• son hard rock gitar idolü.

zakk wylde'ın biyografisi bir kişiden ziyade gerçeğe dönüşen imkansız bir hayali anlatır. albümlerini dinleyerek büyüdüğü ozzy tarafından 20 yaşında, kendine örnek aldığı iki önemli gitarist tonny iommi (black sabbath) ve randy rhoads (ozzy'nin solo kariyeri)'un yerlerini doldurmak için işe alınır. daha 21 yaşındayken ozzy'le ilk albümünü (no rest for the wicked) çıkarır. bu 14 sene içinde birçok müzisyenle çalışıp, bir dolu albüm çıkarır. fakat gitarın asıl ustaları lynyrd skynyrd (tarihi hatırlamıyorum) ve allman brotkers'la (1993) birlikte verdiği iki konser vardır ki, bu grupların herhangi biriyle çıkmak bir gitaristin kendine belirlediği ulaşılamaz hayaldir.

hala ozzy'le birlikte çalıyor, fırsat buldukça da kendi kurduğu black label society grubuyla albüm çıkartıyor. heavy metal'in içinde olmasına rağmen hiç bir zaman petrucci veya malmsteen gibi legato gitaristi olmadı. pentatonic gamlarda supersonic gezintileri, hard rock hatta country riffleri ve chicken picking'deki ustalığıyla hep o modası geçmiş gitar kahramanlarından sonuncusu olmayı üstlendi.

bu adamı farklı kılan en önemli özelliği, en ağır tempolara sahip şarkılarında bile solo atarken hızda limit tanımaması, ağırla hızlıyı birleştirişinde çığlıklar içindeki ruhun dilinden konuşması.
  • dünyanın en yetenekli öküzü.
  • riff denilince aslında kendisinden önce van halen'a sıra gelmeden jimmy page, tony iommi, ritchie blackmore gibi şahısların sayılabileceği bir liste çıkarılabilir daha da bilinçli bakmak gerekirse. kaldı ki van halen dahil bu adamalrın hepsinden etkilenmiş ve hala müziğinde kullanan bir adamdan bahsedilmekte. kullandığı tonların farklı ve daha sert olması bunun anlaşılmasına engel olmuyor. hele ki bir riff'in basit tutulması o riff in güzel olmadığına işaretse sonuç olarak money for nothing veya smoke on the water ın kötü rifflerle dolu birer şarkı olduğuna varılır. zaten dünyanın en iyi riff üreten gitaristi gibi bir iddia için krallık dururken neden lordluk ünvanına layık görülsün ki? velhasıl bu wylde efendiden çok daha iyi riff yazan insanlar oldu, olacaktır da ama kişiliğinden ayrı bir yerde değerlendirilerek zakk wylde abilerinden aldığı mirası onların bir adım ötesine geçerek icra eden ve şu durumda daha iyisi çıkana kadar benim müzik anlayışıma göre şu anki piyasada "riff lordu" sıfatını hakeden bir adam olarak kalmaya devam ediyor. sezarın hakkını sezara vermek gerek.
    (bkz: sonic brew)
    (bkz: stronger than death)
  • alkolü bırakınca ingilizce konuşmaya başlamış adam. bildiğin manalı cümle kurabiliyor artık.
  • kendisiyle sozluk banner'i sayesinde tanistigim bu gitarist adamin ciddi ciddi dolgun memeleri bulunmaktadir, ya da fotograf yanilsamasidir ya da gozlerim bozulmaktadir.
  • wikipedia'da yazdığına göre lisedeyken çoğu kez okuldan gelip, ertesi sabah tekrar okula gidinceye kadar gitar çalar, sonra da okulda bütün gün uyurmuş.

benzeri bir şeyi disenchant'in gitaristi ali özen için de duymuştum bir arkadaşından. demek böyle böyle büyük adam olunuyor.

zakk'in söylediğine göre ozzy ile ilk tanıştıklarında, zakk daha gitarını akord ederken gruba kabul edilmiş. ancak gazetecilerle sürekli taşak geçmesiyle ünlü olduğundan gerçek bilinemiyormuş.

edit: wikipedia'da metal kişilerinin geçmişlerini okumayı sanırım alışkanlık edinmişim ben yau.

geçende okudum, dave mustaine de metallica'ya ilk kabul edilişi hakkında zakk'le aynı şeyi söylemiş.

"ya işte ben o zamanlar 20 yaşındayım, bu ibneler de 18 falan, ben burda akord ediyorum gitarı onlar içerde oturuyolar, ben bi geldim james'le lars "tamam alındın" demez mi? "e hadin madem gidek içek" dedim ben de" demiş.

bütün lead gitaristlerin yaptığı bi geyik galiba bu?
  • bir bölümde olsa (bkz: sons of anarchy) ' de oynaması gereken yaşayan efsane .
  • ozzy osbourne un live and loud konserinde "mr crowley"nin solosunu oyle bir atar ki gitari bir daha elinize almaya korkarsiniz..bu soloyla randy rhoads a saygi durusu yapmistir.ozzy nin no more tears albumunde dokturmustur kendileri.
  • ayrica aslan parçasıdır. https://www.instagram.com/p/bdrdka7dsyo/
  • gitar koleksiyonuna nadide bir parça katmış olan gitarist.
hesabın var mı? giriş yap