• kuşlar
    sen kuşları boşver
    evler

(bkz: e ama bi karar ver)
  • 13 hayvanlı türk takvimi kullanan sanatçı.

sana bir ay
    bana bir ay
    geçmez gülüm 11 ay
  • ben bu adamı ilk çıktığı günden beri hep sevdim, röportajlarının hepsini dinledim, yer aldığı dergileri sakladım, dave mustaine'e ayıp olmasın diye posterini asmadım duvarıma ama kitaplarımın arasında hep resmi vardı, şarkılarının hepsini ezbere bilirim. yaşlanmaya yüz tuttuğum bugünlerde yine sardım kendisine. sonra düşündüm; ben yaşar'ın sesini duyduğumda neden ne hissettiğimi bir türlü kestiremiyorum diye. heyecanlanıyorum, hüzünleniyorum, mutlu oluyorum, dalıp gidiyorum, keyifleniyorum, ağlıyorum, gülüyorum ama tam olarak ne hissettiğimi bilmiyorum. yani bilmiyordum düne kadar. dün yine açtım sesini, beş dakika bekle ve git dedi o ama ben sabaha kadar kendisiyleydim. bazı şeylerle yüzleşmem gerekiyormuş, kendimi suçlamam, aklamam, yerin dibine batırıp ordan geri çıkarmam gerekiyormuş. hepsini yaşar sayesinde gerçekleştirdim. ben onu dinlerken en çok hissettiğim şeyin özlem olduğuna karar verdim. en çaresiz zamanlarımda içimde köpek gibi havlayan yalnızlığımla karanlıkta ekşi şarabımı içerken, efkar sarardı içimi; istinye'de beni ejderhanın elinden alacak birilerini beklerdim. gittiğinde yazdı, sonbahar geçti, gözlerimi diktim yollarına, geliyor musun derdim de tek çıt çıkmazdı duvarlardan. batardı da sevda acıtırdı da. hayat değişirken bizler aynı kalmadık ama ben yaşar dinlerken hep geçmişteyim, mimozalar da hep sarı…nihayet çözdüm büyük sırrı.
  • sanirim ortaokul yillarima tekabül eder, kasetine para verdigim ilk adamdir yasar..
    divane albümünden beri severim sarkilarini..

babam sevmez gicik olurdu yasar'a; "niye bögürüp duruyor bu adam" derdi,
    radyoda yasar mi denk geldi; degistirirdi hemen, her defasinda..

sonra bir gün ben cikip baska ülkelere gittim,
    araya asilmasi zor mesafeler girdi; büyük hasretler girdi..
    haberlerini aldim annemden, özledikce beni gizli gizli yasar sarkilari dinliyormus canim babam..

simdi daha cok sey ifade eder oldu yasar sarkilari tam da bu sebepten.

işte öyle bir şey bu adamin sarkilarini dinlemek..
  • türk pop müziğinin romantik serserisidir. bir röpörtajında kuşlardan çok etkilendiğini ve sözlerinde bunu kullandığını, hatta bazen sıkışınca kuşlu bir şeyler salladığını söylemişti.

yaşar aslında yaşar günaçgün' ün oynadığı bir karakter, diğerleri gibi. insanlar onun şarkılarını seviyor çünkü onun gibi olmak istiyorlar. onun şarkılarında tariflediği kişi olmak istiyorlar. o daldan o dala koşan bir adam, yaz aşklarının kralı, entellektüel kumsal gitarcısı, biten ilişkilerin posta yemiş tarafı, mahallenin deri ceketli havalı abisi, kış ve yaz aylarında yakalanan ben aşık olmak istiyorum sendromu.

bi adam hep mi terk edilir ya hep mi yaz aşkı yaşar arkadaş. yemin ederim insanlar bi süre normal ilişki yaşayamayacak. yazın aşık olup kışın kış uykusuna yatacağız. yemin ediyorum aşk deyince aklıma deniz, kum, yaşar geliyor. böyle kumsalda sandaletleri, diz üstü kot şort, kol kaslarını gösteren esmer tene uyumlu beyaz tişört ve rocky tarzı gözlükler. el bileğindeki aksesuarları da unutmamak lazım. ayrıca saçlar ful dağınık. insanlar böyle olmak istiyor işte. şu tarif ettiğim adamı bi hayal edin kumsaldan nereye kadar gidebilecek bakalım.

adam romantik ya. yani sonuna kadar romantik. kendi yazdığı albümünde olan 39 şarkının kelime analizini yaptım. kafam iyi biraz da. sonuçlar hiçte şaşırtıcı değil.

