• bir kaç ay önce xbox series x’imi satıp playstation5 aldım. bugün forza horizon 5 ve microsoft flight simulator’ı özlediğimi farkettim. 3 yıllık game pass ultimate aldığım için üyeliğin bitmesine 1,5 yıl vardı. şu cloud’u bir deneyeyim, düzgün çalışırsa forza ve flight sim takılırım dedim. yalnız xbox’ı satınca bende xbox kontrolcüsü de kalmadı.

macbook’a playstation kontrolcüsünü bluetooth ile bağladım. chrome’dan xbox cloud’u açıp tam ekrana geçtim. sonuç mükemmel. 100 mbps download 5 mbps upload hızına sahip internetim var. görüntü 1080-2k arası. gecikme çok az. playstation 5 kontrolcüsü tüm tuşlarla sorunsuz çalışıyor.

şu anda türkiyede hizmet veremediği için başlangıçta vpn ile bağlandım. site açıldıktan sonra vpn kapatılsa bile kullanılabiliyor.
  • sunucu maliyetlerinden dolayı türkiye de olmadığını düşündüğüm servis. 15 euro (273 tl günümüz kur ile) veren adam ile 45 tl veren adama aynı lokasyonda cloud hizmetini vermek istemiyorlar gibi. bu servis çalışırken masrafları euro ile karşılanıyor.

umarım türkiye ye de sunucu kurarlar ve buradan da bu hizmeti almaya başlarız (tabii fiyat artmadan).
  • input lag halen gforce now gibi çare bulamamaları gerçekten can sıkıcı. nvidia kendine özel gizli bir donanımmı kullanıyor şüphelenmeye başladım.

ayrıca türkiyeye giriş yapmaları gerçekten çok önemli. yurtdışında ki adamlar zaten istedikleri donanıma erişimleri çok daha rahat. bu tarz servislere en çok ihtiyaç duyan ülkeler türkiye gibi alım gücü yerlerde olan fakir ülkeler açıkcası.
  • oynamak için en uygun tarayıcı microsoft edge tarayıcıdır. diğer tarayıcılarda gecikmeler vs olurken edge'de yağ gibi akıyor.
  • çok güzel, akıcı filan ama bazen 15 dakika filan bekletiyor server'lar dolu, çok fazla kişi servisi kullanıyor diye. hayır en azından bu bekleme süresinde en azından tetris, yılan, pacman vs basit bir oyun oynama imkanı verse en azından...eminim bu akıllarına gelmiştir, çalışıyorlardır bu konuda.
  • arkadaslar akiyor resmen . siddetle tavsiye eger internet hiziniz uygunsa
  • türkiyede olmadığı gibi birde gamepasste normalde olmayan ve yeni çıktığı halde cloud gamingte oynanabilen yeni yakuza oyununu deneyim dedim görüntü çamur gibi
    sanki ps4 te oynuyormuş gibi hatta daha kötü internet hızım 100/20 mbps ve ethernetle bağlıyım. üzdü
  • 2017 macbook pro'da forza horizon 5'i cok rahatsiz etmeyen azicik input lagle controllerla rahat rahat kasmadan oynayabiliyorum. eğer en az 50-60 mb internet varsa kesinlikle tavsiye ederim.
  • tr de vpn siz oyunlara ulaşım sağlanabiliyor mu merak ettiğim sağlayıcı.

edit : denedim vpn le giriş oluyor fakat klavye mouse bağlantı problemli illa game pad istemesi sıkıntı bana göre. acil klavye mouse desteğinin gelmesi gerekiyor. eklentilerle aşabiliyorsunuz problemi ama orjinal gibi olmuyor.
  • input lagı yoketmişler gözlemime göre ama bu sefer çözünürlüğü fena düşürmüşler. olsun düşük çözünürlük dahi olsa oyun 60 fps akıyor mu akıyor, bugün deneme amaçlı deathloop-scorn falan oynadım en ufak bir sorun yoktu.

ama oynayacak oyun yok, sorun burada.* yani oynanacak olanları tüketmişiz geriye de pek bişey kalmamış. deathloop ve scorn'u da hiiç beğenmedim. scorn'daki atmosfer mükemmeldi sadece geriye kalan herşey generic her iki oyunda da(hele deathloop genericliğin kıralı, doğru dürüst atmosfer bile yok).

zaten bu aralar the division ve arada kılıçlı multi istersek chivalry 2 harici bişey oynamıyorum da. buna ac valhalla final chapterı gelince o da eklenir. yani oyunlara ilgimi kaybettiğim için game pass tırt geliyor olabilir, bilemiyorum. ama seneye starfield falan çıkınca baya vakit geçireceğimden de eminim. umarız o zamana çözünürlük problemini hallederler, şimdilik bye.
hesabın var mı? giriş yap