• 2000'lerin ortalarında yayınlansaydı, lost gibi patlama yapabilecek bir potansiyelde diziymiş ama şu haliyle 2. sezonu göremez gibi (showtime hiç acımaz). her bölüm sürekli bir gizem ortaya atılıyor ama teoriler üretip diziyi canlı tutacak o seyirci kitlesi kalmadı. o güzel insanlar o güzel streaming service'lere binip gittiler, netflix'in vasatlığına, disney'in marvel'ına kaldık.
  • spoiler alert

-------

"there is no book club????"

ahahahaahhahahahaahahhaah

-------

spoiler alert
  • ratched tadi veren bir psikolojik gerilim dizisi.

1996'da new jersey'de yasayan bir grup lise kiz takiminin ucaginin seattle, kanada yakinlarinda kaybolmasi ile yasanan olaylar ve bugune kalan saglar arasindaki ilginc dinamikleri anlatiyor. juliette lewis'i ekranda gormek cok zevkli.

--- 1 ve 2.ci bolum spoiler ---
    en psikopat karakter misty olacak bence.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

açlıktan öleceklerken geyiğin gelmesi (kendini feda edişi) ama içinin çürümüş olması ile ayının kendini feda edişinin, içinin çürümüş olmaması ve beslenmeleri bence şu nedenden;
    hristiyan kız adadaki tek tanrı inananıydı. zaten cadı çağırdıklarında da incil ile lottie'yi durdurdu. orada lottie'nin dediği gibi kan gerekiyordu. aslında van'a saldırıdan sonra muhtemelen ayı gelecekti ama van ölmeyince ödüllerini alamadılar. geyik çürük geldi. “birini kurban etmezseniz aç kalırsınız” uyarısı.
    sonra yobaz kız tangırdadı dfsdfsf
    artık dua etme ritüelini de lottie ele geçirmiş oldu.

bu arada jackie'nin kibritçi kız hikayesine gönderme ile ölümü çok üzücüydü.

dizide en tehlikeli tip misty değil bence. shauna. hep soğukkanlıydı. ayrıca misty'nin gençlik halinden ne kadar nefret ediyorsam yetişkin halini o kadar seviyorum.

christina ricci ve juliette lewis çok iyiler. genç oyuncular da bence çok çok iyiler. ayrıca doksanlar müzikleri ile de dizi akıp gidiyor.
    --- spoiler ---
  • tesadüfen görüp şu ana kadar çıkan 5 bölümü izlediğim showtime dizisi. önemli bir potansiyeli mevcut. izlenir.

edit : genç misty karakterini oynayan oyuncu baya yetenekli bu arada. nereden tanıyorum diye kendime sorarken imdbden baktığımda shameless dizisinde carl'ın manyak sevgilisi olduğunu gördüm. baya değiştirmişler kızın tipini.*
  • ufak tefek aksaklık ve mantık hataları hariç muazzam akıcılıkta ilerleyen bir ilk sezondan sonra güzel başlayan ikinci sezonuyla dizi sektöründe adından daha çok söz ettirecekmiş gibi duran showtime yapımı.

--- spoiler ---

2. sezon 2. bölüm sonu dizi tarihine geçecek kadar mükemmeldi. insan eti yeme şölenine katılmayan tek bacaklı koç, aralarındaki en zayıf halka olması ve dolayısıyla bir sonraki kurban olabilme düşüncesinin verdiği anksiyeteyi iliklerime kadar hissettirdi, inanılmaz oynamış steven krueger.

--- spoiler ---
  • yellowjackets, lost'tan etkilendiği belli olan ve ama lost'ta bulunmayan bir huzursuz edicilik, irkilticilik duygusunu da en azından ilk sezonunun tamamında kotarabilen iyi bir çalışma.

