• yale üniversitesi'ndeki ünlü bir time management profesörü konuyu ilk derste çok güzel bir şekilde anlatmıştır. konuk olalım bakalım dersine neler olmuş*

profesör derse girer. bir elinde bir kavanoz, diğerinde ise içi taş dolu bir şeffaf torba vardır. sessizlik sağlanınca taşları teker teker kavanoza doldurmaya başlar. ta ki kavanoz hiç taş alamayacak duruma gelene kadar. sonra sınıfa döner ve sorar.
    -bu kavanoz dolu mu?
    sınıfın büyük çoğunluğu "evet" diye cevap verir. profezör kürsünün altına eğilir ve bir küçük torbanın içindeki çakıl taşlarını çıkarır. dikkatli bir şekilde büyük taşların arasına dökmeye başlar. büyük taşların bıraktığı boşluklar çakıl taşları ile dolar. kavanoz daha fazla alamayacağı zaman yeniden sınıfa döner ve soruyu tekrarlar. duruma uyanan sınıf bu sefer "hayır" der. profesör masanın altına eğilir ve bir kova kum çıkarır. bunu da dikkatli bir şekilde kavanoz daha alamayıncaya kadar doldurur. yine sınıfa döner ve sorar. sınıf coşmuştur "hayır" nidaları yükselir. profesör bu defa masanın altından bir sürahi su alır ve onu da kavanoza boşaltır. sonra sınıfa döner:
    -bugünlük dersimiz bu kadar. ne öğrendiniz?
    kimse cevap vermek istemez. önlerden biri atılır:
    -ne kadar yoğun olursak olalım zaman yaratmak bizim elimizdedir.
    -yanlış. eğer önce büyük taşları koymazsanız daha sonra onlara yer kalmaz*
  • şirketlerin muhteşem bir şekilde başarılı olarak yönettikleri olaydır. cebinize blackberry vb telefonu koyarlar, elinizin altına da bir güzel notebook'unuz verirler, hani biraz ünvan birazcık da piyasa şartlarına göre fazla maaş ile haftasonuzu, akşamınızı yönetirler. siz, üzerinize aldığınız sorumlulukları daha 20 sene önceye kadar 2-3 kişinin yaptığı işleri exceller, wordlerle harmanlayıp sığması mümkün olmayan bir mesai süresine sığdırmaya çalışa durun şirketler etkili zaman yönetimi sizin üzerinde başarı ile uygularlar.

bir gün uyanıp da aydınlandığınızı hissettiğiniz an; paradigmanızı mesai saatinden 24 saat, 31 gün, 12 aya çıkarıp da üstüne üstlük ailenize, sevdiklerinize, arkadaşlarınıze ayıramadığınız ama delice akan zamanı fark edip, gidemediğiniz filmleri, konserleri düşündüğünüzde yepyeni bir zaman yönetimi kavramı aklınıza gelir. nasıl da etkisiz bir zaman yönetimi yaptığınız; hayatın nasıl da şirketler tarafından yönetildiğini fark edersiniz.

hadi bakalım; ihtiyacınız olmayan ve maaşınızı saymak için çalıştığınız onca şey mi yoksa ama parıltılı şeylerden uzak ama kendinize ait olan zaman mı kazanacak ....
  • eğitimi alındığı esnada, eğitmenin katılımcıların sorularına ön hazırlık yapması gerektiğini düşündürtecek alternatif öğreti.

şöyle ki;

