• büyük takımlardan puan alan anadolu takımlarının ertesi hafta puan kaybetmesi geleneğinin tekrarlandığı maçtır.
  • daum'un verdiği puanlar serisinin son halkası. kaybedilen iki puanın iki nedeni: güiza'nın 90 dakika oynaması ve ilk girenin andre santos olması. rıdvan yanlış diyor, bu maçın alex'le hiç alakası yok. bu maç daum'un takıntılarının bir sonucudur. beraberlikten sonra daum'un çift forvete dönmeye çalışması fiyaskodur. ya güiza zaten sahada yok, gezinip duruyor. tek forvetken en azından orta sahayı ayakta tutacak bir adam fazladan vardı. daum orta sahadan adam alıp semih'i de ileri atınca orta saha çöktü. çünkü efektif olarak orta sahadan 1 kişi çıkarıp tek forvet oynamış oldu.

güiza'nın bu maçta 90 dakika oynaması ve ilk oyuna girenin de andre santos olması daum'un yabancı takıntısının göstergesidir. bizim basın basın olsa maçtan sonra geyik sorular sormak yerine "sayın daum, güiza'ya nasıl 90 dakika tahammül ettiniz?" sorusunu sorardı. daum'un böyle bir soruya verecek mantıklı bir cevabı olduğuna inanmıyorum. çünkü dünyada benim diyen hiçbir hoca güiza gibi bir adama bu maçta 90 dakika tahammül etmezdi.

daum resmen andre santos, güiza, kazım gibi adamların gönlü olucak diye savunmada canı çıkana kadar oynayan gökhan'a, emre'ye, cristian'a, lugano'ya saygısızlık ediyor. ileride savunmaya katılmaya tenezzül bile etmeyen adamlar paşalar gibi oynuyor, geride emre ve tayfasının canı çıkıyor. emre de zaten maç içinde kaç kere son derece haklı olarak isyan etti.

oyuna ilk girenin de andre santos olması ayrı saçmalık. santos istediği kadar teknik olsun, adam kovalamayacaksa bu takımda yeri yok. topu kaptırdığı gibi eli beline koyup yürümeye başlıyor. yorgunluk, formsuzluk, jet-lag, isteksizlik, keyifsizlik, neyse ne. nedeni beni ilgilendirmiyor. andre santos pozitif oynayana kadar formayı görememesi lazım. daum bu hatayı galatasaray maçında da yaptı, o maçta da yürüdü santos, maçı veriyordu neredeyse. özer sezonun başından beri canını dişine takıp çalışırken kaç maçtır yerlerde sürünen santos oyuna giriyorsa bu da daum'un yabancı takıntısının katmerli katmerli kanıtıdır.

daum devrede güiza'yı çıkarıp semih'i alsa, yorulan carlos yerine vederson'u geriye çekip özer'i veya hatta uğur'u oyuna alsa fener bu maçı kazanırdı. biliyorum, ex post konuşmak çok kolay. ama rahatlıkla böyle konuşuyorum çünkü kaç maçtır ne güiza'dan ne de andre santos'tan hayır gelmediğini, oyuna girdiklerinde neler yaptıklarını kendi gözlerimle izledim.

güiza bu takım için büyük bir sorun haline gelmiş durumda (zaten gelmişti diyenlere lafım yok). güiza'nın bundan sonra fener'e adam gibi fayda sağlayacağına inanmıyorum. çünkü kayseri gibi bir maçta bu kadar kopan bir oyuncu ya süper yeteneksizdir, ya da futbolu kafasından silmiştir. güiza süper yeteneksiz olmadığına göre tek seçenek kalıyor. ön direğe koşmayan bir forveti benim aklım almıyor!yapılacak en mantıklı hareket sezon ortasında güiza'yı ispanya'ya geri gönderip yerine tek forvet oynamaya uygun bir forvet almaktır. ama kaç yıldır fener'i izliyoruz, ön libero olsun kanatlar olsun forvet olsun, kaç kere fener'in bu tarz acil aksiyon gerektiren ihtiyacını gördük, hiçbiri ivedilikle yapılmadı.
  • (bkz: 18 ekim 2009 gaziantepspor fenerbahçe maçı/@polifonik osuruk)
    (bkz: christoph daum/#17077712)

bu yukarda yazdigim iki entrydir bu mac. ne eksigi ne fazlasi. ozellikle daum ile alakali olani yazdigimda millet bana gotuyle gulmustu, hele galatasaray galibiyetinden sonra tam tasak oglani olmustum. ne ibneligim kalmisti, ne pustlugum. ben yine yaziyorum buraya, "geldigin gune lanet olsun herr daum!".