dizinin en önemli eksilerinden birisi bir şekilde dizinin güçlü yanlarını da oluşturuyor. muhakkak ki 90lı yıllarla alâkalı nostalji hissini bilerek kaşıyan hikâye bir yandan bu nostalji ve "geçmiş ne güzeldi" hissini sürdürürken ve onu örneğin o yıllara ait çeşitli şarkılarla vb. desteklerken bir yandan da hiç bir şeyin göründüğü gibi olmayabileceğine dair hem karanlık, hem rahatsız edici ve insanda hoşlanma hissi dahi yaratmayan karakterleriyle örneğin lost'un hiç bir zaman göze alamadığı bir çizgide tamamlanıyor. dizideki sağlıksız insanlar, sağlıksız ilişkiler, samimiyetsizlik, iticilik, rahatsız edicilik hikâyenin klişe havasını kurabiliyor, ancak bu klişeler- örneğin gençlerin karakterleri, tiplemeler, kıskançlık vb- bir şekilde dizinin rahatsız etme, huzursuzluk yaratma amacına da hizmet ediyor.

dizi, insan insanın kurdudur sözünün ne kadar gerçek olduğuna dair bir onaylama bir yandan; bir yandan da en azından abd dizilerinden vb alışık olduğumuz bütün gençlik rütüelleri, partiler, seneler sonra bir araya gelmeler, aile kurmalar, sağlıklı ve varlıklı olarak yaşayabilme, belki de amerikan rüyası diye vatandaşlarına ve dünyaya satılmış olan şeyin-rüyanın aslında kâbustan başka birşey olamayabileceğini de ima ediyor. sahtelikler, yapay ve suni ilişkiler, sevgiler, bağlar arasında hakikatin başı kesilmiş bir köpek kadar korkutucu, üzücü, rahatsız edici bir şekilde gözümüzün içine baktığını da gösteriyor gibi.

yellowjackets'ın dikkat çekici bir yapım olduğunu söyleyebilirim. kaç sezon sürecek bilmiyorum, ancak ana hikâyenin kurulduğu bu sezon kesinlikle ilgi görmeyi hak ediyor.
  • lost’dan cok daha iyi bir finali olucagi kesin, cunku zaten belli, kurtariyorlar.

genel olarak cok basarili gidiyor. daha cogu insan farkina varmadi, ama 2-3. sezon olursa acaip ucacak gibime geliyor.

umarim sezon finalinde pit girl kimmis ogreniriz.
  • --- 1. sezon 10.cu bolum spoiler ---
    oha oha oha o nasil final.... hikayeyi cok guzel bagladilar bayildim!!! gelecek sezonda yeni karakterler getirecekler belli ki.
    --- spoiler ---

2.ci sezon netlesmis. oyuncularin katildigi bir panelde yazarlarin 5.ci sezona kadar fikirlerinin oldugunu soylemisti bir oyuncu. talep olursa, cok guzel ilerleyecek bir hikayeye benziyor. amerikan, gizemli, saykodelik drama sevenlere oneririm. sezon puani 8.3/10 bolum puani 9.5/10

edit: sezona dair izleyici yorumlarina bakiyorum da birkac fikrim var bununla ilgili:
    --- bundan sonra olasiliklara dair spoiler ---
    bence lottie şizofreni hastasiydi. cunku antipsikotik ilaclar aliyordu ailesiyle kahvalti ederken ve ilacinin bittigini net gosterdiler. hayatinin travmasini yasamis cocuklar da hayatta kalmak icin bir seylere inanmak istiyorlar haliyle. bence doğaüstü (supernatural) olaylar degil yasananlar; travmatize olmus ergen genclerin beyininlerinin yasadiklari ortama uyum saglamasi, hayatta kalmak icin bir seylere inanip sonunda ne gerekiyorsa yapip hayatta kalmasinin hikayesi olacak. ama hikaye orgusu gizemle anlatildigi icin, o sekilde ilgimizi cekecekler...

ayinin lottie'nin onunde egilmesini, gecen aksam javi'yi yiyip sismis olabilmesine bagliyorum dfghjk ayrica, olaylari birinin perspektifinden izliyor olabiliriz. gercekte yasananlar cok daha farkli olabilir??? shauna, jackie hakkinda ruya gorurken arkada beliren adamin onun aldattigi sevgilisi jeff oldugunu tahmin ediyorum. bazilari "o kulubede ölen adamin ruhu" diyor ama oyle dusunmuyorum- ki olabilir de, kimbilir?

