• ismi gibi guzel, isminden anlasildigi gibi de guzel kizlarin yasadigi rusya federasyonunun onemli ticaret ve sanayi kentlerinden birisi.
    sverdlosk oblastin baskenti, ayni zamanda da nasil novosibirsk sibiryanin bir nevi baskenti ise ekaterinburg da urallarin baskentidir.
    romanov ailesinin bolseviklerce katledildigi sehirdir ayni zamanda, kentteki "kan kilisesi"nde bir kac yil oncesine kadar ii. nikolay ve ailesinin mezarlari da bulunmaktaydi. mezarlar, su an ise, tum romanov sulalesinin (carlarinin) mezarlarinin bulundugu st. petersbug'daki petropavlov kalesine tasinmistir.
    kan kilisesi ise halen kentin en onemli turistik bolgesidir ve anilarin depresmesi icin de her turlu gorsel materyal kullanilmaktadir.
    bir de bu kilise (rusyada adet oldugu uzere) yeni evlenecek ciftlerin nikah salonuna gitmeden once geldikleri yerdir.
    kentte ayrica cok guzel bir tarih ve etnografya muzesi de vardir. urallar bolgesinin oncesinin deniz olmasindan mutevellit super bir muzedir. doldurulmus hayvanlar etkileyicidir.
    ekaterinburg ve urallar yesil renkli malahid tasiyla unludur, eger yolunuz dusere kiz arkadasiniza veya esinize malahid tasindan bir kolye alin.
    kentin ortasinda kisin donan ve guzel bir goruntu arz eden bir golu de vardir.
    kent moskova gibi kozmopolit olmadigindan siyah sacli bizlere tum kizlar bakarlar ve sohbet kurabilirseniz cok super olur ve muhabbet kurarsiniz.
    genel olarak moskova disi rus kentlerinin sadeligi ve insanlarinin daha canayakin olmasi durumu bu kent icin de gecerlidir.
    velhasil gidip gormekte yarar var efendim....
  • 16 temmuz 1918 gecesi bir kilerde 11 insanın ve bir ulusun kaderinin belirlendiği yer.
  • rusya'nın en soğuk bölgelerinden birisidir demek doğrudur. yaklaşık bir süredir buraya çok sık gidip geliyorum moskova ve sank. petersburg tarafından. hatta şu anda da buradayım ve sıcaklık (veya soğukluk mu demeliyim bilmiyorum) -33 derece civarında. dışarısı tek kelime ile buz kent. rüzgar yememeye dikkat etmek lazım, adamı çok fena yapabiliyor çünkü. (tecrübe ile sabit)

halkı genelde sıcak ama havasının tersine. şehri çok gezme görme şansım olmadı, yarın umarım ki bu merakımı da gidereceğim. türkiye ile arasında kış saati uygulaması olduğu dönemlerde 3, yaz saati uygulaması olduğu dönemlerde 2 saat fark vardır. (moskova ile 2 saat saat farkı mevcuttur)

yemek tercihi isteyenler buradaki özbek restoranlarını deneyebilirler, fiyatlar dudak uçuklatan cinsten değil, ama öyle çok ucuz da değil. özbek restoranlarında çorba ve şaşlık dediğimiz yemekleri adam akıllı bulabilirsiniz.

bugüne kadarki rusya tecrübeme göre de (yaklaşık 45 tane ilini gezmişliğim var) en güzel kızların olduğu şehir diyebilirim. (sank. petersburg 2. sıradadır nazarımda)

şimdilik söyleyeceklerim bu kadar.

dasvidanya.
  • euroleague bayanlar 8'li finaline en sahipliği yapacak olan başkent.
  • cidden soğuk olan şehir. inanılmaz. -30 derecede burnunuzun sümüğü gözünüzün içi donuyor neredeyse. göt donması çok ayrı. eğer içlik yoksa sıkıntı ve içlik varsa daha da sıkıntılı olan durum.
    bayanlar içliği yadırgamıyor. her yer buz ve bu buz şehirde kaza oranı düşük. türkiye'de olsa inanılmaz derecede trafik ve kaza yoğunluğu olurdu diye düşünüyorum.
  • cahil habercilerin sık sık "ekaterinburg" dedikleri ve öyle yazdıkları şehir ve kadın takımları. baştaki "e" rusçada sözcük başında ve ünlüden sonra daima "ye" dir. yani neymiş, yekaterinburg. sovyet dönemimde adı sverdlovsk olmuştu. adını, büyük piyotr'un (petro) karısı ı. yekaterina'dan (katerina) almıştır; hani bizim baltacı mehmet paşa ile dedikodusu çıkan... muhtemelen şehri kuran alman olduğu için adı "yekateringrad" değil "yekaterinburg" olmuştur.
  • rusya genelinde ingilizce konusma orani en yuksek sehir olabilir. en avrupai st. petersburg'da bile bu kadar ingilizceye hevesli insanlar gormemistim. bi de bana mi cok denk geldi bilmiyorum ama yari rus yari tatarlar baya var gibi.
  • 4 gün boyunca kaldım. bu sabah ülkeye geri döndüm. gözlemlediklerimi anlatayım.

