• budur;
    evde, unlu bir markanin hayvani bir buzdolabi var.
    bizim buralarda (alanya) en onemli ev aleti;
    1) buzdolabi.
    2) klima.
    gerisi fasa fiso.
    yaz/kis bu buzdolabi ve klima evin demirbas listesinde bas kosede durur.
    malum;
    yazin sicak. kisin serin.
    neyse;
    birkac gundur, buzdolabi sogutmamaya ve acayip bir ses cikarmaya basladi. alet daha yeni.
    teknik servisi aradim. derdimi anlattim, acil oldugunu ve mumkun oldugu kadar cabuk gelmelerini rica ettim. dolabin fisini cekmemi ve beklememe soylediler ve ertesi gun geldiler.
    buzluk kisminda ufak bir delik oldugunu, gaz kacirdigini, bu delikten su girdigini ve ic parcanin/motorun/arka panelin degismesi gerektigini, uc gunden once hazir olmayacagini soylediler.
    400 tl. kadar masraf cikardilar.
    - bos verin.
    dedim. yenisini alirim daha iyi.
    ciktim yollara, buz dolabi ariyorum. ayni buyuklukte buzdolabinin fiyati yaklasik; 2000-2800 tl. arasinda degisiyor.
    sinirden kendimi sikeceğim.
    gezinirken;

kucuk bir dukkan gordum.

buzdolabi-camasir makinasi ve kucuk ev aletleri tamiri yapilir.

normal sartlarda, pek guvenmem boyle yerlere.
    ama;
    kaybedecek birsey yok.
    girdim iceri, selam verdim. derdimi anlattim.
    elli yaslarinda bir amca. guler yuzlu.

- tamam bakalim. adresi ver.
    + amca. buzdolabi iki gundur calismiyor, hersey bozuldu zaten. ne zaman? bakariz.
    - hemen bakalim.

ciragi aldik, pikaba bindik. eve geldik.

amca, bakti;

- teknik servisi cagirdin mi?
    + evet.
    - en az 400-500 tl. istemislerdir.
    - ee..seyy.
    + neyse. bunu dukkana goturmem lazim.
    - burda yapamazmisin amca?
    + yaparim ama olmaz. ben emin olmam lazim, yapip deneyecegim. olsun, olmasin yarin getiririm.
    - tamam.

fiyat falan sormadim. amca aldi goturdu.
    sabahin korunde zil caliyor. actim kapiyi buzdolabini geri getirmis.
    selamlastik, girdi iceri.

- takma fise birkac saat. su almamis ama motoru temizledim, bakir borunun birini degistirdim, motordan giden iki boru tikanmis onlari temizledim, o delik yeri yamadim, gaz bastim.
    + eyvallah amca. bi sorun cikmaz isallah.
    - ne sorunu? cikarmaz. cikarirsa dukkani biliyorsun. gel utandir beni.
    + borcum ne kadar?
    - 70 tl.

ic ses- amca cikar tassaklarini yalamak istiyorum.
  • bir başkasının yaptığına hiç zarar ve bir halel gelmemiş gibi onu kendi kimliği, kisvesi ve yaptığı iş belli olmazcasına gizleyerek görmemişe döndüren ve kendi elinin izlerini yok ederek yaptığıyla adımlarını da silen mağrur kimsedir.
    daha mistik ve daha görünmez olmanın mesleğidir.
  • el emeği göz nuru işleri yaşatmaya çalışan insanlardır. "elden ele" geçer aslında yaptıkları zanaat, bu nedenle kıymetlidir. fotoğraflarla belgelenmiş birkaç zanaatkar görmek isterseniz buraya tık tık.
  • kimi sanatçıların, ama daha çok kıymeti kendinden menkul ,"ben sanatçıyım" iddiası taşıyanların, "onların yaptığı sanat değil zanaat" diyerek eserlerini küçümsediği "öteki" sanatçıları tanımladıkları kavram.
  • kaynagı net gorulemeyen bir çeşit felsefeye sahip olan, üzerlerine alçakgonulluluk ve fazilet bulaşmış el işçisi ustaların genel adı.
  • günümüzde grafiker, web tasarımcı, moda tasarımcısı gibi mesleklerin aslında dahil oldukları tanım.
  • geçmişte zanaat sayılan mesleklerin alaylısı olan, şimdilerde artık hem alaylı hem de mektepli olan kişilerdir. işin incelikleri tatbik ederek geliştirip öğrenen kişilerdir. hani meslek sırlarını, ustalarının kendilerine göstermesi ile vakıf olup geliştiren daha sonra kendileri usta olduklarında onlara aktaran. bir nevi hocadırlar.
  • kucuk atolyelerde el emegi goz nuru olayina kendini vermis uretken insan.
  • aranıyor.
hesabın var mı? giriş yap