• dünyanın en güzel cümlesinin tanımını yapmıştır.

"dünyanın en güzel cümlesi seni seviyorum değil , tümörünüz iyi huylu çıktı"dır.
  • "sevmek ıstıraptır. ıstırap çekmek istemiyorsan sevme... ama kalbinde sevgi yoksa yine ıstırap çekersin. bu durumda sevmek de sevmemek de ıstıraptır. mutlu olmak için sevmen gerekir. sevmek ıstırapsa, o zaman mutlu olman için de ıstırap çekmen gerekir. ama ıstırap çekmek bir insanı mutsuz yapar. demek ki mutlu olmak için ıstırap çekmeyi seveceksin..."
  • bir filminde arkadaşı olan siyahi bir fahişeye (?) "kara delikler hakkında ne düşünüyorsun?" diye sorduğunda "hayatımı onunla kazanıyorum." cevabını alan manyak.
  • der ki;

bir insanla birlikte ne kadar saçmalıyorsanız, o kadar samimisinizdir..
  • şu beyanı ile kalpleri bir kez daha fethetmiştir: "ne olmuş, 11 eylül’de bazı fanatikler bazı amerikalıları öldürmüş. şimdi de, bazı amerikalılar bazı iraklıları öldürüyor. ben çocukken de, bazı naziler museviler’i katlediyordu. şimdi de bazı museviler ile bazı filistinliler birbirlerini boğazlayıp duruyorlar. bütün bunlar siyasi. tarih binlerce yıldır tekerrür edip duruyor."
  • ben ilkokuldayken (yani 1985, 86 falan) abim "bir hırsızın itirafları" kitabını almıştı. içinde kitapla aynı isimli kısa hikaye (bkz: confessions of a burglar) dışında birkaç hikaye daha mevcuttu. abim henüz kitabı yeni almışken arabada okumaya başlamıştı kahkahalar atmıştık. mizaha yaklaşımı o ana kadar gördüklerimin o kadar dışında bir yerdeydi ki sonra o kitabı baştan sona hatmetmiştim. o dönem okuduklarımın onda birini anlamışımdır ama ona rağmen mizaha bakışımı derinden etkilemiştir.

1995 gibi buradaki bir hikayeyi ("adam köpeklerden kaçmak için ağaca çıkar ama ağaçta daha çok köpek vardır") bülent üstün'ün hiç atıf yapmadan çizdiğini görmüş ve çok kızmıştım. oturup eskişehir'den leman'a faks çekmiştim sırf bülent'in yanına kar kalmasın diye. şimdi düşünüyorum da bir yığın hikayenin arasına sıkıştırılmış bir şeydi belki sanatçılar arasında yaygındır vs. o zamanki hırçınlığım ve sinirliliğim de yok artık. sevgilim ve köpeğimle çiftlik evimin verandasında sallanan sandalyemde pipo tüttürüyor ve güneşin batışını izliyorum.
  • 1. karl marx ve albert einsein'dan sonra gelmis gecmis en akilli yahudi.
    2. bir arastirmaya gore new york'lu entellektuel hatunlarin en seksi buldugu erkek.
    3. hannah ve kizkardesleri, annie hall gibi filmleri yapmıs olan adam.
    esprileri:
    "soruyu bilmiyorum ama cevabı seks."
    "beynim en onemli ikinci organımdır."
    "universite'de metafizik sinavinda hocam beni disari atti, kopya cekiyormusum..aslinda sadece onumdeki cocugun ruhuna bakiyodum."
  • "ölümsüzlüğe yapıtlarımla değil,gerçekten ölmeyerek ulaşmak istiyorum" diyen bir insan.

(bkz: deconstructing harry)
  • birebir nasıldı hatırlamasam da, "hannah ve kızkardeşleri" filminde şöyle birşeyler geveleyip daha evvel benim ve sanırım daha bir çok kimsenin aklından geçmiş bir hissi kelimelere dökebilmiş, coşturmuştur:

"geçenlerde ilk defa intiharı düşündüm. sonra direk bu düşünceyi kafamdan sildim. çünkü benim intiharım annem ve babamı yıkacaktı. tabi böyle bir şeye sebebiyet vermemek için önce onları öldürmek zorunda kalacaktım. sonra onların ölümüyle teyze ve amcalarımın da hayatı kararacağından, onları da öldürmem gerekecekti, ve basit intihar girişimim sonunda bir toplu katliama dönüşecekti..."
  • "inandırıcı bir şekilde canlandırabileceğim iki tip var. bir entelektüel olarak inadırıcıyım çünkü narin bir yapım var ve siyah çerçeveli büyük bir gözlük takıyorum. böylece insanlar benim bir entelektüel olduğuma inanıyorlar. aslında öyle değilim ama öyle olduğuma inanıyorlar ve bu sayede rolü iyi oynayabiliyorum. ayrıca alt sınıftan birini de canlandırabiliyorum çünkü bana daha yakın bir tip."

woody allen'ı anlatan woody allen diye bir film çekilecek olsa ve başrolünde de woody allen oynayacak olsa, muhtemelen dünyanın en kötü performanslarından birini sergiler. ancak aynı filmde woody allen'ın kendisi, woody allen'ın arada bir uğrayıp kitap aldığı ve ayaküstü sohbet ettiği bir kitapçıyı oynasa çok daha iyi bir performans sergiler. kendisine bu derece yabancı ve komplekslerini izleyicinin yüzüne vurur gibi yaparak aslında alaycı bir şekilde kendi yüzüne vurmaktan böylesine keyif alan çok az insan vardır.
hesabın var mı? giriş yap