• beni durup durup şaşırtmaya devam eden kişi. yeni albümünde "bir tek sen eksiksin" diye bir şarkı var, ayrılınan bir sevgiliye yeniden birleşme talebiyle sesleniyor. "bir tek sen eksiksin / işim gücüm her şeyim tamam" minvalinde giden bir şarkı. hisli bir şarkı, lakin şarkının bir yerinde öyle sözler var ki, yalın'ın niye bu kadar melankolik olduğunu anlayıveriyoruz:

"şişmanlamışsın, evlendin mi kaç kere?" diyor lan adam.

kadına şişmanlamışsın diyor açık açık ve dönmesini bekliyor, bununla da yetinmiyor "evlendin mi kaç kere?" diye ekliyor, mealen turnikeye girdin, önüne gelenle evlendin benim neyim eksik gibi bir söz. tamam fena bir şarkı değil, ama bu sözler nedir allah aşkına? sonra terk eder tabii hatun kişi, yazarsın bir albüm dolusu melankolik şarkı. ey yalın, söyle bakayım kim zalim, kim oyun bozan? sonra diyorsun ki "ah be kardeşim başıma ne geldi?", gelir tabii. "biraz kilo almışsın" falan diye kontrollü aç hiç olmazsa mevzuyu, yok ama ihaleyi direk en son söylenecek sözden açmışsın.
  • sesinden ne istediklerini anlayamadığım sanatçı. çok geniş bi ses aralığı olmayabilir ama bu sesinin güçlü ve güzel olmadığı anlamına gelmiyor. o beğenmediğin oktavıyla minimum düzeyde detone oluyor herkesin g.tü yemez bunu sanırım. ki yemiyor da. her şarkısının söz müziği kendine ait başarısı ortada. beğenmezsin tarzını ayrı bi şey, sesi kötü demek ayrı bi şey. sinan akçıl'ın şarkı söylediği bir memlekette yalın'ın sesine çamur atmak abesle iştigal.
  • ilk albümü çıktığında röportajını okumuştum. kadın "isminiz hüseyin yalın, neden sadece yalın'ı isim olarak seçtiniz?" diye sorduğunda "çünkü albümüm çok yalın" demişti. lan desene hüseyin diye popstar mı olur? albümü yalınmış. gece gece nerden akılıma geldiyse. inşallah rüyama girmez yalın yalın.
  • bazen mithat körler'in saint michel'in avlusuna bıraktığı bebeği olabilir mi diye düşündüğüm adam. ah be kardeşim başına ne geldi?
  • seviyorum sarkilarini allah biliyor.. yolda giderken "bir bakmissim yokmusum" diye uydurarak soyluyorum sarkilarini.. kabul.. ama mevcut tipiyle, varolusu ile, bu sarkilarin otesinde bir sarki yapsa bu kadar basarili olabilecegine inanmiyorum.. alenen baska caresi yokmus da, romantik sarki yapiyormus gibi. ciddi ciddi "aska yürek gerek anlasana" diye sarki yapsa "pardon yürek gerekebilir ama 10 cm ile nereye kadar" denebilir kadin kismisi tarafindan.. zira kendimden biliyorum, kadinlar zalim..

anlatmak istedigim, yalin'in tipi yaptigi müzige, anlattigi seylere birebir uygun oldugu icin bugun burada hakkinda bu kadar cok laf ediyoruz.. bir nejat işler tipi olaydi, mehmet günsür, toprak sergen, tarik tarcan benzeri bir tip olaydi bu kadar bayilmazdi hanim kizlarimiz kendisine.. samimi gelmezdi cünkü soyledikleri.. simdi bakiyorsun, kisa boylu, topan şirin bişi.. neden bahsediyor? aşk meşk.. e yerim ben onu..
  • yalın ilk piyasaya çıktığından beri, kalitesini bozmadan devam ediyor. her yaptığı albümde minimum 1-2 şarkısı patlıyor hit oluyor. ve hala bu adama söz söyleyenler var. çok mütevazı birisi, reklamı sevmiyor etmiyor, gece hayatında pek gözükmüyo bildiğimiz efendi adam.

kendi halinde, işini yapıp parasını kazanıyor. ve şarkıları harbiden kaliteli. hele şu son zamanlarda cornetto ile yaptığı işbirliği muhteşem oldu, klipler şahane şarkılar şahane.

böyle kaliteyle son hız devam yalın..:)
  • zalim, pabucu yarım, cık dısarıya oynayalim
    gelip de bir tanem olmaya ne hakkin var

sarkisini soyleyen insan..
  • kafeinsiz, laktozsuz kenan doğulu.
  • mevsimlik işçi.
  • askerdeyken radyoda duyduğumda bir tuhaf geldi önce. "'yalan dünyada tek safirin, onu kaybetmeeee' felan ne biçim sözler bunlar" dedim. "sürekli ağlamaktan bahsediyor, ne bu böyle kardeşim kız gibi" dedim. sonra daha çok, daha çok çıktı radyoda. biz de biraz alıştık tabi.

sonra askerden geldim. eski sevgili'yle çözümsüz buluşmalarımızda sonsuz ol şarkısını çok sevdiğini söyledi kız. ilk defa o zaman dinledim. bi süre hep bu kızı hatırlattı şarkı, içlendim... öyle kendi kendime o şarkıyı söylerken, "yalın mı dinliyosun iğğrenç" diyen arkadaşlarımı "yok ya takılmış öyle işte" falan diyerek geçiştirdim.

sonra sözlükte yazar oldum. alternatif sonsuz ol nakaratları'na 10 tane entry girerek dalga geçtim, şarkıyla da, kızla da, hayatla da...

sonra şaşkın* filmini izledim. onda güneşe bakarken ağlayan duyarlı tipleme bana hep yalın'ı hatırlattı.*

ancak, geçen hafta gebze'den kadıköy'e gelirken çeken radyo bulmaya çalışırken sesini yakalayıp "ohh be" diyerek radyomun sesini açtığımda fark ettim ki seviyorum ben bu adamı, şarkılarını... bana askerliği, eski sevgiliyi, şaşkın'ı hatırlatsa da... seviyorum evet...
hesabın var mı? giriş yap