1. bu 83
    2. bir 79
    3. sen 55
    4. beni 35
    5. seni 35
    6. ben 31
    7. sana 30
    8. ah 29
    9. ne 29
    10. yar 28
    11. ya 25
    12. de 24
    13. bana 23
    14. var 22
    15. diye 19
    16. gibi 18
    17. aşk 18
    18. gel 18
    19. aşkım 17
    20. gece 17
    21. yaz 17
    22. mi 16
    23. benim 16
    24. sensiz 16
    25. birinde 16
    26. mı 15
    27. yar 15
    28. günün 14
    29. şu 14
    30. kadar 14

adam 39 şarkısında 83 defa "bu" demiş. tarif etmiş bu' yu kullanarak. bu acılar misal. en az 16 defa soru sormuş. kadar kelimesini kullanmış mesela bol bol. çünkü daha çok geçmiş ve şimdiki zamanla ilgili yazıyor. hatırla o eski günlerimizi... gibi mesela. mesela yaz onun için daha önemli kış kelimesi ilk 30 da değil mesela. ama yaz, gece, yar, benim, aşkım bol bol kullanılmış. ilişkiler çok kapanık. sadece sen ve ben olayı var şarkılarında. çünkü romantik baş başa vakit geçirmek istiyor. bide serseri tarafı var, o da biraz avareliğinden geliyor. elinde gitarıyla müzik yapan bi adam. bana divane diyorlar, yok artık uslandım yar... buna iyi bir örnektir. yani serseriydim ama artık öyle takılmıyorum demek istiyor. hayır işin ilginç olan yani 29 defa "ah" demiş. içi acımış adamın onu ifade ediyor. ne zaman ah deriz? canmız acıdığında. aşktan canı yanmış adamın şarkılara aktarmış. normalde övmek için entry girecektim ama... seviyorum lan bu adamı.

(bkz: kafa iyiyken yazılan entryler)
  • değeri bilinmesi gereken gerçek bir müzisyendir, adam gibi adamdır.

onun vedası, kör bıçak, yaprağın kaderi, sebepsiz fırtına, aldanırım, hasret ayazları, acıtmıyor sevdan, bela sevdan, esirinim, hoşçakal gözbebeğim, koy beni gözlerine, beni unutma, kuşlar, masal, birtanem, seni ezbere aldım, divane, gözler aynı sen, kumralım, mazim değil, şarkıların var...

hangimiz zamanında bu şarkılardan biriyle aşık olmadık? hangimiz bu şarkılardan biriyle aşk acısı çekmedik?..

hem sözü hem müziği kendisine ait, yıllar sonra dinlendiğinde bile bıkkınlık hissi vermeyen, her biri klasik olmuş sayısız şarkıya imza atan, değerinin yeteri kadar bilinmediğini düşündüğüm, kanımca türkiye'nin en başarılı, kaliteli ve kalıcı popçularından biridir yaşar... yıllardır kalitesinden ve efendiliğinden hiçbir şekilde ödün vermemiş, her yeni projesinde kendini geliştirmiştir. günümüzde boş bırakılan meydanda mantar gibi türeyen sesi olmayan ve müzikten zerre kadar anlamayan şarkıcılar düşünülüp; müziğe gerçekten gönlünü koymuş, ruhunda sanat olan, hem söz yazıp hem de beste yapabilme yeteneğine sahip, ayrıca çok da güzel şiir yazabilen, tam bir müzik adamı olan yaşar'ın değeri bilinmelidir diye düşünüyorum.

umarım daha uzun seneler bizi o güzel sesinden, o güzel şarkılarından mahrum etmez, umarım efendiliğinden ve kalitesinden ödün vermeden daha yıllarca bu piyasada yer alır...
  • ilk aşklarla bir alakası olan adam
  • divane, esirinim, masal kasetlerinde tahmini olarak toplam otuz şarkı varsa en fazla üç şarkısı vasat sayılabilecek kadar başarı grafiği yüksek, kendini tekrar etmeyen bir şarkıcıdır. şarkı sözleri çoğu zaman bestelerini ezer geçer.
  • evlenmiş.. iyi oldu bu kendisi içün. artık pimapeni, kapıyı, şifonyeri okşayıp içli içli şarkılar söylemez.
  • hep derim şu ülkede hakettiği yerlere yükseltilmemiş iki şarkıcı var; biri yaşardır.
    diğeri için (bkz: levent yüksel)
hesabın var mı? giriş yap