lottie'nin ailesi zengindi, yeni sezonda onun hayatta kaldigini, aile parasiyla zamanla kendine sacma bir 'cult' kurduguna sahit olabilirizmisime geliyor. onun deliliklerinden siyirilmak icin diger kizlarin zamanla kendi icinde bir grup olmasi olasi. birbirleriyle 25 yildir gorusmuyorlardi zaten... lottie'nin aile parasi suyunu cekince, hayatta kalanlari travis'le baslayarak kendine geri cekmeye calismis olabilir. o esnada travis'i oldurup parasina konmus olabilir... cok parasi oldugunu zannetmiyorum ama, oradan nasil bir hikaye cikacak acaba, merak ediyorum. nat'i niye kacirdilar ki? lottie delisi parasiyla mi tutmus o adamlari yoksa bildigin tuhaf bir tarikati mi var? taissa yasadigi travmadan dolayi gece ayik yurumeye ve acliktan toprak yemeye baslamis olabilir... belki lottie ona ulasti, o da herkese kartlari gonderdi, o sekilde yeniden rituellere basladi evde de... taissa'nin senator olmasi ile isler cok daha ilginc hale gelebilir yeni sezonda...

misty zaten tam bir munchausen by proxy ile psikopat arasinda gidip geliyor... taissa'nin dissosiyatif kimlik bozukluğu gibi psikozlari olabilir yasadigi travmadan sonra... lottie desen ilaclarini almayan bir sizofren zaten... digerleri de (acimasiz) ergen, hayatta kalmaya calisan insanlar... o yasadiklari korku dolu, uzun deneyim kim olduklarini, butun algilarini degistirip sekillendirdigi icin shauna bile cani sıkıldiginda bahcesindeki tavsani oldurerek hayatina heyecan katiyor dfghjk eskisi gibi elleri ile bir sey avlayip pisirmekle kendini 'doymus' hissediyor olabilir... zaten kana karsi tuhaf bir cekimi vardi ayiyi kestikleri sahnede... belki hamile oldugu icin demir eksikligi cekiyordu, bu yuzden icinden geliyordu, kimbilir hehe... yani bircok olay aslinda kurgulanmis iyi bir drama oldugu icin yasanacak diye dusunuyorum. bir de "konusmama sozu" verdikleri icin terapi de almadiklarini varsayiyorum, o yuzden bu konulardaki gelisim seviyesi o gunlerde kalmis, ilerlememis olabilir.

ilk bolumden sonra gercekten yamyamlar arasina dusecek, onlara boyun egmek zorunda kalacaklar saniyordum ama megersem hikaye cok daha farkli imis... acikcasi bu kadar amerikan ergeninin hayatta kalmak icin her seyi nasil otomatikman organize olarak becerebildigini merak ediyorum? ulen bu ergenler tabagini bir odadan mutfaga goturmeyi bilmez be! ellerindeki dandik bir bicakla catir catir hayvan kesip, kendine post yapiyor oyle mi? pff... kurgu iste, neyse.
    --- spoiler ---

netflix'teki good girl keyifli, komik, arada korkutup uzen, bir kadinlar (girls club) dramasiydi. yellowjackets onun urkutucu ve cok daha iyi yazilip oynanmis hali. orange is the new black tadinda bir drama; ama gizemli ve insani icine ceken* bir anlatimi var. yazarlar cok iyi is cikarmis! oyuncular da cok basarili oynuyor. oyuncu secimi de cok iyi...
  • melanie lynskey'i görünce 'bu hatun heavenly creatures'teki ruh hastası' dedim ki, baktım oymuş. yani christina ricci ve juliette lewis'le birlikte doksanların sayko oyuncu kontejanı tamamlanmış. bir winona ryder eksik.

her neyse dizi güzel gibi, karakterlerin doksanlardaki çocuk hallerine yapılan geçişler güzel. ancak oyuncuların bu kadar yaşlanmış olması pek mantıklı değil. seksenlerde geçseydi daha mantıklı olabilirmiş yaş mevzusu. onun dışında gizem unsuru da merak uyandırıcı. devam ettikçe editlerim.

edit: 5 bölümü itibariyle korkunç olmayı başardı. ya da ben nostalji duygularıma yenik düştüm bilemiyorum. ruh çağırma sahnesi efsane: )
hesabın var mı? giriş yap