• ing. bir yardimci fiil. kullanildigi cumlelere;

1) istek anlami verir.

ornek: i would be happy to attend that seminar. (o seminere katilmaktan mutluluk duyarim.)

2) vurgu katar.

ornek: why would anyone do such a thing? (boyle birseyi kim, niye yapsin ki?)

3) gecmiste aralikli ve duzenli olarak yapilan, aliskanlik olmus davransilar icin kullanilir.

ornek: every morning he would walk his dog before breakfast. (her sabah kahvaltidan once kopegini gezdirirdi.)
  • nirvana - smells like teen spirit, soundgarden - black hole sun, pearl jam - jeremy ise
    alice in chains de bu sarkidir.
  • ingilizicede (bkz: will) fiilin geçmişteki hali. geçmişteki bir olayı report speech yaparken will in yerini alır.
  • ing. bir olurluk belirteci. (olurdu anlamında)
  • bir alice in chains klasiği olup bizi ortaokul yıllarımızda coşturmuş bu en grunge dönemlerin en trip şarkılarından biri olan çalışmanın sözlerini aktaran olmamış, ilk entryn ben olamadım ama lyric manyağın ben olayım dedim. jerry cantrell tarafından yazılmış da olsa, elbette ki tamamen uçmuş bir layne staley tarafından söylenir, neşe ile dinlenir. jerry'nin (samimiyiz) child of love demekle birebir aşk çocuğu demeye getirdiğini düşünmek istiyorum, bunların hepsi beatnik bebesi, tabii zevksiz sikiş mahsulü olacak halleri yok ya.

en nihayetinde "if i would, could you" retorik sorusunu sorarak bitiriyor, ki siz de herhangi bir konuşmayı böyle bitirebilirsiniz, asla cevabı verilemeyecek de olsa,

- or else!
    - or else what?
    - exactly!

tadını doyasıya verecektir, nostalji bonusu da caba. (kullandım mutluyum)

know me broken by my master
    teach thee on child of love hereafter

into the flood again
    same old trip it was back then
    so i made a big mistake
    try to see it once my way

drifting body it's sole desertion
    flying not yet quite the notion

am i wrong?
    have i run too far to get home
    have i gone?
    and left you here alone
    if i would, could you?
  • aslı "would?" olan şarkı.
  • james hetfield'in detone bağırışlarıyla olan versiyonunu dinleyince, layne staley'yi iyice aratan şarkıdır. mukayese için önce hetfield'lisi, ardından da staley'lisi dinlenebilir:

http://www.youtube.com/watch?v=rs6refv1td4
  • çok iyi bir bass yürüyüşüne sahne olan harika alice in chains şarkısı.
  • şu dünyada yapılmış yapılabilecek tüm şarkıların en iyisi. hem sound'u hem sözleri hem de yorumu açısından. rock efsanesi, grunge ilahisi. bu şarkının bendeki yeri bambaşka. bu şarkı eşittir alice in chains.

bu şarkıyı kim söylerse söylesin, layne'den daha iyi söyleyemez. layne'nin hissettirdiğini hiçbi şekilde hissettiremez. layne'nin şarkıya kattıklarını katamaz. dokunmasın kimse bu şarkıya. bozmasınlar yalvarırım.

bu şarkıyı enstrümantal açıdan incelersek tam bi şaheser. en azından benim açımdan. gerçi çok büyük müzik, nota yok efendime söyleyeyim enstrümantal bi bilgim yok. sadece belli noktaları anlayabildiğim şekilde paylaşmak istiyorum.

bknz; http://www.youtube.com/watch?v=lycedkl1sti

zaten girişteki bass heyecanlanmama yetiyor. ve layne'nin buğulu sesiyle sorduğu "would?" ayrı bi zevk veriyor insana. 10. saniye itibarıyla giriş yapan (jerry sanırım.) gitar riffi, ruhumu bedenimden ayırmaya yetiyor açıkçası. anlatamıyorum verdiği duyguyu. mükemmel bi şarkı.

49 . saniye ile itibaren olan gitar riffleri de gerçekten çok başarılı.

2. 04'deki solo zaten ruhumu yerden yere vuruyor.

3. 17 ile olan bitiş kısmı ise tam bi efsane.

jerry cantrell'e bu şarkı yüzünden saygı duyarım zaten.

ve bu şarkıyı layne staley'nin sesinden dinlemek apayrı bi zevk. apayrı bi mükemmeliyet. klibi de çok başarılıdır ayrıca. özellikle layne staley'nin karizması paçalarından akmakta. mikrofonu kavrayışı bile beni benden alıyor. kesinlikle büyüleyici bi adam.

buyrunuz; http://www.youtube.com/watch?v=nco_kh8xjds

unplugged'ı ise çok ayrı bi başarı. buyrunuz; http://www.youtube.com/watch?v=fgkq2xnifeo
    2.17 den itibaren gitarını konuşturan jerry cantrell'e alkışlıyorum. layne'nin gayet sakin bi ses tonu ve sakin bi ifadeyle söylemesine ise bayılıyorum.

iki videonun ortak özelliğine ise layne staley'nin ne kadar yakışıklı bi adam olduğudur.

dinlemeden geçmeyiniz efendim. mükemmeliyetin tanımı.
  • layne staley kadar güzel söyleyeni çıkmayacak olan şarkı.
hesabın var mı? giriş yap