• jah(erkek) havah(kadın) sözcüklerinin birleşimi.
    ruhsal bütünlüğe ulaşmak için erkek ve kadın birleşmelidir.
    (bkz: amen)
  • tanrı'nın özel ismidir. yhvh olarak yazılsa da türkçe'de böyle telaffuz edilir.
    http://www.keyway.ca/gif/yhvh.gif

işaya 42:8 'te şu şekilde tanrı adını bildirmektedir: "ben yahve'yim, adım budur. yüceliğimi bir başkasına, övgülerimi putlara bırakmam."

çıkış 20:7'de bulunan şu cümle (on emirden 3.südür aynı zamanda): "tanrın yahve'nin adını boş yere ağzına almayacaksın. çünkü yahve, adını boş yere ağzına alanları cezasız bırakmayacaktır." nedeniyle kitaptan "yhvh", yehova / yahve ismi çıkarılır ve yerine rab kelimesi konur.
    bu nedenledir ki yehova ismi günümüze kadar çok sağlıklı bir biçimde ulaşamaz. incil'de de tanrının ismi yehova'dır tabi ki ve yine insan eliyle tahrip edilip kitaptan çıkarılmıştır.
  • geçen gün stargate izlerken fark ettim de,

dizi konseptinde ra'dan horus'a, hathor'dan anubis'e, tanit'den morrigan'a, cronus'tan ares'e, baal'dan nirrti'ye, yu'dan amaterasu'ya kadar pek çok tanrıdan dem vuruluyor, iyi tanrı kabilinden thor anılıyor, ama kimse, hiçbir şekilde yhvh'nın ne ve kim olduğundan bahsetmiyor. sadece bir kez sokar'ın hristiyanlıktaki şeytan kimliği ardına gizlenerek konukçu topladığının konu edildiği bir bölüm mevcut.

"ordunun mükemmeliği", "abd'nin muhteşem liderliği", "rus eblehliği" gibi bilindik hollywood saçmalamalarının yanında yhvh'ya yaklaşımdaki bu oportünizm senaristlerin korkularından mı, yoksa stüdyo sistemi içerisindeki baskılardan mı kaynaklanıyor oldukça merak ediyorum.
  • yehova da elohim gibi hermafrodit bir kelimedir. kabalistik temurah yöntemiyle tersten okunursa huhi çıkar. onu da açarsak huve hive ye ulaşırız.(hem maskülen hem feminen üçüncü tekil şahıs zamirine ulaşırız, ing. he/she, fr. il/elle gibi).
    ayrıca bu yod he vav he harflerini alt alta dizersek de adam kadmon figürüne ulaşırız.(bkz: http://members.fortunecity.es/…juanjose/dibujo9.gif)

edit: link patlamış buyrun adam kadmon
  • yahudilerin asla dile getirmedikleri, yerine adonai dedikleri, tanrinin ismi.

sesli harf kullanilmayan ibranicede, yhvh harfleri "yehova" ya da "yahveh" olarak telaffuz edilebilir.
  • tanri'nin tevrat'taki isimlerinden biri..
  • yahudilerin tanrı'ya verdikleri isim
  • asli yahveh olmasina ragmen hristiyanlarin yanlis hecelemeleri sonucu yehova olarak da litareture gecmistir.

rivayet odur ki musa peygamber, kendisine on emri bahseden tanriya adini sormus ve dislayici bir cevap almistir: “ben benimdir.”ve bu adi olmayan tanri ibranice’ye yhvh olarak gecmistir.

kaynak: kudus: bir sehrin biyografisi
  • tanrının bu özel isminin anlamı musa peygambere şöyle açıklanmıştı: "ne olmayı istersem ben o olurum", çıkış 3:14.
    ayrıca kutsal metinlerin aslında, yaklaşık 7000 kez geçmektedir.
hesabın var mı? giriş yap