• pek de öyle "hardcore" falan izleyeceğimiz bir maç olmayacaktır bana göre. zaten şu "+18 mehehe" muhabbeti ne zaman dönse bir boklar oluyor. ondan sonra silinen bir sürü entry, yutulan bir ton laf.

bence bir olsun, bizim olsun.
  • galatasaraylı bir dostla sohbet;

- milan baroş'un boş kaleye 1 metreden vurduğu ve üst direkten dönen topta ne hissettin?
    - *!??&%^^"!?&%
    - hahh..!! işte o hissi biz her maç en az iki kez yaşıyoruz..!!

(bkz: daniel guiza)
  • olmayanların maçı.

pas yok;

en büyük dert bu. bu zamana kadar kısa ve ayağa pas yapan bir takım olan galatasaray bu maçta inanılmaz pas hataları yaptı. 2 adım ötesine pas veremeyen adamlardan kurulu bir takım vardı sahada. bu adamların adı arda, keita, baros, elano, ayhan. şaka gibi. iki adım ötesine pas veremedi hiç kimse. bu durum ortadayken uzun pas yapmayı denediler bir de. kısa pasta hedef bulamadıktan sonra uzun pas bir hayaldi açıkçası. öyle de oldu.

hız yok;

böyle maçlar hız maçlarıdır. karşısınızdaki takım kapanmaya geldiyse, size saldırmayacağını belli ettiyse hızlı olmanız gerekir. hele ki bu takımın defans oyuncularından biri beşiktaş'ta tefe konularak gönderilen, şaşılığından yaşına her türlü şeyi konuşulan schildenfeld ise daha da hızlı oynamanız gerekir. ki bu hız oyununu oynayacak adamlar var takımda. keita, sabri, baros gibi. işte burada yine üst paragrafa geliyoruz. yani pas. paslar yapılamayınca hız da olmuyor otomatikman. bir de orta sahada godot'yu bekleyen bir mehmet topal varsa hiç olmuyor hız. ne bekliyor bu çocuk anlamıyorum. topu aldığında neyi bekliyor, kimi arıyor? bu takımın hız ayağının en önemli mevkisinde oynadığının farkında değil. mustafa sarp gittikten sonra hemen fark belli oldu. bir de arda ayağında biraz fazla top tutmaya başladı. bu maç içinde bile tek top oynadığında zekasını gösterdi. gereksiz yere kendini yoruyor.

şans yok;

2 top direkten döndü, 3 golü kaleci kurtardı. şansa bok atmayalım hemen. biraz da becerikli olmak lazım. baros çizgiden vurdu topu direğe. sabri'nin vuruşunda da teknik yoktu. vurdu ve direğe çarptı. bu ikisinin bir kombinasyonu lazımdı bu pozisyonlar için. biz şimdilik şans diyip geçelim.

taraftar yok;

eskişehir maçından beri bir form düşüklüğü var taraftarda. çok ciddi olarak belli oluyor ve takıma yansıyor. 25 dakika boyunca "4 sene üstüste şampiyon olduk" diye bağırdılar. sonrasında ise dağ başını duman almış ile devam ettiler. olmuyor işte. takımı ileri atıyorlardı bundan önceki maçlarda. ama dediğim gibi özellikle son iki maçtır bir form düşüklüğü var onlarda da. takımın yarattığı rehavet onları da düşürmüş olsa gerek. bu iki beraberlik umuyorum ki kendine getirecek taraftarı.

hakem yok;

evet 6 tane olmasına rağmen yok. yoksa 6 taneden 12 göz o golü görürdü, baros'un ofsayt olmayan yüzde yüzlük atağını kesmezdi, schildenfeld'in eline çarpan topta penaltı verirdi. arda'nın beline sarılıp düşürülünce 1 adım ötesindeki adam devam demezdi. ama olmayınca olmuyor. niye 6 taneler bunları göremeyeceklerse? onu da biri açıklar herhalde.

sonuçta galatasaray panathinaikos'u yeniden potaya soktu. bu maçı alsa konu kapanacaktı. ama olmadı. gruptan çıkmaya dair en ufak bir şüphe yok içimde. ama dinlenmeleri gereken haftalarda hiç yoktan sıkacaklar kendilerini. bir de ağzı olanı konuşturacaklar. aha ikisi başladı bile ntv spor'da.

