• sabah haberlerde "kucuk bir ucak" olarak betimlendiginden greenpeace'in protesto eylemi ayarinda bir olay sanip kale almamistim. lakin arkasindan ikinci ucagin da obur kuleye ve ve bir digerinin de pentagona carpmasindan sonra ortalik galeyana gelmisti. $irkette tv olmamasina ragmen bnet'in canli ntv yayini sayesinde olay yerini canli seyretmeye basladik. "lan oradan biri atladi ohaaaaaaa" deyip agzimizin acik kalirken bir sure sonra kulelerin teker teker yikilmasina "hasshasshassiktir" efektleriyle $ahit olduk. ozellikle ikinci ucagin carpmasindan hemen sonra dunyadaki tum haber siteleri (cnn, bbc etc) eri$im trafigini kaldiramayip cokmus ve cogu idareten bir sayfa koymak zorunda kalmislardi.

turkiye'de yabanci men$eili olanlar cogunlukta olmak uzere cogu firma tatil etti o gun. istanbul'da yagmurlu ve kapali bir hava vardi. eve bir onceki sozluk sunucusunu (p2-350) gotururken taksici "abi cok yazik onlar da insan" ve "kesin amerika yapmi$tir bunu kendine" gibi $eyler dedi..
  • 20 yil sonra oscar odullu bir filmin senaryosunu olusturacak olay
  • bu olay sırasında abd'de ogrenciydim. yasanmıs bir hikaye olarak:

tlf.calar....

- alo (hello tabi ki)
    - merhaba, siz sun of a beach olmalısınız.
    -evet
    -ben fbı'dan michael (ismi hatırlayamadıgım icin atıyorum kusura bakmayın)
    -(icimden: sittir len,sen babanı kandır duduk) evet (evet tabi,ilk sokla memnun oldum diyemezdim ya)
    -siz 19/08/01 tarihinde thy-tk ccc sefer sayılı ucagı ile,chicago'dan xyzv nolu gumruk kapısından ulkeye gırıs yapmıssınız,oradan da bbbb sefer sayılı american airlines aktarması ile memphis'e gecmissiniz.annenizin adı xxxx, babanızın adı yyyy. meslekleri zzzz(evet babam "z"cidir benim) ve anneniz de vvvvv.
    -dogru
    -turk vatandasısınız.musluman nufusu fazla bir ulkeden geliyorsunuz
    - (valla ben yapmadım) evet
    - herhangi bir rahatsızlık hissediyorsanız, yani birileri size kötü davranıyorsa, daha da ötesi can güvenliginizi tehlikede hissediyorsanız amerikan hukumeti size yakın koruma gonderebilir.
    -............?????????
    - alo, orda mısınız
    -...... evet, tesekkur ederim ama her hangi bir rahatsızlıgım yok, herkes cok ıyı davranıyor. ilginiz icin tekrar tesekkur ederim.
    -biz tesekkur ederiz, en ufak sikayetinizi okul yonetimine bildirmeniz yeterli olacaktır. iyi gunler dileriz.
    -hghhhhh.... ???!!!!!! iyi gunler

hala soktayım, kesin biri t.ss.k gecti diyorum ama bu kadar ozel bilgiye sahip olan kimse de yoktu orada. (okulda)hatta hic turk yoktu.
  • çoğunluğa göre yeni binyılın en büyük terör vakası. ama farklı tepkiler de gelecektir... dünyanın dört bir yanına nefret tohumları ekip, sonra kendi halkının huzur içinde yaşayabileceği yanılgısına düşecek denli zayıfmış demek ki yıllardır ''güç bende artık'' diyen bu büyük devlet. terörizm bu ise, israilin, abd'nin uçakları, tankları, tüfekleri allahın günü zırai mücadele mi vermektedir? kımıl zararlısı mıdır bu halklar! bu ülkede her gün insanlar ölüyor açlık grevlerinde, filistinde, ırak'ta ve dünyanın nice köşelerinde her gün bebeler. onlar sivil halk değil mi? dünya ticaret merkezi'nde ölen insaanlara yaktığımız ağıtlar, başka insanların, halkların zulüm görmesi karşısında sürdürmeyi tercih ettiğimiz sessizlikte de bir yankı bulunca insan olacağız bizler de. yoksa ideolojilerin canı cehenneme! herkes için adalet, herkes için yaşam hakkı, herkes için eşitlik istemeyenin allah belasını versin.
  • new york skyline'ı değiştiren olay

ve tabi beraberinde tüm dünya ekonomisini sikecek olan olay

ve tabi yine türkiye'nin piyon olarak kullanılmasına sebep olacak olay

ve tabi boku yedik!
  • ancak hayallerde ve hollywood filmlerinde mümkün olabileceğini sandığım ve terorizmin hayalleri gerçeğe dönüştürüp yaklaşık 1000 kişiyi yaralıyıp, yüzlerce kişiyi öldürdüğü eylem..

bu arada.. bence bu savaş demektir.. aman aman...

