• bir amerikalıyla tanıştım. adam askermiş eskiden. (bkz: us air force) türkiye deyince, zakho'yu biliyor musun, oraydaydım 1990'lı yıllarda diye anlattı uzun uzun.

ne yapıyordun diyorum? kürtlere yardım ediyorduk, saddama karşı örgütlüyorduk, silah vs. sağlıyorduk diyor. vay anasını dedim. burnumuzun dibinde neler oluyormuş.

google maps'e göre uludere'ye 100 km zaho. o da yolu uzatıp sınır kapısından geçersen...

90'lar diyorum lan.

(bkz: çekiç güç)
  • bir zamanlar pkk kampı kurulu olan ve su anda turk mobil hatlarının calıstıgı tek ırak kenti.
  • habur sinir kapisi'na 12 km mesafededir.
  • habur'dan geçildiğinde ilk ulaşılan ırak kenti; şu sıralar barzani kontrolündedir.
  • sınıra yakın olması münasebetiyle bol miktarda otel ve lokanta barındıran, kürtlerin yaşadığı bir kuzey ırak şehri. bol miktarda ülker, kent, arçelik, beko, istikbal ve sibel can'lı reklam panoları vardır. halkının azımsanamayacak bir kısmı türkçe bilir. dükkanların kepenkleri tek tiptir. monaco forması formatındadır. yani çaprazlamasına parçalı. ama kırmızının yerine turuncu ya da mavi vardır. müzik marketlerde türkçe kasetler bulunabilir. ibrahim tatlıses, sibel can, kıraç, mahsun kırmızıgül vb. ayrıca bir adet tatlıses lahmacun salonu vardır.
  • şöyle enfes bir şarkıyı söyleyen bir garip kadın.

şarkı editi: dayanamadım bir daha arttırıyorum. şurdan
  • vergili bir ülkenin vergisiz bir ülkeyle arasında olan sınır kentidir. gidilesi alışveriş edilesi bir yerdir ama karıncalara dikkat ona göre.
  • ariel sabarın babamın cenneti isimli aile biyografisi kıvamındaki müthiş kitabından öğrendiğim yer.yahudi-müslüman kürt kardeşliğiyle yıllarca beraber huzurla yaşanmış lakin 2.dünya savaşı yahudilerinin israile gönderilip vatansızlaştırıldığı memleket.(vatandaşlık haklarından feragat ettiklerine dair belgeler hazırlanmıştır) kürt yahudilerinden hiçkimse bir daha zahoya dönememiştir.şimdiki değil de eski hallerini görmek isterdim zaho...
  • yakın zamanda ırakın başkenti bağdatın 470 kilometre kuzeyinde bulunan zaho yakınlarında norveçli petrol şirketi dno tarafından açılan petrol arama kuyularında petrol yatağına rastlandığını açıklandı.
  • hayatımda bu kadar çirkin bir şehir bir daha görür müyüm bilmiyorum. gerçekten çirkin.
hesabın var mı? giriş yap