• dün istanbul'daki bir şubelerine uğradığımda, çalışanlarından birinin trans bir kadın olduğunu görünce çok mutlu oldum. personel alımında neredeyse hiçbir markanın yanına yanaşmadığı bir seçimi gerçekleştirdikleri için inanılmaz sempatimi kazandılar.

uzun süredir kendilerinden pek bir şey almıyordum, ama sırf bu yüzden kendilerinden alışveriş yapacağım. hem tebrik ediyorum hem de başka markalara örnek olmalarını diliyorum.

ekleme: git'çiğim haber etti, cosmo home da trans bir kadın elemana sahipmiş. destekleyelim.

2. ekleme: i am not a lady i am a wolf haber etti, tekin acar da böyle bir çalışana sahipmiş. (ülkeye dair umutlarım arttı bugün!)

3. ekleme: meğer böyle başka yerler de varmış, yazarlar haber ettikçe öğrendik, mutlu olduk! bilhassa kozmetik alanında gey çalışanlara rastlayabiliyorduk (geylerin yalnızca kozmetik, parfümeri, giyim gibi alanlarda işe alınması zaten apayrı bir sorun) ama trans/travesti çalışanlara sahip yerlere pek rastlayamıyorduk. o yüzden şu güzide yerleri sıralıyorum efem.

istabul mac - haber eden kelebek kanadi tamircisi (gey çalışan epeyce görmüştüm ama travesti/transseksüellere de yer açmış olmaları çok daha iyi)

izmir iflormar - haber eden yipyipyip ve bu son olsun

istanbul migros - haber eden aysetatilecikti

ve en güzeli (umarım gerçektir!) izmir büyükşehir belediyesi'ne bağlı otobüslerden birinin şoförü trans imiş - bilgiyi veren faydasi olmayan klisenin papazi

görüldüğü gibi, alınacak çok yol var ama şimdilik bu konuda en az tutuculuk sergileyen kozmetik alanı olmuş. darısı memuriyetin, bankaların, inşaat şirketlerinin başına!

4. ekleme: geldikçe geliyor!

izmir'deki otobüs şoförü doğrulandı, başka görenler de olmuş.

nick'inin belirtilmesini istemeyen bir suser, ankara'daki bir toyzshop'ta da bir trans/travesti satış görevlisi olduğunu, üstelik çocuklar dahil herkesin durumu kanımsamış olduğunu söyleyip mutlu etti.

vodianova, izmir golden rose'un adını verdi.

öte yandan dama cikan kedi çok haklı olarak, istemeden de olsa, bu insanlara saldırmak isteyenlerin de işini kolaylaştırmış olabileceğimi söyledi. (yerlerini belirtmiş oldum çünkü böylece.) ne yapsam bilemedim. bir yandan nasıl bir şeyi beğenmediğimizde sözlüğe yazıyorsak, bir şeyi takdir ettiğimizde de buraya gelip yazmamız gereketiğini düşünüyorum. en basiti bu sayede böyle başka nereler var onu öğrendik, alışverişlerini buna göre düzenleyecek pek çok insan tanıyorum. ama türkiye gibi bir ülkede, yerlerini söylemek bile riskli oluyor. o yüzden şube adlarını silip, yalnızca markaların adlarını bıraktım.
  • geçen gün kahvaltı yaparken suratıma sıkılan spreyin markası. evet bişey çıkarmışlar ben sucuklu yumurtaya abanırken arkadaş suratıma püskürttü. noluyo amınakoyim derken yüzümde greyfurt serinliği hissettim. ağız spreyi gibi bir şey ama surata püskürtüyormuşsun. olayı oymuş. ne sikime derman püskürtünce ne oluyor pek anlamadım. inceden hoşuma da gitti ama. bana böyle gereksiz şeylerle gelin, çayın yanında iyi oluyor.
  • fransa'nın en ucuz ve en dandik markalarından biriymiş.
    bunu öğrenince, üstelik misal 12 liralık ürünlerin burada 45 lira olduğunu filan da duyunca sinirlerim bozuldu, dudaklarım kurudu, ellerim kırıştı ve saçlarım matlaşıp cansızlaştı. göz altlarımda torbacıklar oluştu.
    bütün bunları onarmak için ise yine kozmetik ve bakım ürünlerine ihtiyaç duyuyorum.
    hayat zor.
  • ürünleri kaliteli ama satış politikaları çok kötü olan kozmetik firması.

