• türk mutfaginin en güzel örnegi..
    bir oturusta koca bir tencereyi bitirmemi saglayan tat.
    (bkz: dolmaya hasret kalmak)
  • bazen her şeyi bırakıp yapasınız gelir, güzel de olur, tarif edersiniz.

aslında bunu bizim orada çiğden yaparlar, salçalı filan olur. etli dolmadan tek farkı etsiz olmasıdır yani. ama ben öyle yapmadım, normal, salçasız, yenibaharlı filan yaptım. şurada:
    http://mideminkahyasi.blogspot.com/…olma-yapma.html

"acaba şu yola mı girsem yoksa buna mı, işe mi dalsam okula mı, zorlayarak mı yaşasam gelişine mi derken, her şeyi bırakıp zeytinyağlı dolma yapmak istediğime karar verdim. malzemesini dünden almıştım zaten, önceden de niyetliydim yani. ani verdiğim karar bile bu kadar önceden düşünülmüşken, ben hayatımın neresini nasıl değiştirebileceğimi sanıyorum allah aşkına ya."

(bkz: zeytinyağlı dolma benim isyanımdı)
  • balık hafızamı yüzüme çarpan dolma türü.

geçen annemi arayıp "bunun içini çiğden koysak olmuyor mu" diye sordum. o da bana bizim memlekette aslında zaten öyle yapıldığını anlattı. etliden tek farkı, içine et konmamasıymış ve rahmetli anneannem öyle yaparmış.

sen buna bir şaşır... kalktım yaptım, nasıl hoşuma gitti, nasıl güzel oldu. ben de blog'da yazdım, aha şurada hatta: http://mideminkahyasi.blogspot.com.tr/…yagllar.html

kalktım buraya geldim entry yazmaya, başlıktaki son entry sen benim çık, meğer bu salçalı dolma işini ben önceden de bilirmişim ama yapmazmışım.

e vitaminine başlıyorum. and now.
  • anne yemeği, gecenin bi yarısı atıştırmaları için buzdolabında bulunabilcek en harika şey, öğrenci evi için nur, nimet.
  • nacizane fikrim kuş üzümünün kendisini bozduğu yönündedir, bunun yanında türlü baharatlarla desteklenip, yanında da yoğurt varsa dünyanın en güzel yiyeceklerinden biri olur çıkar bu bacaksız, bu kerata ah ulan ahh..
  • yanina yogurt, ustune az limon ile entry yazarken agzin sulanma sebebi.
  • (bkz: ukte dolması)
  • tembelseniz eğer hazir zeytinyagli dolma harci kullanarak kolayca yapabilirsiniz
  • aslinda turk yemegi olarak nitelendirilemeyecek bolge yemegi. zira macaristan'dan ermenistan'a kadar bir cok ulkede severek pisirilen ve mideye indirilen bir yemektir.

tadinin guzelligi icindeki soganin, kusuzumunun, cam fistiginin ve baharatin bolluguna baglidir. bir su bardagi pirince bir bucuk kilo sogan koymak gibi bir cilginligi deneyebilen arkadaslari super tatlar bekliyor. benden soylemesi.
hesabın var mı? giriş yap