• maçı seyreden kişide 'aha şimdi pataküte girecekler birbirlerine' izlenimi uyandıran satranç türü.*
  • şunu izledikten sonra oha dediğim satranç türü.

https://www.youtube.com/watch?v=gl-uwmw4yma
  • performans satrancıdır. bu oyunlar doğal olarak kitaplara falan girmez, çünkü o kadar hamle derinlikleri yoktur. daha çok ezber oyunlarından gider. sonrası hızlı düşünme ve hareket etme gerektirir. ayrıca zamanı da optimum kullanmak lazım.
  • internette oynadığınızda kalıplaşmış 10-15 hamleniz olur. sonra ona göre devam edersiniz. bu oyunlarda laga ve mouse'un iyi kavranılmasına dikkat etmek gerekir. bu iki etken iyiyse biraz da biliyorsanız satrancı oynadıkça ve kazandıkça zevkten dört köşe olursunuz.
  • eger karpal tünel sendromu zaten bileginizde mevcut ise, internetten oynarken devamli yenildiginiz hizli satranc turu. o durumlarda turnuvalardan uzak durmak gerekir.
  • hızlı satrançta en önemli unsur açılış bilmektir. eğer çok zaman harcamadan açılış hamlelerini hızlıca tamamlayıp oyun ortasına geçtiğiniz zaman rakibinize büyük avantaj sağlıyorsunuz. açılış bilginiz ile lichess'de 1800 - 1900 bandına kadar ilerleyebilirsiniz.
  • 5 dakika ile başladım yıllar önce. 5 dakika belirli bir süre sonra çok hafif geldi ve bende 3 dakika ile devam ettim. zaman zaman 1 dakikayı deniyorum ama 1 dakika tamamen ezber ve düşünce yok gibi bir şey. bazen 5 dakika oynuyorum ve rakiplerim 5 dakikayı tüketirken benim 2-2,30 dakika zamanım oluyor. 3 dakika hızlı düşüncemi geliştirdi ve derin hamleleri daha hızlı düşünmeyi öğretti.
  • klasik satranç seven biri olarak, yıldırım satranç hiç sevmediğim bir türdür. çünkü satrançtaki oyuncu başarısının temeli oyunu okuyabilme kabiliyetine bağlıyken, yıldırım satrançta bu imkan düşünme süresinin doğru düzgün oyunculara verilmemesiyle ortadan kaldırılmıştır.

geriye ezbere dayalı ve tamamen içgüdüsel olarak karşılıklı oynanan bir satranç maçı kalır. bu durumun da satrancın ruhuna aykırı olduğu fikrine sahip olduğum için yıldırım satrancı oynarken veya izlerken keyif almam imkansız.
  • sevdiğimdir.. lakin turnuvada saate abanıp kıranların gözüne seri bir hareketle fili sokmak isterim..
  • lichess sayesinde pc, android ve ios üzerinden rahatlıkla günün her saatinde oynanabilen satranç maçı.
hesabın var mı? giriş yap