en can sıkıcı olanı da bu zaten.
  • galatasaray'ın bir önceki maça göre sistemine daha bi sadık kalmaya çalıştığı maç oldu. pek beceremediler ama olsun, kredi bol bizde. iki takım da kazanabilirdi, berabere bitti.

ayrıca eskişehir maçında elano'yu oyuna almadığı için rijkaard'ı eleştiriyordu millet, şimdi elano'ya saldırıyorlar. garip milletiz...
  • bu maç sayesinde asistan hakemlerin bi sike yaramadığını öğrenmiş olduk.adam şuan benim monitöre baktığım mesafe kadar uzaklıktan penaltıyı göremiyo sonra ilerde ben hakem olucam diye ortalıkta dolanıyo.

özel sektörü dene sen, olmadı kpss ye gir.
  • tnt'nin bir futbol maçı nasıl verilir cevabını verdiği maç oluyor aynı zamanda. kanal d ve trt'ye ders olsun bu maç.*
  • yayını gene maç saatinde başlayacak maçtır. tnt'ye buradan bir çift sözüm var biz futbolseverler maç öncesi yapılan anlamsız maç tahminlerini izlemekten zevk alıyoruz.
  • hande ataizi'nin de şuh bir seyirci rolünü oynadığı maç.
  • ali sami yen'den gelen son haberlere gore; maca vuvuzela ile girmek isteyen 4 afrikali profilo ali$veri$ merkezine kadar kovalanmi$, yakalanan afrikalilarin "abi biz aslinda taksim cocuguyuz. mahmutpa$a'da konfeksiyon atolyemiz var, ensaflar odasina bagliyiz, vergi levhamiz bile var. biz ayni zamanda istanbul esnafiyiz." demelerinden sonra vuvuzela'lara el konularak maca girmelerine izin verilmi$.

yeri gelmi$ken vuvuzelayi lanetliyoruz elbette.
  • burdan nacizane tavsiyem, galatasaray'li futbolcularin, bugunku antremandan once 29 eylul arsenal olympiakos maci'ni oturup izlemeleri.. kendilerine benzer sistemde oynayan arsenal'in, yine graz gibi savunmadan ba$ka hic bir sey yapmayan olympiakos kar$isinda 90 dakika nasil oyun disiplinini korudugunu bir incelesinler.. 78 dakika %60'in uzerinde topla oynama oraniyla oynayan gunners, fabregas'la direkten dondu, arshavin 2 kere kaleciye takildi, van persie 2-3 pozisyonu harcadi ve son 15 dakikaya girilirken arsenal israrla, topu cevirmeye, rakibi ko$turmaya ve yormaya devam ediyordu.. bu, disiplinin meyvesini vermesi tam 78 dakika surdu ve mac boyunca arsenal'lilerin pe$inde ko$maktan yorulan olympiakos defansi cozuluverdi..

dun, galatasaray berabere kaldi ve hepimiz biliyoruz ki bu dunyanin sonu degil.. futbolcularin aciklamalari da bu yonde.. e peki madem beraberlik dunyanin sonu degil, bu beraberligi bozmak icin ya$anan panik nedendi? bana oyle geliyor ki galatasarayli futbolcular kendilerini "kazanmak yetmez fark da atmaliyiz" gibi anlamsiz bir baski altina da sokmu$lar.. sahadaki bu panikten dolayi rijkaard'i ele$tirmek son derece anlamsiz cunku adamin, turk futbolunun bu kotu ali$kanligini 3 ayda ortadan kaldirmasi imkansiz.. galatasaray'in sistemi ve futbolu oturdukca bu sorunun da ortadan kalkacagini ongorebiliriz..

eklemek istedigim son bir sey var.. sezon ba$inda rijkaard ilk turkiye'ye adim attiginda, tum galatasaray taraftari soz birligi etmiscesine "zaman vermek lazim", "guvenmek lazim" diyordu.. goruyorum ki bu taraftar grubunun bir kismi bayagi bir kaypak cikti.. daha 2. beraberlikte "onu oyuna sokmadi, bunu cikarmadi" turkusunu okumaya ba$ladilar.. ben turk medyasinda bir sekilde ko$e ba$i kapmi$, fenerbahceli kahvehane yorumcularinin havlamalarini anlayabiliyorum.. onlarin amaci, niyeti belli.. ancak galatasarayliyim diyen bir adamin namaglup takima laf soylemesini anlamam mumkun degil..
hesabın var mı? giriş yap