaratma konusunda aklına ilk önce vergi geliyorsa, nes'ikime 32 yıl üniversite okumuş, uluslararası tecrübesi olan, 2-3 dil bilen kpss'de yardıran adam arıyorsunuz?

vay arkadaş..
  • zammın açıklandığı günlerde bir ergenekon dalgası daha patlatılır... ya da ne bileyim bir yerlerden darbe belgesi veya bir dinleme kaydı falan çıkar. taraf, zaman, vakit, sabah gibi gazeteler "olamaz, asker darbe yapıyor, özgürlük, demokrasi" falan diye çığlık atar... gene her zaman olduğu gibi bizim pek bilmiş liboşlarımız ve solcu dangalaklarımız da bunu tartışır, önümüzdeki büyük tehlikeden, darbenin kötülüklerinden falan bahseder... zam da kol gibi girer ama teğet geçmiş muamelesi görür.

klasik senaryo... hükümetin başı ne zaman ağrıyacak gibi olsa yetiş ya ergenekon, yetiş ya darbe. zamlar, yolsuzluklar hep böyle geçiştirildi haberimiz yok.

ulan bundan büyük darbe mi olur? işsizlik %30'ları geçmiş, zamlar kol gibi, yolsuzluk her yerde, insanlar mutsuz, sağlık ve eğitim sistemi çökmüş, polis darbesi olmuş... daha askeri darbe de askeri darbe... kafanıza edeyim.
  • - " tut sikinden vur duvara tepesi dönsün hıyara "

dedi 84 yaşındaki annem bu habere.

aslında çok kibar çok zarif tam bir istanbul hanımefendisidir.
    neden böle dellendi anlamadım. garip yaniiii.

en sonunda bu kadını da çıldırttınız ya daha da bişi demiyorum.
  • %70'e alıştırıp % 50'den hadi bilemedin halkı %40'a kilitlemeli zam hazırlığı. insafsızlar diye haykırmak istiyorum böğrüm yırtılırcasına! ne yapacağız, donarak ölmemizi istiyorlar herhalde?
    banyo yapma sayısını düşürür, "nasıl oturacağım o bııızz gibi klozete" der tuvalete gitmeden önce iki kere düşünürüz, eldivenle pilav üstü kuru yer, çift kat battaniye arasında osura osura ısınırız atık.

bravo.
  • bu zam açıklandığında protesto için sokağa çıkın... kafanıza polis copu yersiniz... ama terörist olup dağdan inin önünüze kırmızı halı serilecektir.

ha birde... önemli bir zam değildir. izmir'li "tiki" kızların pkk'lılara taş atması çok daha büyük bir sorundur.
  • botaş'ın yeni yıl için %70 zam istediği ile ilgili hisse.net haberi. gerçekleşmez ise şaşarım. açılışı %70 'den yapalım da ileride %50 yi herkese kabul ettiriz temalı çalışma gibi geldi.

http://www.hisse.net/hisse/?p=1122

http://www.hurriyet.com.tr/…mi/12844664.asp?gid=229
  • akp'nin şeçmen grubunu kabaca ikiye ayırabiliriz. çok zenginler ve çok fakirler...

çok fakirler zaten doğalgaz kullanmıyor. kendilerine verilen beleş kömürü yakıp dua ediyor.

çok zenginler de doğalgaz kullansalar bile bu zam onları etkilemiyor. sonuçta kömür verip sömürdüklerinin sırtından kazandıkları maddi güç %50, %100 veya %200 zam ile eritilebilecek gibi değil. 4*4 jiplerinin bir günlük benzin parası bile değil.

kısaca bu zammın akp'nin oylarına olumsuz etki edeceğini düşünmüyorum. hatta tam tersi olumlu etki yapabilir. sonuçta fakirlik arttıkça sömürülecek insan sayısı artıyor. bu da kömüre muhtaç duruma düşen insan sayısını arttıracaktır. çalışıp vergisini veren sıradan yurdum insanının, memurunun, işçisinin cebinden alıp bu paranın %1'ini fakirlere kömür olarak dağıtır, geri kalan %99'uda yandaşlar arasında bölüştürürseniz düzen aynen devam eder.

demokratik açılım falan filan aynen devam. yani düzen de düzülen de aynı...
  • facebookta "doğalgaza %70 zammı protesto edenler !!!111!" grubuna katılmaktan öte kimsenin gıkını çıkartmayacağı göte giren şemsiyedir.
  • zam sonrası ankara metro duraklarında melih gökçek imzalı üzerinde "doğal gaz zammının ankara büyük şehir belediyesi'yle alakası yoktur.zam botaş tarafından yapılmıştır" yazan pankartların görülmesi kuvvetle muhtemeldir.
  • çok yanlıştır bir zamdır efendim, %47 olsaydı daha bir manidar olurdu. o değilde aklıma ne geldi sözlük, bu zam olursa üşüyoruz reis anlamını bulur.
hesabın var mı? giriş yap