eğitmen: evet arkadaşlar hayır demeyi öğrenmeli, hayatınızdaki olayları önem derecesine göre sıralayarak zamanınızı etkin kullanabilmelisiniz!
    katılımcının biri: ben bir şey soracağım...
    eğitmen: lütfen buyrun...
    katılımcının biri: ben 15 yıldır bu kurumda muhasebe uzmanı olarak hizmet veriyorum, evliyim ve 4 tane çocuğum var...
    hepberaber: allah bağışlasıııınn.
    katılımcının biri: teşekkür ederim. herneyse... benim ailem 2 üstümüzde, eşimin ailesi yan dairede oturuyorlar. sabah yedibuçukta evden çıkıp servisle yaklaşık bir saat yirmi dakikada işe gidiyorum. sonra akşama kadar, hesapları kontrol edip sürekli olan işlerle ilgili şubelere çözüm bulmaya çalışıyorum. akşamın nasıl geldiğini bile anlamıyorum. bazen mecburen mesaiye de kalıyorum. akşam servisle eve dönüş, trafik sebebi ile biraz daha uzun sürebiliyor. genelde saat sekizde bazen biraz daha geç evde olabiliyorum. üst baştı, yemekti, temizlikti oydu buydu derken saat on oluyor. biraz önce bağışlanması konusunda temennide bulunduğunuz çocuklarla ilgilenelim derken 12 gibi koltukta sızıyorum. ve hafta içi her günüm aşağı yukarı bu şekilde geçiyor. ara sıra eve misafirlerin , aynı apartmandaki akrabaların gelmesi durumları da var tabii.
    hafta sonunu hiç anlatamıyorum bile, sabah kalk, çocukları gezdir, temizlik yapılırken ayak altında durma, akrabaları gez, yemek ye, dinlen daha bir çok şey. herşey iyi güzel, eğitimi alıyoruz, hatta o kaseye taşları kumları doldurdunuz mis gibi oldu rengarenk. peki benim için sorarsak bu bilgi gercek hayatta ne isime yarayacak ?
    eğitmen: hımm, demek 15 yıldır bu kurumda çalışıyorsunuz?
    hepberaber:???
  • sagladiklari:
    -artan verimlilik
    -dusen stress
    -beynin huzurlu olmasi
    -daha fazla tatmin =]
    -kontrol hissi
    -daha az rahatsiz edilme
  • eger i$yerinde duracell tav$ani gibi devamli "taym menıcımınt! taym menıcımınt!" diye dolanan hobbit boylu kender kilikli egitmenler varsa, taktik gezli bir spas-12 assault shotgun ile kirmizi i$igi tam cemcuk agizlarinin ortasina ni$anlayip bir duke nukem* edasi ile "manage this!" deyip tetige basma duygularina tavan yaptiran bir olgudur.

hadi ben zamanimi optimize ettim, nefis program yaptim; kopru yolunda $eridinden baydigi icin sola gecen ve bu esnada sol aynayi aksesuar zanneden orospu cocugu yuzunden tikanan trafikte harcadigim 2 saati kim optimize edecek a benim kender yarragim?
  • bunu ne kadar iyi başarırsanız, hayattan o kadar keyif alırsınız. kendinize zaman ayırabildiğiniz her an sizi daha mutlu ediyor çünkü.
  • varligini ogrendigimden beri yapmayi istedigim sey..evet,aylardir yapamadigima gore yapmam gerekiyo benim bunu galiba..neyse biraz sozlukte takiliyim,sonra yaparim..*
  • 0. plan yapmak
    1. hedefler olusturmak
    2. oncelikleri saptamak
    3. zaman cizelgesi yapmak
    4. hayir diyebilmek
    5. isleri ertelememek
    6. isbirligi yapmak
    7. gereksiz mesgul eden seyleri kontrol etmek
    8. duzenli ve disiplinli olmak
    9. gozden gecirmek
    10. zamani verimli kullanmak.
  • " bugünün işini yarına bırakma"
    iste zaman yönetimi budur.

bir örnek vereyim :

kendisini sevmedigim ama basarisini cok takdir ettiğim bir arkadaş vardır.
    bu çocuk bir iki yıl içinde 2 dil öğrendi. anadil gibi. ustelik okulunu bitirdi bu arada. işte kariyer yaptı yine ayni zaman diliminde. ozel hayatında da bayagi renklidir gezer tozar. uçan kaçan kurtulmaz o derece.

benim zaman yonetimim kotu oldugu icin haliyle dikkatimi cekti ve inceledim.
    cok baskin bir huyu var
    " asla hicbir işi ertelemez"

mesela bir sey ogrenecekse yarin baslamaz. hemen simdi oturup başlar.
    bir film tavsiye mi istedi. yarin izlemis olur.
    bir tatil beldesini mi sordu sana, haftaya kesin ordadir.
    mesela diete pazartesi baslamaz yada spor yapmak icin hafta sonunu beklemez iş çıkışı yürür hemen.

kendime de uygulayim dedim. ise yariyor tavsiye ederim.

bir isi bitirmenin tek kurali : hemen yapmaktir.
  • bir kavanozun içine büyük taş parçaları, çakıllar ve kumun hangi sırayla yerleştirileceğine dair oluşturulan zamandan tasarruf ve azami fayda sağlayan yasa. vakti zamanında yolu siyasaldan iibf'den geçen hemen herkese anlatılmıştır bu mefhum.
hesabın var mı? giriş yap