• psikanalizde kişi veya toplum için tehdit oluşturabilen ve bu nedenle kabul edilemez olarak değerlendirilen cinsellik ve saldırganlık dürtülerinin toplumca kabul edilebilir hatta arzu edilir olan kanallara yönlendirilerek yeniden şekillendirimesi ve içgüdüsel olmayan öğrenilmiş dışavurumlar biçimine dönüştürülmesi
  • savunma mekanizması olanı, özünde saldırganlık olan bir kişinin boksörlük yapması, teşhircilik merakı olanın "sanat için soyunma" gibi eylemlerde bulunması şeklinde örneklendirilebilir.
  • freud denen mübareğin, yüceltme öğretisiyle ilgili ilginç bir yoruma rastladım. yazıda özetle diyor ki: freud'a göre, libido doğrudan sekse harcanırsa, sanatsal yaratıcılık gibi alanlarda kullanmaya yetmez. hem kültürel gelişim, hem kişilik gelişimi için cinsellik dizginlenmeli ve yönlendirilmelidir.

bunu açıklarken freud'un çalışmalarında çileci bir anlayışa varan titizliğine, cinsel dışavurumunu sadece 30-40 yaşları arasında gerçekleştirdiğine vurgu yapılmış.
  • "yüceltme, nesne libidosuyla ilgili bir süreçtir ve dürtünün bir başka hedefe yönelip cinsel doyumdan uzaklaşmasından ibarettir. bu süreçte vurgu cinsel süreçten uzaklaştıran sapmadadır. idealleştirme, nesneyi büyüten ve ruhsal açıdan ululaştıran bir süreçtir, bu arada nesnenin doğasında bir değişme olmaksızın. idealleştirme ayrıca ben libidosu alanında olabileceği gibi, nesne libidosunda da olabilir. örneğin, bir nesneye cinsel açıdan aşırı değer verilmesi o nesnenin idealleştirilmesidir. demek, yüceltmenin dürtüyle ilgili bir sürece işaret etmesi ve idealleştirmenin nesneyle ilgili bir süreç olması açısından, iki kavramı birbirinden ayrı tutabiliriz. (freud)

.. nevrotikler tam da yüceltme gizilgücü düşükken, bir ben ideali oluşturmak yoluyla , dürtülerine devasa yükseklikte talepler dayatılan kurbanlardır.

..yüceltme, ben'in taleplerini, işin içine bastırmayı katmaksızın karşılamanın bir yoludur. (freud)"
    (freud ve felsefe- ricoeur)
  • "yüceltme yine de bir dürtünün tatminidir, bastırmaksızın tatmini. diğer bir deyişle, şu an, sizi sikmiyorum, sizinle konuşuyorum. güzel! sizinle konuşurken sizi sikiyormuşcasına tatmin oluyorum. anlatmaya çalıştığım tam olarak bu. aslında bir soru ortaya çıkıyor ki, gerçekte sizi sikiyor muyum sikmiyor muyum?"" (lacan- psikanalizin dört temel kavramı)
  • yüceltme mekanizması ile ilkel nitelikteki eğilim ve istekler doğal amaçlarından çevrilerek, toplumca beğenilen etkinliklere dönüştürülürler. bu yolla ego, boşalımı engellemeksizin ulaşılmak istenen amacı değiştirir.
    yüceltilmiş dürtülere dolaylı yollardan da olsa boşalım sağlanır, oysa başarısız savunma mekanizmalarında dürtülere çıkış yolu bulunamaz. buna karşılık yüceltme mekanizmasında özgün dürtü ortadan kalkar, çünkü kendisine ait enerji başka bir amaçla kullanılır.(bkz: sterba)
    oluşum aşamaları:
    1.gerçek amacın ketlenmesi
    2.cinsel ya da saldırgan niteliklerinin etkisiz duruma getirilmesi
    3.ego tarafından enerjiye yeni bir biçim verilmesi
    bir ressamın doğadaki süreci kağıt üzerine aktararak bu süreci “öldürmesi”, yıkıcı eğilimlerin yüceltilmesine örnek olarak gösterilebilir. bazen özgün içgüdünün karşıtı olan bir etkinliğin, özgün içgüdünün yerini aldığı da görülebilir. özellikle uygarlaşmış kişilerde görülen bazı tiksinti tepkileri buna örnek olarak verilebilir. toplumun onaylamadığı bir istek ters yöne çevrilerek istek duyulan kişiye ya da duruma karşı olumsuz bir tepki geliştirilir ve böylece, bir içgüdünün gücü tam karşıtı bir yönde işleyebilir.
    (bkz: sublimation)
  • (bkz: sadece elle tutulur entryleri getir)

zannımca geri gelmesi gereken bir opsiyon.
  • ulutma değildir.
  • eğer parametrelerle oynayıp v=1 yerine v=10 yaparsanız "oylaya oylaya gelin cocuklar fake parametre verip ibnelik yapmayin cocuklar" yazısını çıkartan olay
hesabın var mı? giriş yap