• ham prina var mis gibi. fuck-a-papa ucz'et nası getirdi ülkeye mis. ham prina da senin benim seytinyağım.
  • konuyla ilgili iki tane anekdot paylaşmak isterim. ikisini de tırım tırım saf zeytinyağı aradığım sırada esnaftan duyduklarımdır;

1-tırcı amcanın birini çağırmışlar ayçiceği yağı fabrikasına. yüklemişler yağı, eline adres tutuşturup göndermişler. adam gitmiş adrese ve gittiği yer zeytinyağı fabrikasıymış. bulunduğu bölgeyi buram buram zeytin kokutan o zeytinyağı fabrikasına boşaltmış bir tanker ayçiçeği yağını.

2 -en bombası bence bu- zeytin yetiştiren adamlar topladıkları zeytinlerin bir kısmından kendileri için yağ elde etmek maksadıyla zeytinleri yağ çıkartma işlemi için bir yerlere yolluyorlarmış. o gönderdikleri yerler de yine minik köylü kurnazlıklarıyla işliyorlarmış yağı. kısacası zeytin üreten adam bile hileli zeytin yağı tüketiyor.

öyle yani, sik gibi ülkeyiz afedersin.

yerel üreticilerden gelen mesajlar üzerine kendimi şu dayı gibi hissettim; ne uğraştırıyorsun bizi beea o kadar arayana kadar şuraya daha önce yazaymışım keşke.
  • ülkede iyi zeytinin bol olmamasından değil, dürüst insanın az bulunmasından kaynaklı durum.
  • cahillikten bunlar hep. markalaşmanın olmaması da cahillikten. bugünü düşünmekten yarını satışa çıkarıyoruz. kurnaz, işini bilir dediklerimiz hep ayağına sıkanlar. sen zeytin yağında üç kağıt yapınca sanki köşeyi döneceksin? oğlunu haksız yere imtihanda eleyecekler, kızına hatalı ameliyat yapacaklar, senden çok vergi alacaklar, sokakların pis olacak, devletin seni korumayacak vb. cahillik içinde boğuluyoruz mesele cahillik meselesi.
  • zeytinyağı çok pahalı olacağı için, üreticiler genelde içine pamuk yağı katarlar. zeytinyağı kokusu ve rengi baskın olduğu için pamuğu absorbe eder. ege'den tanıdıktan gelen teneke içindeki yağın üstü saf zeytinyağıdır altı karışımdır. bilinen marka haricinde saf yağ bulamazsınız. kg'ı 200 tl'ye datça'dan gelen yağda 30% pamuk çıktı siz varın düşünün.
  • dürüst üretici olmamasından. tabiat en doğal en kaliteli zeytinleri veriyor fakat kaliteli üretici ve satıcı çok az.
  • oldukça üzücü bir durumdur.

kendinize ait bir zeytinlik varsa sorun olmaz ama. çok şükür ki kendi zeytinyağımızı kendi zeytinimizden üretiyoruz da araya pamuk, ayçiçek vs yağı karışmıyor.
  • siz turkiyede adam gibi zeytin bulabiliyor musunuz önce onu düşünün hala kostikle simsiyah olmuş boktan zeytinleri yiyorsunuz. salamura zeytin dediginiz şey nedir amk ya turşudan ne farkı var benim elimde olsa yasaklarım bu tür zeytinleri. zeytini çok seven birisi olarak asla dışarıdan aldığım zeytini yemem. hem sağlık açısından zararlı hemde tadı bok gibi. daha zeytinde durum buyken zeytinyağını varın siz düşünün. güvendiğiniz birisini bulmak zorundasınız ve inanın ben insanlara güvensem ve zeytinyağını satabileceğimi bilsem ben yapardım satış işini ama işte güven yok.

bir anımı anlatayım sizlere ibretliktir, birgün bir pizza restaurantında garson geldi acı italyan zeytinyağı ister mısınız diye sordu hayır istemem dedim yolladim ama içimden amk çocuğu italya dediğin ülke ancak kendisine yetecek kadar zeytinyağı üretebiliyor, ispanya ve türkiye gibi ülkelerden zeytinyağı ihraç edip kendi markasını vurarak bize geri satıyor, sende bana kendi zeytinyağımla hava atıyorsun dedim.
  • dert edilmemesi gereken durum. 2023'te borlu zeytinyağı çıkacak, hatta adı 'boryağ' olacakmış o yüzden sıkıntı yok. hedef 2023.
  • ülkenin %3'lük kısmını bilip, bildiği yerlerden yola çıkıp, genellemenin kralını yapanların başlığı.

ünlü markalar, endüstriyel firmalar itekler ne bulursa. hele bir köylüyü, hele bir yerel ufak üreticileri araştırın.
    altın gibi, içe-dışa şifa veren zeytinyağları var bu ülkede.

bulamayan kim olursa olsun yardım edebilirim.
    tahlillerini yatırırsınız, eğer söylenenin aksi bir durum çıkarsa zararı tazmin ederim.
hesabın var mı? giriş yap