fenerbahce bu sezon iki maca alex olmadan cikti. birinde antep'e o yazdigim entrydeki gibi yenildi, birinde bugun an itibari ile berabere kalmak uzere sanirsam. ki yense de su dusuncelerimin hicbiri degismeyecek. 60 dakika boyunca catir cair oynayan bir fenerbahce takimi var. gol bulamamasinin tek sebebi ispanyol basiretsizi guiza denen adamin takimin gol umudu ya da umutsuzlugu olmasi. fakat gel gor ki surada kardesimin, babamin, annemin gordugunu daum goremedi; kazim'i cikatip yerine haftada 2 gun brezilya'daki evine gidip gelen santos'u oyuna aldi ve macin deyim yerindeyse anasini belledi. mucadele etmekten aciz bir guiza zaten takimda varken bir de yanina brezilya guzeli santos eklenince ortaya bu sonuc cikti. topu 60. dakikaya kadar ileri yikmis bir fenerbahce'den, topu ilerde tutamayan ve gelen her topun tehlike oldugu fenerbahce. ve sonrasinda gelen bir guiza'nin top kaptirmasi ile yakalanilan atak, akabinde gelen penalti ve gol.

herseyi kabul edebiliyorum, ama gaziantep macini unutamiyorum. o maci kendi elleri ile veren bir daum ve mactan sonra cikip "bu mactan dersimi aldim" diyen, bir daum. o gun aynen yazmistim "aykut kocaman boyle gunlerde belli edicek sportif direktorlugunu" diye. o gun hesap sormadiysa, bugun sormasi gerekiyor. eger o da hesap sormayacaksa/soramayacaksa bu takim zaten aziz yildirim'in elinde lastik olmustur. zira ben bir taraftar olarak catir catir oynayan bir takimi tek oyuncu degisikligi ile nasil yerlerde surundurur bir insan, bunu daha once yaptiginda hata oldugunu anlayip, dersimi aldim deyip nasil tekrarlayabilir, aklim almiyor. ve eger bunu yapan adam dahi dedikleri daum ise, ve bu dahilikse; ben dahi falan istemiyorum. hani cok sey yazilabilir, ozellikle guiza ve santos uzerine; ama yazmiyorum. susuyorum...

mac fizik mucaelesi acisindan kalteliydi gercekten. guclu olan kazanacakti ve fenerbahce guclu olmasina ragmen, oyuncu degisikliklerini gucsuzlerden yana kullanarak kendini gucsuzlestirdi. emre ve cristian'in cok iyi oynadigi bir macta, sen sadece sai kart gordu diye kazim'i oyundan alip, basiretsiz guiza'yi oyunda tutuyorsan bu sonuc da mustahaktir. ha bisey olmayacak, yine daum cikacak basin toplantisinda "dersimi aldim" diyecek, galatasaray galbiyetinin primini yiyecek, bizim gibi taraftarlar da tirnaklarini kemirecek.

ben bu maci kabullenmiyorum, kabullenemiyorum; hala daum icin soylediklerimin arkasindayim; kendisi balondur, degistigi falan yoktur. hala tabela antrenorudur. hele bir de "yine" 83. dakikada umudu ozer hurmaci'ya baglayip, akabinde "ya bosver hacim onder sakat, deniz girsin" demesi var ki... buna diyecek hicbir sey yok... iste bu mac dahilik ile delilik arasinda kalin cizgiyi biz fenerlilerin kafasina okkali okkali vurmustur ve o darbeler esnasinda biz gormusuzdur ki aslinda daum'un dahi lakabi sadece bir imla hatasidir.

(bkz: danke herr daum noch mal)
  • daum'un beraberlik golünden hemen sonra semih'i oyuna aldığı maç.. sonra sorsalar "sahada dökülen güiza varken semih niye bu kadar geç girdi?" diye " o anda gole ihtiyacımız yoktu" der.. te allaaam ya..
  • maçı trt radyodan anlatan hüseyin başaran'ın yardığı karşılaşmadır.

maç boyu daniel gonzalez guiza'yı beceriksizlikle itham ettikten sonra 65. dakika civarında bir pozisyonda guiza ofsayta el kol hareketleriyle itiraz edince hareketlerinin "kırk yılda bir top alıyoruz, onda da ofsayt kaldırıyorsunuz" der gibi olduğunu ifade etmiştir.
  • roberto carlos'un vurduğu topun önüne geçmemek gerektiğini gördük bu maçta.
  • kanarya'nın sağ kanadının kırıldığı maçtır. (betimlemeye gel)

edit: sert sessizlerin yumuşaması.
  • guiza nın yine yokları oynamaya başladığı maç.daum un kendisini çıkarıp oyuna özer i almasını ve kazım ı da ileriye almasını bekliyorum
  • daum'un önder-deniz değişikliğiyle bir puanı kurtardığı maç.. kusura bakma hocam da yemişim böyle puanı..
  • kayserispor'da genç semih oyuna girdi. şimdi sıçtık.
hesabın var mı? giriş yap