doğum günüm sebebiyle her sene bir ürün hediyesi ve çeşitli fırsatlar sunarlar. bu sene de 2 veya 4 ürün alıp 1 veya 2 ürün ödeme fırsatı tanımlamışlar. son derece alerjik bir cildim olduğu için senelerdir anca high end markalardan birinin aşırı pahalı fondotenini kullanabiliyorum. alerji yapmayan bir tek onu bulabildik. fakat o seri piyasadan kalktığı için başka bir ürün arayışım vardı. ve yves'in yeni çıkan serisine bir şans vermek istedim. ürün 70 liraydı. yanında aynı fiyattan pudrasını da kampanya kapsamından hediye ettiler. danışman 1 ürün daha alırsam 1'ini daha hediye edeceklerini söyledi. ben de krem vs. kullanamadığım için tırnak bakım ürünleri veya şampuanlara yöneldim. aldım kasaya geldim. kadın "ama bu ürünler fiyat dengesini bozuyor avantajlı olmaz böyle yüksek fiyatlı bir şeyler alın" dedi. dedim "yok başka bişi beğenmedim ayrıca ürün 30 lira yani avantaj da benim avantajımsa bunu seçeceğim." danışman "malesef bu şekilde satamam 70 liralık bir şeyler bakarsanız yararlanabilirsiniz" dedi. e zaten 70 liralık fondoten alıp ikinci ürünü ücretsiz almışım. sen bana bir hak daha veriyorsun ama o da 70 lira olsun diyorsun böyle bir şey olabilir mi yahu? neyse dedim tamam parasıyla ödeyeceğim, o zaman da "ürünleriniz 30 lira tutuyor, 60'a tamamlayın 20 lira indirim yapalım 40'a alın" dedi. eh dedim ona da peki. gittim 22 liradan 16 liraya düşmüş maske ve 18'den 13'e düşmüş bir saç kremi alıp 60'a tamamladım. fakat ne göreyim kasada hesap 70 çıktı. o an idrak edemedim tabi totalde diğerleriyle birlikte 120 lira ödedim çıktım. ama aklım takılınca fişe bir bakayım dedim. benim 16'ya düşen kremi 22, 13'e düşen kremi de 18 geçmişler. hemen mağazaya döndüm dedim bir yanlışlık var bu ürünleri fazla geçmişsiniz. ben çatır çatır alışveriş yaparken etrafımda pervane olan cildime övgüler yağdıran danışman bir anda bozulup terslenerek "yanlışlık yok size indirim yaptık o yüzden indirimli fiyattan geçmedik üstelik şampuan da hediye ettik" dedi. ulan şampuanı ben mi istedim torbaya sen koymuşsun benim haberim yok. "peki şu an bu ürünlerin fiyatı ne?" dedim mırın kırın etti "16 lira" dedi. "x bir müşteri kaça alıyor" dedim. "16 lira" dedi. "siz bana nasıl 22 liraya satarsınız o zaman" dedim. "e ama kampanya böyle hem şampuan hediye ettik" dedi. fazla da çekişmek
    lüzumsuzdu çektim gittim. sen 20 lirası benden deyip bana zorla mağazandan ürün aldırıp sonra onu bana halihazırda sattığın fiyattan fazlaya veriyorsun. bu indirim mi? bu adam akıllı müşteriyi manipüle etmek. ben oraya 120 lira bırakmışım 10 liranın derdinde değilim. yapılan ayıp zoruma gidiyor. ayrıca derdindeyim de be! ben para kazanmak için nelerle mücadele ediyorum niye derdinde olmayayım ki? sen beni manipüle edip de gereceğine bırak ürünü tanıt satışını yap. ben zaten belliki almak için gelmişim oraya. üzüldüm cidden. twitterden durumu bildirdim ama ilgilenmediler tabi. bir daha da gideceğimi sanmıyorum.
  • 'iv roşe' diye okunur genjler.
  • hayvanlar üzerinde deney yapmadığı, tamamen bitkisel ürünleri kullandığı için tercih edilmesi gereken markalardan. en azından cildinize sürdüğünüz şeyle hem sağlık açısından hem de vicdanen rahat edersiniz. daha önce mac, clinique ve channel ürünleri kullanan biri olarak rahatlıkla söylebilirim ki arada kalite olarak bir fark yok. kayısılı peelingi (benim cildim için) mucizevi sonuçlar verdi. farları çok hoş bir ışıltı veriyor, mac'ın yerini tutuyor ve yarı fiyatına.

her şeyden önemlisi yves rocher müşteri memnuniyetini konusunda kesinlikle başarı hikayesi. çalışanları çok özverili, kart sahiplerine indirimleri ve kampanyaları işe yarar.

not: lütfen, daha güzel olmak için hayvanlara işkence yapan markaları tercih etmeyin, bu tür markaları seçin. bırakın iç güzelliğiniz de yüzünüze yansısın, başka bir canlının canı yanmasın.

zöge: yves rocher yetkilileri çin pazarında deney yaptıklarını mail ile de itiraf ettiler. aldığım tüm ürünleri iade ettim. yanlış yönlendirme için sözlük ahalisinden özür dilerim. bu markayı tercih etmeyin.
  • candır, kandır, ansızın mutlu edendir.

kapı çaldı, baktım kapının önünde bir adam, elinde de bir paket. ben bir paket beklemiyordum ki diye diye imzaladım kağıdı kavuştum paketime. yves rocher'dan gelmiş meğersem. bir şey sipariş etmedim dedim ama heyecanla açtım kutuyu. içinden duş jeli çıktı! ne alaka diye merak ettim, maillerime baktım. 'yves rocher'den özür mektubu' başlığı ile mail gelmiş. en son internet sitelerinden bir alışveriş yapmıştım. 2 gün içinde kargoya verilecek demişlerdi 4 günde verdiler. bende bunun için mail atmıştım. gecikmeden dolayı özür dilemişler, üzülmüşler ve hediyeyi kabul etmemi rica etmişler.

hangi firma böyle bir jest yapar ki? hemde minik bir gecikmeden dolayı valla maillere bile cevap vermezler.

ısırırım yves rocher seni !
  • trans bireylere iş olanağı sağlayarak gönlüme taht kuran marka. istanbul'da bir kaç mağazasında denk geldim, sevinçliyim. ayrıca beşiktaş mağazası sokak hayvanlarına sıcak bir yuva oluyor gündüzleri. frambuazlı duş jelin kadar tatlısın kız yves rocher...
  • ne hikmetse herkesin birdenbire icinden guzel seyler yazasi gelen firma
hesabın var mı? giriş yap