• 2022 avrupa atletizm şampiyonası 10 bin metre finalinde 30:32.57 koşarak aldığı altın madalya bize gurur vermiş; bu şahane koşu yerine bir ton saçmalık yayınlayan trt'ye de kapak olmuştur.
  • 2022 avrupa atletizm şampiyonası 10.000 metre finalinde 30:32.57 koşarak altın madalya aldıktan sonra 5000 metre finalinde koştuğu 14:56.91 ile gümüş madalya alma başarısını gösterdi. yasemin can, bu başarısı ile şampiyonalarda topladığı madalya sayısını beşe yükselterek en çok madalya kazanan milli sporcumuz olmayı da başardı.

kaynak
  • türkiye milli takımını temsil etmesi anlamsız olan birçok sporcudan biri. olimpiyatlara ve atletizm şampiyonalarına geçmişe göre daha fazla sporcu ile katılmakla övünüyorlar da bunlardan kaç tanesi gerçekten türkiye'de yetişmiş? kaç tanesi say desen 2 tane türk yemeği sayabilir? kaç tanesi türkiye'nin gençlerine sunduğu spor imkanlarını yansıtıyor? yansıtmayı geçtim, türkiye'de bir spor salonu adı söyle desen söyleyemezler. bu kadar anlamsız işler yapmayın lütfen, sinirlendirmeyin beni.
  • tarihte israil'e atletizmde ilk avrupa şampiyonluğu (10 bin metre yarışında) madalyası kazandıran kenya kökenli 29 yaşındaki atlet lonah chemtai salpeter'in son tura girildiğini belirten çan sesini, kendisinin yarışı kazandığının kutlaması sanıp yarışı bırakmaya kalkışması sonucu, 2018 avrupa atletizm şampiyonası'nın 5 bin metre yarışında 14 dakika 57 saniye 63 saliselik derecesiyle üçüncü oluveren, asıl ismi vivian jemutai olan 11 aralık 1996 doğumlu kenya kökenli atlet.

yarış sonrası yapılan röportajda trt muhabiri türkçe bir şey söyle, dedi o da ingilizce "herkes beni çok seviyor" dedi. ama ben hariç...
    atletizm federasyonu başkanlığı yaptırılan fatih çintimar, "allah nasip etti" dedi. salpeter'i gözünde o derece mi büyütmüş acaba!!!
  • (bkz: vivian jemutai)

portekiz’in lizbon kentindeki avrupa kros şampiyonası’nda, 58 atletin katıldığı büyük kadınlar müsabakasında parkuru 26:52’lik dereceyle 1. olarak tamamlayıp, büyüklerde üst üste dört altın madalya kazanan ilk kadın sporcu olarak tarihe geçen kenyalı atlet. parkurun önemli bir bölümünü tek başına koşup en yakın rakibi norveçli karoline grovdal’ın 15 saniye önünde bitiş çizgisine gelen vivian jemutai, istanbul enkaspor kulübü sporcusu.
  • 2020 tokyo olimpiyatları’nda türkiye’yi temsil eden kenyalı atlet. gerçek/doğum ismi vivian jemutai‘dir.

2020 tokyo olimpiyatları kadınlar 5000 metre eleme turunda, hollanda adına yarışan etiyopyasifan hassan’ın 14:47:89’la birinci olduğu grupta 14:50:92’lik derecesiyle 6. olmasına rağmen diğer grup çok yavaş koşulduğu için finallere kaldı. ilk beşin doğrudan finallere çıktığı 5000 metrenin diğer eleme grubunda etiyopyagudaf tesegay, kenyahellen obiri’yi saniyenin %3’ü farkla geride bıraktığı yarışı 14:55:74’le kazandı. vivian jemutai’nin/yasemin can’ın grubunda sekizinci olan bile diğer grubun birincisinden çok daha iyi bir derece yaptı.

yasemin can ismiyle yarışan kenyavivian jemutai’nin, 2 ağustos’ta koşulacak finalde (gününde olursa) çok rahat ilk beş içinde yer alacağını düşünüyorum.

türkiye’de 5 bin metre koşabilecek bir kadın yetiştiremeyen fatih çintimar’ın temsil ettiği zihniyet, olimpiyatlarda da kenyalılardan medet ummaya devam edecek.

erzırumlu fatih çintimar, erzurum’dan bile en az 5 kişinin çok rahat bulunabileceğini bilir, ama (saray eşrafının) işine gelmez.
  • 10 bin metre finalinde ki altın madalyasından sonra 5 bin metre finalini 14.59.29 derecesiyle 2. olarak tamamlayarak gümüş madalya kazandı.

(bkz: 2022 avrupa atletizm şampiyonası)
  • kenya türklerindendir kendisi. tebrikler.

umarım sonradan doping konuları kıçımıza girmez. öyle alıştırdılar çünkü.
  • avrupa atletizm şampiyonası 10.000mt de tek başına koşuyor yarış bitmedi ama uzak fark attı arkadaki gruba.
    yayın ntvspor...
    edit: 31:12:86 ile 1. oldu böylece kendisine ait 23 yaş altı avrupa rekorunu da geliştirdi.kendisi 19 yaşında.
  • 2018 avrupa atletizm şampiyonası kadınlar 5000 m finalinde, 14:457.63'lük derecesi ile bronz madalya kazanan 21 yaşındaki atletimiz.

israilli 10 bin şampiyonu lonah chemtai korlima, yarışı 2. sırada bitirdim diye sevinirken, bir tur daha olduğunun farkına varamadı. devam etti ama ritmini kaybedince onu geçti ve 3. sıradan kürsüye çıktı.

son avrupa şampiyonu, en azından kürsüye çıktı.

edit: israilli yarışın başlarında yaptığı kulvar hatası nedeniyle zaten diskalifiye olacakmış.
hesabın var mı? giriş yap