edit: ne demiştim? savaş demiştim di mi? fakat ben bu olayın sonuçta abd nin kendi işi olduğuna inanıyorum ancak abd gene de ortadoğuyu laciverde boyadı. hepimize geçmiş olsun. şu tarihte bile o olayın sonuçlarını yaşıyoruz. (20.09.2019)
  • sözlükte bile, ufak tefek atismalarin nasil kolayca hakaret etmeye, birbirini yok saymaya götürdügünü göstererek karsit ya da farkli fikirlere karsi tahammülsüzlügümüzü ortaya güzelce koyan; gelmis gecmis en organize terör eyleminin ilk asamasi... sakin kafayla, önyargisiz okundugunda, isi tamamen geyige vurmus olan ve de birkaç densiz entry disinda, burada bazi elestirilen fikirlerin olaydan duyulan mutlulugu anlatmadigini düsünüyorum (belki de benim algilama sorunum var, olabilir)... a.b.d.’nin yillarca silah satarak, egiterek terör örgütlerini elleriyle besledigini ve dün de bunun agir bedelini ödedigini söylemek “oh ne iyi oldu” demek degil... hirosima’yi anmak, intikam cigliklari atmak degil... siddetin siddet dogurdugunu anlatmak için verilen örnekler sadece durum tespiti yapiyor... nasil da geçirdiler amerika’ya lay lay lom sarkisi ise hiç degil, olsa olsa neden-sonuç ilişkisini incelemek...

“insanlar onu bunu degil, sunu bunu yazsinlar!” demek ise, en yalin ifadeyle hosgörüsüzlük... fikir hakki tanimamak, yasam hakki tanimamanin bir baska boyutu, asamasi degil midir? öyledir... sok olmus, sasirmis, üzülmüs insanlarin içten tepkileridir, olabilir elbet... devlet ve halk ayrimi yapalim elbet ama ayni ayrimi saddam ve irak halki için de yapalim... yoksa ben, körfez savasi sirasinda içleri mutlulukla dolan bir çogunluğu (bkz: katliama sevinenler) hala içim sizlayarak hatirliyorum... bagdat üzerine yagan patriotlar bir bilgisayar oyunu havasinda, “eyoooooo!” nidalariyla seyredildi o dönem... oysa o füzelerin düstügü yerde insanlar vardi, oyun degildi, gerçekti... dün binlerce insanin ölümünden aci duyanlar siddetten nasibini alan her insan için ayni aciyi duyuyorsa, onlara diyecek bir sözüm yok... yok degilse, düpedüz ikiyüzlülük derim...

olay, milyonlarca komplo teorisi üretmeye elverisli... önümüzdeki günlerde bu eylemden kimlerin karli çikmis olabilecegini belki görürüz, büyük ihtimalle ise gerçegin milyonda birini bile ögrenemeyiz... ama simdiden belirginlesen bir seyler var... o da, savas ve siddet yanlisi “sahinlerin” giderek yükselen sesleri... silahlanmaya daha fazla bütçe ayirmak isteyen bush ve yandaslarina demokrat parti bile tam destek verecek artik... dün bir programa telefonla katilan çevik bir’in “yeni bir dünya düzeni gelecek” derken sesinde duyulan o heves takdire sayandi... nasil bir düzenden bahsettigini anlayan anlamistir... bir örnegini de bugün bir amerikan televizyonunda gördük... spiker yetkili sahsa soruyor (sormuyor, adeta emrediyor): neden hala saldirmiyoruz?!!... olayi üstlenen yok, ortada delil yok ama savas cigirtkanligi yapan bir yayinci var... sokaktaki insan olsa anlasilir böyle bir tepki, haklidir o ama hani senin yayincilik etigin, hani yansiz haberciligin?.. körfez savasi sirasinda petrole batmis kusu defalarca gösteren ve herkesi böylece gaza getiren cnn’in bu haberinin “fake” oldugu ortaya ciktiginda kimsenin kili kipirdamamisti, simdi de kipirdamayacak... çok tekrarlanmis burada ama ben de yineliyorum, olan hep masum halka oldu (dünkü gibi), yine masum halka olacak (insallah olmaz ama önümüzdeki günlerde görücez)... hirosima’nin ünlü kiz çocuklu fotografina bakin, güneydogu'da ölen asker ve militanlarin fotograflarina bakin, filistin’de kursunlanan küçük çocugun fotografina bakin, yanmaktansa ölecegini bile bile atlayan (bu nasil bir çaresizliktir, kim içi sizlamadan, gözünü kaçirmadan bakabilir o görüntüye?) o insanlarin fotografina bakin bir de.. hepsinde ayni aciyi göreceksiniz...
  • dünya ticaret merkezi,her ne kadar emparyalizmin kalesi olsa da,amerika dünyanın ağzına sıçsada,sivillere karşı yapılmış saldırıyı bir insanlık ayıbı ve suçu olarak değilde,amerikan emperyalizmine karşı şerefli bir zafer olarak gören zihniyetin dombili ve taocu olmaktan öte orospu cocugu olma ihtimali de yüksektir.
  • amerika birle$ik devletleri'nin filistin ve afganistan'a girmelerine yetecek kadar sebebi olmasini saglayan*, amerika'nin defcon 2'ye gecmesine yol acmi$ teror eylemi*.
  • amerika birleşik devletleri tarihinde ilk defa bir başkan ortadoğuya saldırmadan önce ortadoğunun abdye saldırması olayı*
hesabın var mı? giriş yap