thy nin direkt uçuşuyla gittim geldim. 4 saat gidiş 4.30 dönüş sürüyor. havaalanının dibindeki angelo otelde kaldım. otel 4 yıldızlı bir otel ve fazla bir beklentiniz olmasın. kahvaltısı güzel.
    havaalanından merkeze yaklaşık 20 dk sürüyor. taksi yada uber kullanabilirsiniz pahalı değil. şehir içinde trolleybus ve tramvay kullanımda.

ilk gün hava gündüz -8, gece -15 civarıydı ve buz gibiydi. daha sonraki günler hava -2 ye kadar düşmesine rağmen hissedilende hiçbir değişiklik yoktu.kışın gelecekseniz her türlü donacaksınız. ben kat kat giyinmeme rağmen üşüdüm. belki güneş çıkarsa bi nebze ısınırsınız.

gerçi oradakiler için gayet iyi bir havaymış bu. sabah otelden çıkarken resepsiyondaki kız çok şanslısınız çok güzel bir havaya denk geldiniz demişti, gayet de ciddiydi.
    kışın gidecekseniz yanınıza bol bol krem alın gerek rüzgardan gerek parlamadan yüzünüz,elleriniz yanacak kızaracak.

şehir ne çok büyük ne de çok küçük bir şehir. ancak bana sıkıcı geldi.hafta içi olmasınında bir etkisi vardı tabi ama genel olarak yapacak bişi yok. gezilecek birkaç yeri gördükten sonra ne yapsam diye geziyorsunuz ortalıkta.
    cuma-cumartesi orada olmak gerekiyormuş. çünkü hafta içi bütün mekanlar boş. cidden boş. avrupada olsa tıklım tıklım olacak güzelim kafeler barlarda in cin top oynuyor.

insanları diğer şehirlere göre daha samimi,yardımsever. her ne kadar dışarıdan soğuk gözükseler de konuşmaya başladığında gayet güler yüzlüler. ha öküzü yok mu var tabi. ingilizce bilense pek yok. yine de bir şekilde anlaşıyorsunuz. rusça bilmek büyük avantaj.
    kızları gerçekten güzel. konuşmaya çalıştığınızda, bir soru sorduğunuzda terslemiyorlar aksine güzel güzel konuşuyorlar. şehirdeki kız oranı da hafife alınacak gibi değil. ancak bir buluşma ayarlamak beraber vakit geçirmek zor çünkü ing bilmiyorlar ve bilmeyenle de görüşmek istemiyorlar.
    bir milletin kızları bu kadar güzelken erkeklerinin tam zıttı olması ne acı bir olay. allah ın lütfuyla allah ın cezası kıyaslaması resmen.

şehir popüler diğer rus şehirlerine göre daha ucuz. ancak bizdeki fiyatlarla kıyasladığınız da hemen hemen aynı fiyatlar. popüler fast food markalarını bulabilirsiniz. en kötü seyahatlerin vazgeçilmezi burger king de yeseniz big king menü 244 ruble yaklaşık 20 tl ediyor. kahvaltı için 1 kere subway i denedik. fiyatlar makul. genel olarak pahalı mekan da var makul olan da.
    alkol ucuz. için.

şehirde gidebileceğiniz için bazı yerler;
    -church of blood (kan kilisesi) çar'ın öldürüldüğü yermiş. klasik rus mimarisiyle güzel bir görüntü vadediyor.

-ıset river kilisenin hemen karşısındaki nehir ben gittiğimde donmuştu. güzel bir manzara ortaya çıkıyor. fotoğraf çekmek için ideal mekan. üzerinde yürünebiliyor. zaten halk kısayol olarak nehirde yürümeyi seçiyor.

-opera binası adamların sevdiğim özelliklerinden biri. sanat her şehirde var. güzel gösteriler yapılıyor. bir tanıdığım baleye gitti ve gayet beğendiğini söyledi. bize göre fiyatları ucuzda. vaktiniz varsa gidin görün.

-grinvich kendisi bir avm efenim. gayet büyük bir yer. kışın o soğukta insan bulabileceğiniz yegane mekanlarından biri. içinde çoğu marka var. gidip bir bakın.

-passage diğer bir avm. zaten aralarında çok bir mesafe yok, yürüyerek 10 dk belki. burası biraz daha küçük. içinde starbucks var, fanatikleri için.

bir tane gökdelen var adını unuttum. en üst katından şehir manzarasına bakabilirsiniz dediler, ben gerek görmedim.

bunlar dışında şehirde bir çok güzel kafe ve bar var. çoğuna baktım. alibi, doctor scotch, rosy jane, britannia onlardan bazıları. ancak hepsi boştu. eminim bunlar gibi bir sürü yer vardır. hafta sonu gidilir.
  • 2013 yılının ağustos ayında gidip 7 gece kaldığım şehir. rusya kızlarının en güzeli bu şehirdedir. maria sharapova ve ırına shayk halt etmiş yemin ederim o güzelim kızların yanında.
  • sıcaklık -15 derece olmasına rağmen insanların hava bugün sıcak dedikleri beyaz şehir.
hesabın var mı? giriş yap